USG transrektalne – co to jest, wskazania, przygotowanie.
USG transrektalne (przezodbytnicze) wykorzystywane jest w diagnostyce schorzeń odbytu, a także okolic miednicy mniejszej. W trakcie badania, do wnętrza odbytu pacjenta wprowadzona zostaje specjalna sonda ultrasonograficzna. Jakie są wskazania do przeprowadzenia ultrasonografii transrektalnej? W jaki sposób przygotować się do badania?
1. Co to jest USG transrektalne?
USG transrektalne, nazywane również USG przezodbytniczym to jedna z najpopularniejszych metod obrazowania gruczołu krokowego oraz narządów miednicy mniejszej. Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce chorób prostaty (nowotworów, łagodnego przerostu stercza).
W trakcie wykonywania badania, lekarz wprowadza do odbytnicy pacjenta specjalną głowicę rotacyjną (sonda zostaje wprowadzona na głębokość kilku centymetrów). Nowoczesny sprzęt diagnostyczny pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu obwodu odbytu, a także okolic miednicy mniejszej.
Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, niemniej jednak u niektórych pacjentów może wystąpić uczucie przejściowego dyskomfortu.
2. USG transrektalne - wskazania
USG transrektalne to badanie umożliwiające zobrazowanie patologii kanału odbytu, odbytnicy oraz struktur dna miednicy.
Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia ultrasonografii przezodbytniczej:
- problemy z wypróżnianiem (problemy z nietrzymaniem stolca i gazów),
- podejrzenie nowotworu gruczołu krokowego,
- podwyższony poziom PSA (Prostate Specific Antigen), glikoproteiny produkowanej w komórkach nabłonka gruczołowego prostaty,
- nieprawidłowy wynik badania per rectum,
- podejrzenie ropnia odbytu,
- podejrzenie przetoki odbytu,
- podejrzenie raka odbytu,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- ból odbytu.
3. Przeciwwskazania do wykonania ultrasonografii transrektalnej
Przeciwwskazaniem do wykonania ultrasonografii transrektalnej jest perforacja (pęknięcie, przedziurawienie) odbytu lub odbytnicy. Kolejnym przeciwswskazaniem jest zwężenie kanału odbytu.
Zobacz także:
4. Przygotowanie do USG transrektalnego
Pacjent, który zostanie poddany USG transrektalnemu, powinien odpowiednio przygotować się do badania. W dniu poprzedzającym należy zastosować dietę lekkostrawną.
Na ok. 2-3 godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłków. Tuż przed zabiegiem zalecane jest wypróżnienie i oddanie moczu. W zależności od zakresu badania zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.