Trwa ładowanie...

USG transrektalne – co to jest, wskazania, przygotowanie.

USG transrektalne (przezodbytnicze) wykorzystywane jest w diagnostyce schorzeń odbytu, a także okolic miednicy mniejszej. W trakcie badania, do wnętrza odbytu pacjenta wprowadzona zostaje specjalna sonda ultrasonograficzna. Jakie są wskazania do przeprowadzenia ultrasonografii transrektalnej? W jaki sposób przygotować się do badania?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co to jest USG transrektalne?

USG transrektalne, nazywane również USG przezodbytniczym to jedna z najpopularniejszych metod obrazowania gruczołu krokowego oraz narządów miednicy mniejszej. Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce chorób prostaty (nowotworów, łagodnego przerostu stercza).

W trakcie wykonywania badania, lekarz wprowadza do odbytnicy pacjenta specjalną głowicę rotacyjną (sonda zostaje wprowadzona na głębokość kilku centymetrów). Nowoczesny sprzęt diagnostyczny pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu obwodu odbytu, a także okolic miednicy mniejszej.

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, niemniej jednak u niektórych pacjentów może wystąpić uczucie przejściowego dyskomfortu.

Zobacz także:

2. USG transrektalne - wskazania

USG transrektalne to badanie umożliwiające zobrazowanie patologii kanału odbytu, odbytnicy oraz struktur dna miednicy.

Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia ultrasonografii przezodbytniczej:

3. Przeciwwskazania do wykonania ultrasonografii transrektalnej

Przeciwwskazaniem do wykonania ultrasonografii transrektalnej jest perforacja (pęknięcie, przedziurawienie) odbytu lub odbytnicy. Kolejnym przeciwswskazaniem jest zwężenie kanału odbytu.

Zobacz także:

4. Przygotowanie do USG transrektalnego

Pacjent, który zostanie poddany USG transrektalnemu, powinien odpowiednio przygotować się do badania. W dniu poprzedzającym należy zastosować dietę lekkostrawną.

Na ok. 2-3 godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłków. Tuż przed zabiegiem zalecane jest wypróżnienie i oddanie moczu. W zależności od zakresu badania zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.