Trwa ładowanie...

Ukąszenie muchy końskiej jest bardzo bolesne. Uważaj na te owady

 Sylwia Stachura
20.06.2019 12:43
Ugryzienie końskiej muchy jest bardzo bolesne
Ugryzienie końskiej muchy jest bardzo bolesne (123rf)

Gdy wybierze sobie ofiarę, to już nie odpuści. Ugryzienie jest bardzo bolesne, a ślad na skórze może utrzymywać się nawet 2 tygodnie. Jeśli zobaczysz w pobliżu końską muchę, lepiej uważaj.

1. Mucha końska - występowanie

Mucha końska to inaczej jusznica deszczowa. Można ją spotkać zwłaszcza przy zbiornikach wodnych, ale nie tylko. Na muchy natknąć się można nawet w centrum miasta.

Jeśli zobaczysz ją na horyzoncie, lepiej uważaj. Jusznice to jedne z najbardziej uporczywych owadów. Bardzo ciężko je odstraszyć - zwykle po prostu trzeba je zabić, inaczej nie odpuszczą.

Warto wiedzieć, że przyciąga je wilgoć oraz ciepło, dlatego latem jesteśmy dla nich idealnym celem.

2. Mucha końska - ugryzienie

Zobacz film: "Co odstrasza muchy? Jakie zapachy działają najlepiej"

Muchy końskie atakują w ciągu dnia. Ukąszenia są bardziej bolesne niż innych owadów. Jusznica przecina skórę, żeby wyssać naszą krew. Nie stosuje przy tym znieczulenia, dlatego od razu czujemy dotkliwy ból.

Warto wiedzieć, że w ślinie końskiej muchy znajdują się składniki, które wywołują obrzęk i uciążliwe swędzenie. Do tego może pojawić się rumień - skóra w tym miejscu jest czerwona i ciepła. Nieprzyjemne dolegliwości mogą się utrzymywać nawet przez 2 tygodnie.

Jak rozpoznać ukąszenia owadów? Sprawdź, które są niebezpieczne
Jak rozpoznać ukąszenia owadów? Sprawdź, które są niebezpieczne [7 zdjęć]

Wypoczynek na łonie natury jest bardzo przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Niestety często zakłócają

zobacz galerię

Bąbla nie można drapać, bo to tylko pogorszy sytuację i przedłuży gojenie. Może się wtedy wdać zakażenie, a reakcja alergiczna się zaostrzy.

Pamiętaj, że w wyjątkowych sytuacjach po ugryzieniu muchy końskiej może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.

3. Co na ugryzienia muchy końskiej?

Jak więc sobie radzić? Po pierwsze, na początku warto zażyć wapno. To powinno pomóc na swędzenie i zmniejszyć stan zapalny.

Ból uśmierzą też zimne okłady. Skórę można też przemywać naparem z rumianku albo sokiem z babki lancetowatej.

Ale najważniejsze to zachować spokój i nie drapać miejsca po ukąszeniu. Po kilku dniach nie powinno być śladu. Jeśli jednak rana długo się goi, bardzo boli, a stan zapalny nie mija, trzeba udać się do lekarza rodzinnego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze