Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Ukruszony ząb – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
09.12.2021 13:11
Ukruszenie zęba może być spowodowane martwicą zębów.
Ukruszenie zęba może być spowodowane martwicą zębów. (adobestock)

Ukruszenie zęba zdarza się dość często, taka sytuacja może mieć miejsce podczas jedzenia, żucia gumy czy uszkodzenia mechanicznego. Powinno się niezwłocznie uzupełniać nawet najmniejszy ubytek zębowy, z tego względu, iż taka usługa nie kosztuje dużo, a dzięki niej nasz ząb nie ukruszy się bardziej. Brak części zęba, może prowadzić do innych chorób i dolegliwości związanych z uzębieniem.

spis treści

1. Ukruszony ząb – przyczyny

Przyczyn ukruszonych zębów jest naprawdę wiele, można do nich zaliczyć:

  • Duże ubytki próchnicowe – zbyt duże zaniedbanie zębów, powoduje powstawanie w nich pospolitych „dziur”. Zniszczenie twardych tkanek powoduje ich osłabienie, w związku z czym zęby mogą się łamać.

  • Urazy powstałe w sposób mechaniczny – gryzienie pokarmów, pobicie, upadek, wypadki samochodowe, rowerowe.

  • Martwica zębów – jeżeli nasz ząb jest martwy tzn. nieunerwiony, jest o wiele bardziej narażony na uszkodzenia: ukruszenia czy łamania.

  • Niedobór witaminy D – jak wiadomo witamina D jest odpowiedzialna za jakość naszych kości, gdyż reguluje poziom wapnia w organizmie. To samo tyczy się zębów.

  • Biżuteria – jeżeli posiadamy biżuterię na języku czy w okolicach jamy ustnej, to zęby narażone są na szybsze kruszenie się, z tego względu, że ciało obce często styka się ze szkliwem.

  • Używki narkotykowe – narkotyki bardzo psują zęby, sprawiają, że stają się bardzo podatne na uszkodzenia, gdyż znacznie tracą na twardości. Do złamania zęba już nie długa droga.

  • Kwasowa erozja szkliwa – kwas znajdujący się w niektórych produktach żywnościowych, znacznie obniża jakość zębów. Zęby zaczynają być cienkie i łamliwe, dlatego bardzo często ulegają drobnym kruszeniom.

  • Wady zgryzu – chodzi o mocne zaciskanie zębów. Przez taką wadę, zęby znacznie szybciej się ścierają, w związku z czym narażone są na kruszenie. Tak naprawdę każda wada zgryzu może być przyczyną osłabienia zębów, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej pozbyć się wszelkich nieprawidłowości.

2. Ukruszony ząb – leczenie

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kiedy po raz pierwszy przyprowadzić dziecko do dentysty?"

Z ukruszonym albo ze złamanym zębem należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Nie wolno bagatelizować ubytku zębowego, z tego powody, iż czasami łamanie się zębów może sygnalizować inną chorobę. Oprócz tego zdrowy ząb można narazić na zniszczenie miazgi, co powoduje często poważniejsze schorzenia zębów i dłuższe leczenie.

Pomijając niekorzystny efekt wizualny spowodowany brakiem albo ukruszeniem zęba, z powodu nadłamania, ząb może łamać się dalej, co spowoduje zwiększone koszty leczenie, a nawet ekstrakcję zęba.

Leczenie nadłamanego zęba bardzo często wypełniane jest poprzez kompozyt. Jeżeli nadłamanie zęba sięga aż do miazgi, to dentysta najprawdopodobniej zaproponuje leczenie kanałowe, po którym przejdzie do właściwego uzupełniania zęba. Natomiast jeżeli ząb jest jedynie lekko ukruszony lub pęknięty, to lekarz zajmie się wyrównaniem lub wygładzeniem danej powierzchni.

Musisz to wiedzieć

Mając podejrzenie, iż ząb może być pęknięty albo naruszony, należy go obserwować. Należy zwracać uwagę czy nie jest wrażliwy na zmiany temperatur i czy nie zaczyna pobolewać. Ubytki mogą nie być widoczne gołym okiem, jednak mogą występować, w związku z tym bagatelizowanie jakichkolwiek objaw nie jest wskazane.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze