Trwa ładowanie...

USG narządu ruchu – charakterystyka, zakres, przebieg

Avatar placeholder
03.01.2023 11:34
USG narządu ruchu – charakterystyka, zakres, przebieg
USG narządu ruchu – charakterystyka, zakres, przebieg

USG narządu ruchu pozwala na ocenę stanu mięśni, więzadeł i stawów. Daje możliwość oceny zmian, jakie zaszły w wyniku urazu oraz stanu zapalnego, który pojawił się w aparacie ruchu. USG narządu ruchu pozwala również na ocenę, czy w obrębie kości nie pojawił się obrzęk, cysta, guz lub tętniak.

spis treści

1. Ocena stanu mieśni poprzez USG

Narząd ruchu jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy i wykonywanie różnych czynności. Dzieli się na układ szkieletowy i mięśniowy. Obejmuje również znajdujące się w nim receptory oraz część układu nerwowego, która odpowiedzialna jest za motorykę narządu ruchu. Oba układy tworzą w organizmie człowieka system dźwigni, dzięki któremu możemy wykonywać czynności takie jak: zmiana pozycji ciała, zmiana położenia części ciała względem siebie czy utrzymanie postawy ciała w pozycji pionowej.

USG narządu ruchu pozwala na przeprowadzenie oceny stanu mięśni, więzadeł czy powierzchni stawowych. Stanowi wsparcie przy leczeniu zmian pourazowych oraz zapalnych. Skutecznie pozwala na zlokalizowanie trudnych do wykrycia ciał wolnych oraz różnicowanie tkanek miękkich w obrębie kończyny z obrzękiem. USG narządu ruchu to także szybki sposób na wykrycie torbieli, krwiaków, guzków czy tętniaków.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy [4 zdjęcia]

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych

zobacz galerię

2. Zakres USG narządu ruchu

W zakres wykonywania USG narządu ruchu wchodzą badania takich elementów budowy anatomicznej człowieka jak: dłoń, staw kolanowy, staw barkowy, staw łokciowy, staw skokowy, stopa i staw biodrowy.

Badanie USG narządu ruchu - dłoni - pozwala określić rozległość i lokalizację zmian urazu, szczególnie bólów nadgarstka. USG stawu kolanowego służy głównie do oceny urazów aparatu więzadłowego i ścięgien.

W przypadku stawu barkowego USG przeprowadza się w celu diagnozy bólu oraz ograniczeń zakresu ruchów w stawie. Natomiast badanie USG stawu łokciowego pozwala na ocenę uszkodzonych struktur mięśni. Z kolei USG narządu ruchu, jakim jest staw skokowy i stopa, pozwala ustalić przyczyny dolegliwości, stopień uszkodzenia włókien oraz ścięgien. Badanie stawu biodrowego umożliwia ocenę obecności płynu w stawie biodrowym, który często jest objawem zapalenia stawu.

Zobacz także:

3. Przebieg USG narządu ruchu

USG narządu ruchu jest integralnym elementem w diagnostyce i terapii chorób układu anatomicznego człowieka. Obecnie badania ukierunkowane są na obrazowanie zmian stawowych w przebiegu chorób układu szkieletowo-mięśniowego. W szczególności są to reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywnienie i zwyrodnienie stawów, toczeń, łuszczyca stawów czy twardzina układowa.

Skuteczność USG narządu ruchu została udowodniona m.in. w wykrywaniu nadżerek występujących na powierzchni kości. USG narządu ruchu to badanie, które wykazuje wyższą skuteczność wykrywania chorób układu ruchu niż klasyczne badanie rentgenowskie.

Dodatkowo podczas USG narządu ruchu wykonuje się badanie naczyniowe Power Doppler. Pozwala ono na przeprowadzenie trafnej diagnozy oraz szybsze wdrożenie leczenia. Bardzo często USG narządu ruchu poprzedza wykonanie nakłucia stawu oraz pozwala na pobranie płynu stawowego do badań diagnostycznych. Wykorzystywane jest w niektórych przypadkach również do podania leków bezpośrednio do stawu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze