USG jąder - wskazania, przeciwwskazania, opis badania
USG jąder jest nieinwazyjną, bezbolesną metodą diagnostyki nieprawidłowości w wielkości i budowie jąder oraz najądrzy. Wykonywane jest w gabinetach urologicznych i nie wymaga ono specjalnego wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Najczęstsze dolegliwości, które wymagają diagnostyki tego typu to ból narządów moszny oraz powiększenie, guz lub torbiel jądra, wyciek z cewki moczowej, uraz, nieprawidłowa sprężystość jądra w badaniu palpacyjnym.
1. USG jąder – wskazania
Badanie USG jąder wykonuje się w celu znalezienia przyczyny bólu u pacjenta lub występujących nieprawidłowości, które mogą być związane z jądrami lub najądrzami.
W przypadku braku jądra w worku mosznowym badanie pomaga w ustaleniu przyczyn tego stanu. Dodatkowym wskazaniem mogą być niepowodzenia w rozrodzie. Z użyciem tej metody można z powodzeniem rozpoznać zmiany nowotworowe, jak również żylaki powrózka nasiennego i wodniaka jądra. Badanie może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku i wielokrotnie powtarzane, gdyż nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Wynik badania jest przekazywany pacjentowi bezpośrednio po badaniu, w formie opisu.
USG jąder jest bardzo przydatne w sytuacji urazów mechanicznych jąder. Oprócz tego USG jąder pozwala na wykrycie niezstąpienia jądra do worka mosznowego.
Dzięki badaniom USG jąder pacjent ma możliwość rozpoznania i leczenia wielu groźnych chorób, które często mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. USG jąder kosztuje około 110 złotych.
2. USG jąder – przeciwwskazania
USG jąder jest badaniem bezbolesnym i całkowicie bezinwazyjnym, dlatego nie ma co do niego praktycznie żadnych przeciwwskazań. Badania USG jąder wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które nie stwarzają ryzyka uszkodzenia dla plemników.
Pewnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia USG jąder mogą być:
ostre stany zapalne;
duża wrażliwość na ból;
duże aktywne, otwarte rany.
Jednak zawsze specjalista podejmuje ostateczną decyzję co do wykonania badania USG jąder.
3. USG jąder – opis badania
Do badania USG jąder nie trzeba się przegotowywać w żaden sposób. Przed przystąpieniem do badania worek mosznowy musi być odsłonięty. Przed badaniem USG jąder lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad chorobowy. Pacjent musi powiadomić lekarza o przebytych lub teraźniejszych chorobach przewlekłych, a także wszystkich dolegliwościach. Gdy wszystko jest w porządku pacjent musi położyć się na kozetce i odsłonić krocze.
Specjalista zabezpiecza odzież i bieliznę pacjenta. Podczas wykonywania USG jąder lekarz bada budowę jąder i najądrzy, a także sprawdza ich wielkość.
Jeżeli lekarz dostrzeże w badaniu USG jąder jakiekolwiek nieprawidłowości to niezwłocznie powiadamia o tym pacjenta. Następnie przepisuje odpowiednie środki farmakologiczne albo zleca wykonywanie pozostałych badań w celu znalezienia źródła problemów.
Musisz to wiedzieć
Badania jąder można przeprowadzić także samemu. Mężczyzna raz w miesiącu podczas kąpieli powinien dokładnie zbadać stan worka mosznowego: jego kształt, wielkość czy wagę. Jądra można delikatnie uciskać w celu wykrycia guzków. Jeżeli mężczyzna nie jest pewny samobadania, powinien zwrócić się do specjalisty, który przeprowadzi badanie bardziej dokładnie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.