Trwa ładowanie...

Urazym - skład, wskazania, działanie i dawkowanie

Avatar placeholder
01.04.2020 15:01
Urazym sprawdza się jako lek wspomagający rehabilitację
Urazym sprawdza się jako lek wspomagający rehabilitację (Photo by Alexander Redl on Unsplash)

Urazym jest suplementem diety, który warto stosować w stanach zapalnych tkanek miękkich, stanach zapalnych układu ruchu, przy kontuzji układu ruchu oraz rehabilitacji pourazowej. Preparat przyspiesza regenerację, a swoje działanie i korzystny wpływ na leczenie zawdzięcza takim składnikom jak bromelaina, papaina oraz rutozyd. Co warto o nich wiedzieć? Jak stosować preparat?

spis treści

1. Wskazania do stosowania preparatu Urazym

Urazym jest suplementem diety, po który można sięgać, gdy pojawił się stan zapalny tkanek miękkich bądź stan zapalny lub kontuzja układu ruchu. Preparat działa wspomagająco również podczas rehabilitacji pourazowej, ponieważ przyspiesza regenerację po urazach. Jest wskazany dla osób, u których obserwuje się zwiększone zapotrzebowanie na enzymy proteolityczne. Można go kupić w aptece bez recepty. Opakowanie zawiera 30 tabletek dojelitowych.

Preparat uzupełnia dietę w składniki działające korzystnie w przypadku:

Zobacz film: "Jak zachować sprawność i zdrowie podczas kwarantanny? Trenuj w domu!"
  • stanów zapalnych tkanek miękkich,
  • kontuzji układu ruchu,
  • stanów zapalnych układu ruchu,
  • rehabilitacji pourazowej.

2. Skład suplementu Urazym

Preparat Urazym zawiera dwa enzymy proteolityczne pochodzenia naturalnego: bromelainę, papainę, a także rutozyd. Bromelainę pozyskuje się z soku ananansa (należy do rodziny Bromeliaceae), a papainę z soku mlecznego niedojrzałych owoców melonowca właściwego (Carica papaya). Rutozyd jest związkiem flawonowym pochodzenia roślinnego.

Jedna tabletka preparatu Urazym to:

  • 100.0 mg Bromelainy,
  • 50.0 mg Papainy,
  • 15.0 mg Rutyny (rutozyd).

Pozostałe składniki preparatu to: substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, celuloza sproszkowana, stabilizator: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, skrobia ryżowa wstępnie żelatynizowana, emulgator: krzemionka, substancja glazurująca: stearynian magnezu, skład otoczki: woda oczyszczona, czysty BonuLac D, gliceryna bezwodna, obojętny olej.

3. Działanie suplementu diety Urazym

Działanie Urazym zawdzięcza właściwościom zawartych w nim składników. Enzymy proteolityczne wspomagają hydrolizę wiązań peptydowych, białek prozapalnych oraz przyczyniają się do aktywacji procesów gojenia i regeneracji. Mają tym samym działanie przeciwzapalne, osłabiają objawy stanu zapalnego, wpływają na przyspieszenie przebiegu procesów gojenia.

Z kolei Bromelaina wpływa na zmniejszenie pourazowego obrzęku, bólu i krwiaków, między innymi poprzez ograniczenie wydzielania czynników prozapalnych, takich jak prostaglandyny i cytokiny. Przyczynia się także do aktywacji procesów gojenia oraz regeneracji. Papaina wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz bierze udział w procesach gojenia się i regeneracji uszkodzonych tkanek.

Zawarty w produkcie rutozyd ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Chroni naczynia krwionośne, redukuje przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, co je wzmacnia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Dawkowanie preparatu Urazym

Suplement diety Urazym ma postać tabletek dojelitowych. Stosuje się je doustnie. Bardzo ważne jest, by zażywać je nie później niż 45 minut przed posiłkiem bądź co najmniej półtorej godziny po posiłku.

Zalecaną dzienną dawką preparatu jest zażywanie 1-2 tabletek dwa razy na dobę. Tabletek nie wolno rozgryzać czy żuć, a połknąć w całości. Bardzo ważne jest, aby nie przekroczyć zalecanej dobowej dawki produktu. Skuteczność działania suplementu nie zwiększy się, a może zaszkodzić.

5. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie zawsze można stosować Urazym. Istnieją również sytuacje, w których należy zachować środki ostrożności.

Produktu nie mogą zażywać osoby nadwrażliwe na którykolwiek ze składników suplementu. Szczególnie ostrożnie należy postępować, wiedząc o niektórych chorobach. Nie zaleca się zażywania preparatu przez kobiety w ciąży bądź karmiące piersią. Przed zastosowaniem preparatu lub w przypadku pojawienia się wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

6. O czym jeszcze warto pamiętać?

Żaden suplement nie powinien być traktowany jak substytut zróżnicowanej diety. Dla zdrowia człowieka ważne są: zdrowy tryb życia, zróżnicowana dieta, a także aktywność fizyczna.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że podczas stosowania Urazymu nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może mieć wpływ na wchłanianie suplementu.

Preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu.

Suplement należy przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci.

Chronić przed światłem i bezpośrednim działaniem słońca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze