Trwa ładowanie...

UIBC – charakterystyka, wskazania do badania, przygotowanie i opis badania, interpretacja wyników

Avatar placeholder
05.07.2024 13:38
UIBC – charakterystyka, wskazania do badania, przygotowanie i opis badania, interpretacja wyników
UIBC – charakterystyka, wskazania do badania, przygotowanie i opis badania, interpretacja wyników (Pexels autor: Gustavo Fring)

UIBC to badanie utajonej zdolności wiązania żelaza. Dzięki UIBC pacjent ma możliwość zbadania poziomu żelaza w organizmie, a także wykluczenie albo potwierdzenie chorób wynikających z niedoboru żelaza] Kiedy należy wykonać badanie utajonej zdolności wiązania żelaza (UIBC)? Czy badanie jest bolesne? Ile kosztuje wykonanie badania?

spis treści

1. UIBC – charakterystyka

Utajona zdolność wiązania żelaza (UIBC) opisuje rezerwową zdolność wiązania żelaza, czyli część pojemności wiązania transferryny, która w chwili wykonywania badania nie jest naznaczona jonami Fe3+.

Oprócz badania laboratoryjnego UIBC można wyliczyć także ze specjalnego wzoru. Wygląda on następująco: UIBC = TIBC-żelazo w surowicy, w którym TIBC oznacza maksymalną ilość żelaza, która jest potrzebna do wysycenia transferryny. Odwrotność wyliczeń ze wzoru służy do wyznaczenia całkowitej zdolności wiązania żelaza (TIBC).

2. UIBC – wskazania do badania

Badanie UIBC (utajonej zdolności wiązania żelaza) przeprowadzane jest, aby zdiagnozować problemy gospodarki żelazem oraz wykonywane jest w niedokrwistości mikrocytarnej. Badanie UIBC przeprowadzane jest także u pacjentów, którzy cierpią z powodu niedożywienia albo gdy istnieje możliwość wystąpienia anemii. Badanie wskaźników gospodarki żelazem przeprowadza się również, gdy u pacjenta występują takie objawy jak:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Badanie należy wykonać, wtedy kiedy osoba miała możliwość zatrucia się żelazem.

Badanie utajonej zdolności wiązania żelaza UIBC można wykonać bez skierowania. Pacjent może również udać się do lekarza i przedstawić mu objawy, które mu dolegają. Lekarz - jeżeli uzna to za zasadne - z całą pewnością zaleci wykonanie badania utajonej zdolności wiązania żelaza UIBC.

Po otrzymaniu wyników badania UIBC należy zgłosić się na kontrolę do lekarza prowadzącego, ten najprawdopodobniej zleci odpowiednie leczenie albo poprosi o wykonanie badań dodatkowych.

3. UIBC – przygotowanie i opis badania

Do badania nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Wystarczy stawić się na badanie w godzinach porannych i na czczo. Pacjent nie powinien jeść przez przynajmniej 8 godzin przed UIBC.

Badanie jest praktycznie bezbolesne. Specjalista pobiera krew z żyły łokciowej do specjalnej probówki i wysyła do laboratorium do dalszej analizy. Wyniki badania są dostępne zazwyczaj w ten sam dzień. Koszt badania utajonej zdolności wiązania żelaza UIBC wynosi od 15 do 20 złotych. Badanie przeprowadza każde laboratorium.

4. UIBC – interpretacja wyników

Stężenie UIBC uzależnione jest od bardzo wielu czynników, m.in.: płci, wieku, wagi, sposobu odżywiania. Wynik musi zawierać przedział referencyjny dla danego oznaczenia.

W momencie niedoboru żelaza można zaobserwować zwiększoną wartość UIBC, ponieważ ilość niewysyconej żelazem transferryny jest zwiększona. Niższy poziom UIBC obserwuje się w przypadku nadmiaru żelaza w organizmie. Na poziom transferryny wpływa bardzo wiele czynników, m.in.: ciąża, choroby wątroby, niedożywienie czy chociażby stany zapalne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze