Przejdź na WP

Mocznica - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Mocznica, inaczej zwana uremią, jest zespółem objawów spowodowanych krańcowym upośledzeniem funkcji nerek. Mocznica prowadzi zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu i wszystkich jego narządów. Najważniejsze z nich to zaburzenia wodno-elektrolitowe i toksyczne działanie licznych produktów przemiany materii, które ulegają akumulacji w organizmie.

Zobacz film: "Koniec z chorobami nerek?"

spis treści

1. Mocznica - przyczyny

Mocznica jest najczęściej różne choroby doprowadzające do niszczenia miąższu nerkowego, rzadziej do utrudnienia odpływu moczu lub zmian naczyniowych pogarszających ukrwienie nerek. Inne przyczyny mocznicy to:

Mocznica może być także spowodowana przyczynami pozanerkowymi, np. utratą płynu pozakomórkowego lub krwi. Mocznica może być wywołana również blokadą w odpływie moczu w przebiegu kamicy moczanowej lub nowotworu.

Kwalifikacja na żywego dawcę
Kwalifikacja na żywego dawcę

W celu wyeliminowania problemu niewydolności nerek bardzo często stosuje się dializoterapię. Dużo skuteczniejszą...

zobacz galerię

2. Mocznica - objawy

Mocznica najczęściej ma następujące objawy:

Zobacz też:

3. Mocznica - leczenie i zapobieganie

Leczenie polega na stosowaniu diety, którą zalecił lekarz oraz na bieżącym zwalczaniu objawów i dolegliwości. Najlepsze wyniki w leczeniu daje przeszczep nerki, jednak ze względu na koszt operacji oraz inne utrudnienia, związane m.in. z pozyskaniem dawcy czy problemem odrzutu, nie jest to praktyka powszechna. Leczenie dializą polega na pozanerkowym oczyszczaniu krwi z substancji toksycznych dla organizmu. Chorzy z niewydolnością nerek, którzy nie zostali zakwalifikowani do leczenia dializami i pozostają w domu, wymagają:

 • ograniczenia wysiłku fizycznego do granic jego tolerancji,
 • systematycznego podawania leków zaleconych przez lekarza do zażywania w domu,
 • rygorystycznego przestrzegania zaleconych ograniczeń dietetycznych, przede wszystkim w odniesieniu do podaży produktów białkowych i ilości wypitych płynów,
 • systematycznych, okresowych kontroli laboratoryjnych i specjalistycznych lekarskich.

Chorzy zakwalifikowani do przeszczepu nerki, oczekujący na termin jego wykonania, powinni:

 • prowadzić oszczędzający psychicznie i fizycznie tryb życia,
 • kontynuować zalecone przez lekarza objawowe leczenie farmakologiczne i dietetyczne, pod jego systematycznym nadzorem,
 • unikać kontaktu z osobami gorączkującymi, chorującymi na schorzenia zakaźne itp.,
 • zgłaszać lekarzowi prowadzącemu wszelkie niedomagania i stany gorączkowe,
 • przestrzegać regularności dializ.

Zapobieganie mocznicy to zapobieganie zapaleniom nerek i zakażeniom dróg moczowych oraz skuteczne ich likwidowanie w razie wystąpienia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy