Trwa ładowanie...

UIBC – charakterystyka, wskazania do badania, przygotowanie i opis badania, interpretacja wyników

UIBC to badanie utajonej zdolności wiązania żelaza. Dzięki UIBC pacjent ma możliwość zbadania poziomu żelaza w organizmie, a także wykluczenie albo potwierdzenie chorób wynikających z niedoboru żelaza. Kiedy należy wykonać badanie utajonej zdolności wiązania żelaza (UIBC)? Czy badanie jest bolesne? Ile kosztuje wykonanie badania?

spis treści

1. UIBC – charakterystyka

Utajona zdolność wiązania żelaza UIBC opisuje rezerwową zdolność wiązania żelaza, czyli część pojemności wiązania transferryny, która w chwili wykonywania badania nie jest naznaczona jonami Fe3+. Oprócz badania laboratoryjnego UIBC można wyliczyć także ze specjalnego wzoru. Wygląda on następująco: UIBC = TIBC-żelazo w surowicy, w którym TIBC oznacza maksymalną ilość żelaza, która jest potrzebna do wysycenia transferryny. Odwrotność wyliczeń ze wzoru służy do wyznaczenia całkowitej zdolności wiązania żelaza (TIBC).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. UIBC – wskazania do badania

Badanie UIBC (utajonej zdolności wiązania żelaza) przeprowadzane jest, aby zdiagnozować problemy gospodarki żelazem oraz wykonywane jest w niedokrwistości mikrocytarnej. Badanie UIBC przeprowadzane jest także u pacjentów, którzy cierpią z powodu niedożywienia albo gdy istnieje możliwość wystąpienia anemii. Badanie wskaźników gospodarki żelazem przeprowadza się również, gdy u pacjenta występują takie objawy jak:

Badanie należy wykonać, wtedy kiedy osoba miała możliwość zatrucia się żelazem. Badanie utajonej zdolności wiązania żelaza UIBC można wykonać bez skierowania. Pacjent może również udać się do lekarza i przedstawić mu objawy, które mu dolegają. Lekarz - jeżeli uzna to za zasadne - z całą pewnością zaleci wykonanie badania utajonej zdolności wiązania żelaza UIBC. Po otrzymaniu wyników badania UIBC należy zgłosić się na kontrolę do lekarza prowadzącego, ten najprawdopodobniej zleci odpowiednie leczenie albo poprosi o wykonanie badań dodatkowych.

3. UIBC – przygotowanie i opis badania

Do badania nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Wystarczy stawić się na badanie w godzinach porannych i na czczo. Pacjent nie powinien jeść przez przynajmniej 8 godzin przed UIBC.

Badanie utajonej zdolności wiązania żelaza UIBC jest praktycznie bezbolesne. Specjalista pobiera krew z żyły łokciowej do specjalnej probówki i wysyła do laboratorium do dalszej analizy. Wyniki badania są dostępne zazwyczaj w ten sam dzień. Koszt badania utajonej zdolności wiązania żelaza UIBC wynosi od 15 do 20 złotych. Badanie przeprowadza każde laboratorium.

4. UIBC – interpretacja wyników

Stężenie UIBC uzależnione jest od bardzo wielu czynników, m.in.: płci, wieku, wagi, sposobu odżywiania. Wynik musi zawierać przedział referencyjny dla danego oznaczenia.

Musisz to wiedzieć

W momencie niedoboru żelaza można zaobserwować zwiększoną wartość UIBC, ponieważ ilość niewysyconej żelazem transferryny jest zwiększona. Niższy poziom UIBC obserwuje się w przypadku nadmiaru żelaza w organizmie. Na poziom transferryny wpływa bardzo wiele czynników, m.in.: ciąża, choroby wątroby, niedożywienie czy chociażby stany zapalne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza