USG jąder - wskazania, przeciwwskazania, opis badania

USG jąder jest nieinwazyjną, bezbolesną metodą diagnostyki nieprawidłowości w wielkości i budowie jąder oraz najądrzy. Wykonywane jest w gabinetach urologicznych i nie wymaga ono specjalnego wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Najczęstsze dolegliwości, które wymagają diagnostyki tego typu to ból narządów moszny oraz powiększenie, guz lub torbiel jądra, wyciek z cewki moczowej, uraz, nieprawidłowa sprężystość jądra w badaniu palpacyjnym.

USG jąder – wskazania

Badanie USG jąder wykonuje się w celu znalezienia przyczyny bólu u pacjenta lub występujących nieprawidłowości, które mogą być związane z jądrami lub najądrzami.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W przypadku braku jądra w worku mosznowym badanie pomaga w ustaleniu przyczyn tego stanu. Dodatkowym wskazaniem mogą być niepowodzenia w rozrodzie. Z użyciem tej metody można z powodzeniem rozpoznać zmiany nowotworowe, jak również żylaki powrózka nasiennego i wodniaka jądra. Badanie może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku i wielokrotnie powtarzane, gdyż nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Wynik badania jest przekazywany pacjentowi bezpośrednio po badaniu, w formie opisu.

Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna)

Objawy zakażenia układu moczowego (ZUM) Dla kogoś, kto po raz pierwszy przeżywa symptomy zakażenia układu moczowego, doznania mogą być bardzo nieprzyjemne,...

USG jąder jest bardzo przydatne w sytuacji urazów mechanicznych jąder. Oprócz tego USG jąder pozwala na wykrycie niezstąpienia jądra do worka mosznowego.

Dzięki badaniom USG jąder pacjent ma możliwość rozpoznania i leczenia wielu groźnych chorób, które często mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. USG jąder kosztuje około 110 złotych.

USG jąder – przeciwwskazania

USG jąder jest badaniem bezbolesnym i całkowicie bezinwazyjnym, dlatego nie ma co do niego praktycznie żadnych przeciwwskazań. Badania USG jąder wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które nie stwarzają ryzyka uszkodzenia dla plemników.
Pewnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia USG jąder mogą być:

  • ostre stany zapalne;

  • duża wrażliwość na ból;

  • duże aktywne, otwarte rany.

Jednak zawsze specjalista podejmuje ostateczną decyzję co do wykonania badania USG jąder.

USG jąder – opis badania

Do badania USG jąder nie trzeba się przegotowywać w żaden sposób. Przed przystąpieniem do badania worek mosznowy musi być odsłonięty. Przed badaniem USG jąder lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad chorobowy. Pacjent musi powiadomić lekarza o przebytych lub teraźniejszych chorobach przewlekłych, a także wszystkich dolegliwościach. Gdy wszystko jest w porządku pacjent musi położyć się na kozetce i odsłonić krocze.

Specjalista zabezpiecza odzież i bieliznę pacjenta. Podczas wykonywania USG jąder lekarz bada budowę jąder i najądrzy, a także sprawdza ich wielkość.

Jeżeli lekarz dostrzeże w badaniu USG jąder jakiekolwiek nieprawidłowości to niezwłocznie powiadamia o tym pacjenta. Następnie przepisuje odpowiednie środki farmakologiczne albo zleca wykonywanie pozostałych badań w celu znalezienia źródła problemów.

Badania jąder można przeprowadzić także samemu. Mężczyzna raz w miesiącu podczas kąpieli powinien dokładnie zbadać stan worka mosznowego: jego kształt, wielkość czy wagę. Jądra można delikatnie uciskać w celu wykrycia guzków. Jeżeli mężczyzna nie jest pewny samobadania, powinien zwrócić się do specjalisty, który przeprowadzi badanie bardziej dokładnie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG jąder - wskazania, przeciwwskazania, opis badania
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły USG jąder - wskazania, przeciwwskazania, opis badania
Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Sigmoidoskopia - wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Rodzinna polipowatość widoczna dzięki badaniu endoskopowemu.

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Przeciwwskazania do ablacji (WIDEO)

Przeciwwskazania do ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

. Ablacja należy do zabiegów inwazyjnych i wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta oraz wykonania specjalistycznych badań serca. Chociaż zabieg (...) przeciwwskazania, kiedy ablacji nie powinno się wykonywać. Do...

Implant zęba - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty - zdjęcia

Implanty - zdjęcia

Na zdjęciu dysk, dzięki któremu z odlewu powstaną implanty zębów.

Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - zdjęcia

Spirometria - zdjęcia

Spirometria służy badaniu objętości i wydolności płuc.

Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Poród w wodzie - zdjęcia

Poród w wodzie - zdjęcia

Obecnie poród w wodzie jest coraz bardziej dostępną opcją dla przysłych mam. Ma on wiele zalet, głównie przez wzgląd na mniejszy ból i większą higienę.