Usuwanie włókniaków – metody, cena, przeciwwskazania
Usuwanie włókniaków zwykle nie jest zabiegiem koniecznym, wykonywanym ze wskazań medycznych. Najczęściej zmiana nie jest ani groźna, ani dokuczliwa. Może jednak nieładnie wyglądać i przeszkadzać. Jak się jej pozbyć? Co trzeba wiedzieć?
1. Co to jest usuwanie włókniaków?
Usuwanie włókniaków to zabieg, celem którego jest pozbycie się nieestetycznych, problematycznych zmian. Przeprowadza się go bardziej ze względów estetycznych niż zdrowotnych. Ma to związek z tym, że włókniaki nie bolą, nie są groźne. Postrzega się je jak defekt kosmetyczny. Niemniej zdarza się, że grudki - narażane na pocieranie czy wilgoć – są podrażniane. To może wywoływać dyskomfort, a i stan zapalny.
Usuwaniem włókniaków zwykle zajmuje się chirurg (na podstawie skierowania od dermatologa). W przypadku grudek na powiekach niezbędny jest okulista.
Co to są włókniaki?
Włókniaki to łagodne, niezłośliwe zmiany nowotworowe, które nie wykazującą cech złośliwości o charakterze łącznotkankowym. Są zbudowane z miękkiej skóry właściwej i naskórka. Najczęściej pojawiają się na szyi, ale i twarzy, dekolcie, plecach czy pod pachami, ale także w jamie ustnej, miejscach intymnych czy pachwinach.
Wyróżnia się dwa rodzaje zmian, które różnią się między sobą zarówno wyglądem, jak i sposobem leczenia. To:
- włókniaki miękkie, które mają postać miękkiego, zewnętrznego, cielistego lub brązowego guzka. Są wystające ponad powierzchnię ciała, wyglądają jak uszypułowane znamiona skórne. Typowo mają niewielkie rozmiary. Zwykle nie przekraczają 2,5 mm. Mogą występować pojedynczo, ale częściej pojawiają się w grupie,
- włókniaki twarde, które zwykle są mniejsze od włókniaków miękkich. Są owalne, ciemnoczerwone lub brązowe. Wystają ponad skórę, ale podczas naciskania skóry wokół mogą się wpuklać w głąb ciała lub kurczyć. Najczęściej występują pojedynczo. Szczególnie często pojawiają się na kończynach. Bywa, że przybywa ich z wiekiem.
2. Metody usuwania włókniaków
Istnieje kilka metod usuwania włókniaków. To:
- elektrokoagulacja polegająca na wypaleniu warstwy skóry przy użyciu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Posługując się elektrodą doprowadza się do martwicy zmiany. Martwy włókniak staje się strupkiem i samoistnie odpada. Niestety istnieje ryzyko, że na skórze pozostanie blizna. Osoby wrażliwe mogą poprosić o znieczulenie miejscowe z zawartością lidokainy,
- krioterapia, czyli leczenie zimnem, polegaj na zamrażaniu włókniaków ciekłym azotem. Zmiana samoistnie odpada w ciągu mniej więcej 10 dni,
- laseroterapia przeprowadzana za pomocą lasera CO2, który umożliwia odparowanie wody ze zmienionej chorobowo tkanki. W czasie zabiegu, pod wpływem wiązki lasera, następuje koagulacja tkanek. Włókniak odpada, a naczynia krwionośne wokół niego szczelnie zamknięte. Laser prowadzi do uruchomienia procesu naprawczego w miejscu występowania włókniaka,
- zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zmiany. Podczas zabiegu ścina się włókniaki ponad powierzchnią skóry. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Procedura trwa kilka minut. Zabieg zwykle pozostawia bliznę. Może być konieczne założenie szwu.
Włókniaki miękkie zwykle usuwa się za pomocą kriochirurgii i lasera lub wycina chirurgicznie. Włókniaki twarde usuwa się chirurgicznie. Po usunięciu zmiany tkanki przekazywane są do badania histopatologicznego.
Który zabieg wybrać, by usuwanie włókniaków było efektywne? Doradzi ją lekarz, po przeprowadzeniu badania. Czy efekty zabiegu są trwałe? Zabieg daje trwałe efekty, natomiast jeżeli istnieje skłonność do powstawania włókniaków to nowe włókniaki mogą się pojawiać.
Usuwanie włókniaków w domu – czy to możliwe?
Niektórzy próbują usunąć włókniaka w domu za pomocą octu jabłkowego lub maści salicylowej. Zabieg wymaga systematycznego stosowaniu okładów. W efekcie narośl powoli zasycha, z czasem odpada. zasychanie narośli, aż te w końcu całkowicie odpadają. Dostępne są także preparaty na włókniaki. Można je kupić w aptece.
3. Przeciwwskazania do usuwania włókniaków
Nie wszystkie osoby, dla których włókniaki są problemem, mogą je usunąć w dowolnym momencie. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest:
- aktywna infekcja w obrębie leczonej zmiany (bakteryjna lub wirusowa),
- skłonność do keloidów lub blizn przerosłych,
- ciąża,
- cukrzyca,
- stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło.
4. Zalecenia po zabiegu usuwania włókniaków:
Po zabiegu usuwania włókniaków bardzo ważne jest, by przestrzegać zaleceń lekarza. Trzeba pamiętać, by
- unikać słońca i stosować krem z filtrem 50,
- nie wykonywać wysiłku fizycznego (2-3 dni po zabiegu),
- nie korzystać z solarium, basenu, sauny (przez miesiąc),
- nie należy nakładać makijażu (przez 24 godziny), włókniak był usuwany z twarzy,
- przestrzegać higieny i dbać o czystość miejsca zabiegowego.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.