Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Usunięcie ciała obcego - ciało obce w uchu, nosie, oku, układzie oddechowym lub pokarmowym

Avatar placeholder
23.07.2021 12:24
Usunięcie ciała obcego
Usunięcie ciała obcego

Usunięcie ciała obcego jest koniecznością, pozwalającą na uniknięcie poważnych powikłań. Ciała obce w tchawicy, oskrzelach, nosie i uszach są to częste problemy w laryngologii dziecięcej. Dzieci z ciekawości sięgają po drobne rzeczy, które wkładają w naturalne otwory. W porę zauważone można bez problemu usunąć, jednak w większości przypadków wymagają specjalistycznej interwencji, w przeciwnym razie mogą spowodować poważne powikłania zdrowotne dzieci.

spis treści

1. Ciało obce w uchu

Ciało obce w uszach może być łatwo usunięte. Czasami pojawia się ciało obce o ostrych końcach, np. odłamek szyby samochodowej czy kawałki drutu (np. struna gitary). W okresie wiosenno-letnim częstymi ciałami obcymi ucha są owady oraz fragmenty roślin (nasiona, pestki, groch). W większości przypadków ciało obce w uszach należy do najbardziej dokuczliwych u dzieci. Mimo dużego dyskomfortu (ból, uczucie ucisku, niedosłuch) dolegliwość nie powoduje dużych uszkodzeń słuchu. Usunięcie ciała obcego dokonuje się poprzez płukanie przewodu słuchowego ciepłą wodą (dotyczy to przede wszystkim zalegających w przewodzie żywych owadów). Płukanie uszu można stosować przy nieuszkodzonej błonie bębenkowej.

W przypadku gładkich i obłych ciał obcych, do usunięcia stosujemy kleszczyki. Usuwanie ostrych ciał obcych wymaga niekiedy użycia mikroskopu, ssaka i zestawu narzędzi otochirurgicznych. U dzieci taki zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Czasami zdarza się konieczność wykonania rozcięcia i plastyki przewodu słuchowego zewnętrznego.

2. Ciało obce w nosie lub oku

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

U dzieci w nosie mogą zalegać następujące elementy: kawałki gąbki, zwitki papieru, bateryjki, małe kamyczki, sztuczne paznokcie. Przy usuwaniu ciała obcego należy uważać by nie przepchnąć go do nosogardła i dalej - do krtani. W przypadku przedostania się ciała obcego do przewodu oddechowego może dojść do niedrożności i niedotlenienia. W celu uniknięcia tego powikłania należy wytaczać je po dolnej ścianie jamy nosowej specjalnym przyrządem zaopatrzonym w oczko, nigdy nie używając w tym celu pęsety.

Obecność ciała obcego w oku: opiłka metalu, kawałka drewna, kamienia, piasku, farby lub innych zanieczyszczeń wywołuje łzawienie, co łączy się z ruchem przecierania oczu. Najczęściej jest widoczne w oku, aczkolwiek zdarza się tak, iż jest schowane pod powieką górną. Każdy przypadek obecności ciała w oku wymaga kontaktu z lekarzem, w przeciwnym razie może pojawić się zakażenie, szczególnie jeżeli ciało obce nie zostało usunięte w całości. Podczas usunięcia ciała obcego nie powinno się trzeć oka. W razie przedostania się do oka substancji żrącej, wapna bądź innych substancji chemicznych należy natychmiast płukać oko w wodzie, jeżeli nie ma soli fizjologicznej, najlepiej robić to pod bieżącą letnią wodą, po długotrwałym płukaniu należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza okulisty.

3. Ciało obce w układzie oddechowym lub pokarmowym

Ciało obce w tchawicy może zdarzyć się każdemu, jednak najczęściej pojawia się u dzieci do 10 roku życia. Często są to pokarmy (kukurydza, fasola, orzeszek ziemny). Najbardziej niebezpieczne są ciała obce organiczne, które pęcznieją i ulegają rozpadowi. Objawy zalegającego ciała obcego to: napad kaszlu, duszności, ucisk i ból za mostkiem. Podobne objawy występują w przypadku ciała obcego w oskrzelach. W obrazie klinicznym dominuje przewlekły kaszel. Metodą leczenia ciał obcych w oskrzelach jest bronchoskopia, nie zaś prowokowanie odkrztuszania, gdyż pęczniejące organiczne ciało może utkwić w tchawicy. Lokalizacja ciała obcego w oskrzelach zależy od jego wielkości i charakteru. Niewątpliwie ciało obce w układzie oddechowym stanowi zawsze poważne zagrożenie życia.

Ciało obce w przewodzie pokarmowym może pojawić się w przełyku, gardle i jamie ustnej. Przede wszystkim są to ości ryby. Częste urazy jamy ustnej zdarzają się u dzieci wskutek nieszczęśliwych wypadków. Do usuwania ciała obcego stosuje się gastrofiberoskopy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.