Trwa ładowanie...

USG stawu skokowego – charakterystyka, wskazania, przebieg badania, badane struktury

Avatar placeholder
01.04.2021 16:46
USG stawu skokowego – charakterystyka, wskazania, przebieg badania, badane struktury
USG stawu skokowego – charakterystyka, wskazania, przebieg badania, badane struktury

USG stawu skokowego wykonywane jest w przypadku urazu tego stawu poprzez złamanie czy przeciążenie. USG stawu jest badaniem bezinwazyjnym, można je wykonywać u każdego bez względu na wiek. W jakich jeszcze sytuacjach powinno się przeprowadzić USG stawu skokowego? I ile kosztuje badanie?

spis treści

1. USG stawu skokowego – charakterystyka

USG stawu skokowego wykonywane jest bardzo często u osób uprawiających sport. Staw skokowy i stopa są narażone na wszelkiego rodzaju przeciążenie, złamania oraz przerwania więzadeł międzykostnych.

Staw skokowy znajduje się pomiędzy kośćmi podudzia a kośćmi stepu. Staw skokowy można podzielić na staw górny oraz dolny. Staw górny zbudowany jest z końca kości piszczelowej, strzałkowej, a także skokowej. Natomiast staw dolny zbudowany jest ze stawu tylnego i przedniego i odpowiedzialny jest za odwracanie i nawracanie.

2. USG stawu skokowego – wskazania

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Każdy przypadek należy skonsultować z lekarzem ortopedą, jednak najprawdopodobniej lekarz zaleci w pierwszej kolejności wykonanie badania USG stawu skokowego. Jest to badanie wykonywane bardzo często podczas podejrzenia uszkodzeń tego stawu.

Najczęstsze wskazania do USG stawu skokowego:

Co szkodzi naszym stawom?
Co szkodzi naszym stawom? [5 zdjęć]

Myślisz, że bóle stawów mogą pojawić się tylko w przebiegu poważnej choroby lub są wynikiem urazu fizycznego?

zobacz galerię

3. USG stawu skokowego – przebieg badania

Do badania USG stawu skokowego pacjent nie musi się wcześniej w żaden specjalny sposób przygotowywać. Wystarczy, że badana część, czyli staw skokowy będzie całkowicie odsłonięty, tak aby specjalista mógł bez problemu przeprowadzić badanie. Do badania nie można przyjść w gipsie ani w opatrunku. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą całej historii chorobowej, a także dokumentu, który potwierdzi tożsamość pacjenta.

Diagnosta nakłada na staw skokowy specjalny żel, dzięki któremu głowica będzie mogła wykonywać swobodne ruchy. Następnie przykładana jest głowica, która za pomocą ultradźwięków przekazuje na monitor lekarza właściwy obraz stawu skokowego.

Po przeprowadzeniu badania lekarz streszcza pacjentowi wszelkie wynikające z niego nieprawidłowości, a także sugeruje leczenie. Przekazuje komplet zdjęć z badania. Pacjent mimo wszystko powinien udać się z wynikami badania USG stawu skokowego do swojego lekarza prowadzącego, aby ten dostosował należyte leczenie.

4. USG stawu skokowego – badane struktury

W trakcie przeprowadzania badania USG stawu skokowego diagnosta ocenia następujące struktury:

  • staw skokowo-goleniowy;

  • staw skokowy dolny;

  • stawy stępu;

  • kości, które tworzą stawy;

  • aparat więzadłowy;

  • błonę maziową;

  • ruchomość ścięgien;

  • ruchomość stawu i kości.

Musisz to wiedzieć

Badanie USG stawu skokowego nie zawsze może być przeprowadzone w sposób rzetelny i dokładny. Nie wynika to absolutnie z niewiedzy lekarza, ale z tego, iż niektóre struktury stawu skokowego są mniej widoczne niż inne. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to lekarz przeprowadzający badanie na pewno poinformuje o tym pacjenta i zleci dodatkowe badania, np.: rezonans magnetyczny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze