Trwa ładowanie...

Upał jest dla nich sprawdzianem. Opuchlizna to zawsze znak ostrzegawczy. Dr Paluch ostrzega

 Katarzyna Prus
29.06.2022 19:08
Podczas upałów problem z nogami mogą mieć nawet osoby, które nie miały wcześniej takich dolegliwości
Podczas upałów problem z nogami mogą mieć nawet osoby, które nie miały wcześniej takich dolegliwości (Getty Images)

Nasilenie problemów z naczyniami, przeciążenie układu limfatycznego i większe ryzyko śmiertelnie niebezpiecznej choroby zakrzepowo-zatorowej. Upał może być dla nóg bardzo trudny, również w przypadku osób, którym nic wcześniej nie dolegało. Warto skonsultować się z lekarzem, żeby poznać przyczynę i w razie potrzeby jak najszybciej zacząć leczenie.

spis treści

1. Upał nasila problemy z naczyniami

- Ekstremalnie wysokie temperatury są pewnego rodzaju sprawdzianem dla naczyń i układu limfatycznego. Nawet u osób zdrowych mogą pojawić się pewne patologie świadczące o rozwijającej się chorobie. Dlatego nawet jeśli problemu wcześniej nie było, warto to skonsultować z lekarzem, żeby odpowiednio wcześnie postawić diagnozę - ostrzega prof. Łukasz Paluch, flebolog.

Upał nasila problemy z naczyniami, np. u osób z niewydolnością żylną
Upał nasila problemy z naczyniami, np. u osób z niewydolnością żylną (Getty Images)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

U osób, które już mają problem z naczyniami i cierpią np. na niewydolność żylną, upał będzie to jeszcze pogłębiał. - Żeby organizm mógł oddawać ciepło i się schłodzić, naczynia muszą się rozszerzać. Jeśli jednak żyły są niewydolne i już poszerzone, to ten mechanizm nie będzie działał tak, jak powinien. Krew zacznie zalegać w naczyniach - tłumaczy prof. Paluch.

- To potęguje wszystkie objawy wynikające z niewydolności żylnej, m.in. uszkodzenie mikrokrążenia, zastoje czy powstawanie przebarwień na skórze - precyzuje lekarz.

2. Większe ryzyko zakrzepicy i żylaków

Jak zaznacza lekarz, podczas upałów bardzo łatwo o odwodnienie, a to znacznie zwiększa ryzyko śmiertelnie niebezpiecznej choroby zakrzepowo-zatorowej. - Przy odwodnieniu krew staje się gęstsza, co w połączeniu z jej wolniejszym przepływem może prowadzić do zakrzepicy żył głębokich. Jeśli powstający w żyłach skrzep oderwie się i przemieści do płuc, może dojść do zatoru płucnego i śmierci - wyjaśnia prof. Paluch.

Zakrzepica jest nazywana ''cichym zabójcą'', bo często przebiega bezobjawowo. Zatory tworzą się najczęściej w żyłach kończyn dolnych, ale zmiany chorobowe mogą też powstawać w kończynach górnych, pachwinach czy miednicy. Są jednak symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. To m.in. ból nóg podczas chodzenia i stania oraz obrzęki kończyn (głównie przy kostkach, ale również na udach). Skóra jest w tych miejscach napięta, ciepła, zaczerwieniona, a nawet sina.

Powstające w żyłach skrzepy niszczą też zastawki żylne, co z kolei prowadzi do powstawania żylaków. Objawiają się widocznymi przez skórę wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył. Podskórne zgrubienia powstają po zakrzepowym zapaleniu żył. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić nawet do owrzodzenia podudzi.

3. Przeciążenie układu limfatycznego

Ekstremalnie wysokie temperatury, do których organizm nie jest przyzwyczajony, zaburzają też pracę układu limfatycznego, który jest przeciążony i nie radzi sobie z odprowadzaniem płynu limfatycznego. W efekcie pojawiają się obrzęki. Jeśli choroba nie jest jeszcze zaawansowana, po uciśnięciu kończyny pozostaje wgłębienie. Obrzęk zwykle rozpoczyna się w najdalszej części kończyny: na dłoni lub stopie i przesuwa się w górę. Zmniejsza się lub znika w nocy, ale w ciągu dnia znowu się pojawia.

- Może okazać się, że mamy do czynienia z poważnym stanem zapalnym układu limfatycznego. Może to być także oznaka zakrzepicy. W tym przypadku utrzymujący się obrzęk jest jednostronny i towarzyszy mu ból - wyjaśnia prof. Paluch.

4. Jak pomóc nogom podczas upału?

Lekarz dodaje, że podczas upałów nogi można wspomóc drenażem limfatycznym, który usprawnia działanie układu limfatycznego. Pomóc mogą też specjalne pończochy lub podkolanówki uciskowe, masaż kostkami lodu, który można wykonać samemu w domu oraz żelowe okłady chłodzące.

Można też spać z lekko uniesionymi nogami i moczyć je w chłodnej wodzie z solą morską. Bardzo ważne jest dbanie o regularne picie wody i unikanie produktów z dużą zawartością soli. Ratunkiem będą również suplementy z wyciągiem z kasztanowca i diosminą. Te same składniki można znaleźć też w żelach do smarowania nóg.

W uzasadnionych przypadkach można zażywać leki moczopędne, ale należy to wcześniej skonsultować z lekarzem.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze