Trwa ładowanie...

Uwaga na wściekliznę. Potwierdzono ognisko choroby na Lubelszczyźnie

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu pierwszego w 2023 roku ogniska wścieklizny
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu pierwszego w 2023 roku ogniska wścieklizny (East News)

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, że wykryto pierwsze w tym roku ognisko wścieklizny w Polsce. Chorobę potwierdzono u padłego lisa, którego znaleziono w miejscowości Struża w województwie lubelskim.

spis treści

1. Głównym rezerwuarem choroby w Polsce są lisy

Z informacji opublikowanych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że to pierwsze ognisko wścieklizny wykryte w Polsce od początku 2023 r. Chorobę potwierdziły badania laboratoryjne.

Wścieklizna jest najgroźniejszą chorobą odzwierzęcą o dramatycznym przebiegu, w której dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego i śpiączki. Z danych WHO wynika, że rocznie z jej powodu umiera nawet 60 tys. osób, najwięcej zachorowań występuje w Azji i w Afryce.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Do zakażenia dochodzi przez kontakt ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie, ale również oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych człowieka. Okres wylęgania się wirusa wynosi ok. dwóch-trzech miesięcy, ale w skrajnych przypadkach może trwać nawet rok.

W Polsce szczepienia psów przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe
W Polsce szczepienia psów przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe (Getty Images)

Na wściekliznę nie ma lekarstwa, a jedynym sposobem na uratowanie chorych jest podanie "poekspozycyjnie" szczepionki.

W Polsce rezerwuarem choroby jest lis rudy, w związku z tym na obszarach z najwyższym ryzykiem wystąpienia wścieklizny Inspekcja Weterynaryjna prowadzi szczepienia tych zwierząt. W tym roku przeprowadzano już akcję doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie na obszarze województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

2. Co zrobić w sytuacji ugryzienia człowieka przez zwierzę?

Wścieklizna u ludzi w Polsce występuje bardzo rzadko. Choroba najczęściej jest przenoszona na człowieka w wyniku ugryzienia przez zakażonego psa.

W sytuacji pogryzienia przez psa ranę powinniśmy dokładnie przemyć wodą z mydłem. Konieczny jest też kontakt z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Jeżeli pogryzł nas obcy pies, powinniśmy zażądać od jego właściciela zaświadczenia, które potwierdzi aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie w Polsce jest obowiązkowe - co roku - u każdego psa, który ukończył trzeci miesiąc życia. Na obszarach występowania wścieklizny zalecane są również szczepienia kotów, a także zwierząt gospodarskich, jeśli mogą mieć one kontakt z dzikimi zwierzętami.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze