Ukryty cukier. W tych produktach się go nie spodziewasz
W ostatnich latach problem otyłości jest bardziej widoczny, a to za sprawą cukru, który spożywamy w coraz większych ilościach. Roczne spożycie cukru wynosi w Polsce 44,5 kg na jednego mieszkańca! Co ciekawe, nie jest to "zwykły" cukier, którym słodzimy kawę czy herbatę, a ten, którego producenci żywności starają się ukryć pod innymi nazwami. Znajdziesz go w produktach, które jesz codziennie. Analiza składu jest szokująca.
1. Niepozorne produkty, w których występuje cukier
Niestety, cukier często znajduje się w produktach, które pozornie wydają się zdrowe. Dla osób starających się ograniczyć cukier skomponowanie dziennego menu staje się uciążliwe.
Spece od marketingu doskonale wiedzą, co zrobić, abyśmy zaufali opakowaniu i nie wczytywali się w składy produktów, które jemy i pijemy. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowanych w raporcie "Cukier, otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury, szacunki dla Polski" większość spożywanego cukru Polacy zjadają nieświadomie.
Gdzie znajdziemy cukier?
- Fit batony
Okazuje się, że produkty opatrzone napisem "fit", "sugar free", a nawet "bez cukru" są kopalnią słodzików. Batoniki, które zostały wprowadzone na rynek jako alternatywa dla czekoladowych batonów z karmelem to pułapka. Często aż 1/3 ich składu to cukier.
- Płatki śniadaniowe
Szczególnie te, na których opakowaniu widnieje szczupła sylwetka. W ich składzie znajdziemy melasę cukru trzcinowego, cukier, syrop glukozowy. Często oblewane są polewą cukrową.
- Ketchup
Jeśli na drugim miejscu w składzie ketchupu jest cukier, odpuść ten zakup i poszukaj takiego, który nie będzie miał go w składzie. Na polskim rynku jest kilka firm, które nie dodają go do swojego produktu.
- Jogurty owocowe
Zwróć szczególną uwagę na to, czy w jogurcie są owoce czy wsad owocowy, który często jest słodzony. Jogurt naturalny zawiera jedynie 4 gramy laktozy (naturalnie występujący cukier) w 100 gramach produktu. Owocowe natomiast mają aż 14 gramów! Oznacza to dosypanie do nich aż 4 łyżeczek cukru.
- Suszona żurawina
Trudno kupić suszoną żurawinę, do której nie dosypano cukru. Najczęściej po przeanalizowaniu składu dochodzimy do wniosku, że owocu w opakowaniu znajduje się jedynie 50 proc., druga połowa to cukier.
- Chleb
Ciemny chleb (szczególnie ten na marketowych półkach) nie zawdzięcza swojego koloru zakwasowi, a melasie, słodowi i cukrowi. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przeczytać skład. Jeśli nie jest dostępny, warto poprosić o niego obsługę sklepu lub piekarni.
Białe pieczywo również może być dosładzane.
- Soki i musy dla dzieci
Przed zakupem pozornie zdrowego musu lub soczku dla dzieci warto doczytać skład do końca. Niestety, może się okazać, że kryje się w nich spora ilość cukru. Nawet do 5 łyżeczek!
2. Trzy, dwa, jeden… SZUKAM!
Cukier bawi się z nami w chowanego. Dosłownie. Ograniczenie lub rezygnacja z cukru to nie lada wyzwanie, ponieważ jest on mistrzem tej gry. Podczas zakupów warto czytać etykiety, gdyż wróg numer jeden niejedno ma imię i ukrywa się pod różnymi nazwami.
Lista jest tak długa, że zanim nauczysz się instynktownie omijać produkty, w których składzie znajdziesz cukier pod różnymi postaciami, warto zabrać ze sobą poniższą ściągę.
Inne nazwy cukru, to:
- syrop glukozowy
- syrop glukozowo-fruktozowy
- brązowy cukier
- syrop kukurydziany
- dekstroza
- dekstryna
- ekstrakt słodu jęczmiennego
- fruktoza krystaliczna
- glukoza
- karmel
- koncentrat soku owocowego
- laktoza
- maltodekstryna
- maltoza
- melasa
- miód
- sacharoza
- sok z trzciny cukrowej
- słód kukurydziany
- syrop kukurydziany
- syrop ryżowy
- syrop słodowy
- syrop sorgo
- syrop z brązowego ryżu
- syrop z trzciny cukrowej
Trzeba przyznać, że jest tego sporo i jeśli myślisz, że wyniki badań mówiących o tym, że zjadasz aż 44,5 kg cukru rocznie, są wyssane z palca, sprawdź skład produktów, które zjadasz codziennie.
3. Grube konsekwencje
Polacy coraz częściej borykają się z otyłością, a ta jest źródłem cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i zwyrodnienia stawu kolanowego. Są to bardzo poważne choroby prowadzące do kalectwa, a nawet śmierci.
W 2018 r. liczba dorosłych osób, którym udzielono świadczeń medycznych z rozpoznaniem cukrzycy wyniosła 2,86 mln. W porównaniu do roku 2013 zachorowalność wzrosła o 13,7 proc.
– Cukrzyca pokazuje najlepiej, jak tragiczne w skutkach jest zaniechanie profilaktyki. Mamy ok. 3 mln zdiagnozowanych chorych, ale ich liczba jest realnie wyższa. Część z nich nawet nie wie o chorobie, bo cukrzyca jest podstępna – mówił podczas Światowego Dnia Cukrzycy Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak zatem ustrzec się cukru? Czytaj etykiety produktów, które kupujesz dla siebie i swoich bliskich i wybieraj świadomie. Twój organizm na pewno ci za to podziękuje.
Artykuł powstał we współpracy z NFZ