Trwa ładowanie...

Urazy głowy powodują Alzheimera!

Avatar placeholder
20.03.2015 11:59
Urazy głowy powodują Alzheimera!
Urazy głowy powodują Alzheimera!

Nowe badania wskazują, że urazy głowy, zwłaszcza powtarzające się, stanowią istotny czynnik ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Ich wpływ nie jest bezpośredni, symptomy pojawiają się dopiero po wielu latach – ale zależność jest na tyle silnie widoczna, że należy zwrócić na nią baczniejszą uwagę. Naukowcy z różnych krajów rozmawiali o tym niedawno na międzynarodowej konferencji w Paryżu.

spis treści

1. Demencja występuje częściej po urazach mózgu

Zespół Kristine Yaffe (University of California, San Francisco) przeanalizował dokumentację medyczną 281 540 amerykańskich weteranów w wieku 55 lat lub więcej. Żaden z nich nie wykazywał objawów demencji na początku badania, stanowili więc dobrą grupę do oszacowania ryzyka jej wystąpienia. Ich kondycję psychiczną i sprawność intelektualną oceniano następnie na przestrzeni kolejnych 7 lat, szczególną uwagę zwracając na pojawienie się symptomów choroby Alzheimera.

Jak stwierdzili badacze, zebrane dane sugerują, że urazy mózgu mogą predysponować starszych weteranów do rozwoju objawów demencji. Zaburzenia sprawności intelektualnej i poznawczej oraz pamięciwystępowały ponad dwukrotnie częściej – dokładnie 15,3% – wobec 6,8% wśród tych, którzy w przeszłości urazów nie mieli.

2. Dlaczego ryzyko tak silnie wzrasta?

Badacze nie są jeszcze pewni, jakie dokładnie mechanizmy łączą urazy głowy z demencją i chorobą Alzheimera. Wskazywano najczęściej na odkładanie się w mózgu pacjenta blaszek amyloidowych (rodzaj nierozpuszczalnego białka, tworzącego się w mózgu osób starszychi cierpiących na choroby degeneracyjne układu nerwowego). Urazy mogą predysponować do ich odkładania się, w konsekwecji powodując objawy choroby Alzheimera.

3. Ważny jest rodzaj urazu

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wcześniejsze badania przeprowadzone na Duke University Medical w Durham wskazały, że istotne jest, jakiego rodzaju uraz głowy przeszli weterani. Podzielono je na trzy grupy:

  • uraz lekki – utrata przytomności na mniej niż 30 minut,
  • uraz średni – utrata przytomności na 0,5 do 24 godzin,
  • uraz ciężki – utrata przytomności na ponad dobę.

Analizy danych wskazywały wówczas, że średnio ciężki uraz głowy podnosi ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera dwukrotnie, natomiast uraz ciężki – aż czterokrotnie.

Wyniki tej analizy są bardzo istotne, ponieważ dotyczą często uszkodzeń mózgusprzed kilkudziesięciu lat czyli z czasów młodości badanych weteranów amerykańskich. Naukowcy podkreślali jednak, że nie są w stanie ocenić dokładniej ryzyka, ponieważ na tak długiej przestrzeni czasu dojść mogły także inne istotne czynniki, podnoszące znacznie prawdopodobieństwo wystąpienia demencji.

4. Profilaktyka jest bardzo ważna

Nie potrafimy jej skutecznie leczyć, nie wiemy też, jak jej skutecznie zapobiegać. W coraz dłużej żyjącym społeczeństwie choroba Alzheimera stanowi rosnący stale problem – nie tylko dla samych chorych, ale również dla ich bliskich, zmuszonych do patrzenia, jak kochana osoba staje się powoli niesamodzielna i niesprawna. Skoro więc znamy kolejny czynnik ryzyka – urazy głowy – starajmy się go jak najskuteczniej unikać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze