Uwaga na wściekliznę. Potwierdzono ognisko choroby na Lubelszczyźnie
Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, że wykryto pierwsze w tym roku ognisko wścieklizny w Polsce. Chorobę potwierdzono u padłego lisa, którego znaleziono w miejscowości Struża w województwie lubelskim.
1. Głównym rezerwuarem choroby w Polsce są lisy
Z informacji opublikowanych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że to pierwsze ognisko wścieklizny wykryte w Polsce od początku 2023 r. Chorobę potwierdziły badania laboratoryjne.
Wścieklizna jest najgroźniejszą chorobą odzwierzęcą o dramatycznym przebiegu, w której dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego i śpiączki. Z danych WHO wynika, że rocznie z jej powodu umiera nawet 60 tys. osób, najwięcej zachorowań występuje w Azji i w Afryce.
Do zakażenia dochodzi przez kontakt ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie, ale również oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych człowieka. Okres wylęgania się wirusa wynosi ok. dwóch-trzech miesięcy, ale w skrajnych przypadkach może trwać nawet rok.
Na wściekliznę nie ma lekarstwa, a jedynym sposobem na uratowanie chorych jest podanie "poekspozycyjnie" szczepionki.
W Polsce rezerwuarem choroby jest lis rudy, w związku z tym na obszarach z najwyższym ryzykiem wystąpienia wścieklizny Inspekcja Weterynaryjna prowadzi szczepienia tych zwierząt. W tym roku przeprowadzano już akcję doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie na obszarze województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
2. Co zrobić w sytuacji ugryzienia człowieka przez zwierzę?
Wścieklizna u ludzi w Polsce występuje bardzo rzadko. Choroba najczęściej jest przenoszona na człowieka w wyniku ugryzienia przez zakażonego psa.
W sytuacji pogryzienia przez psa ranę powinniśmy dokładnie przemyć wodą z mydłem. Konieczny jest też kontakt z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Jeżeli pogryzł nas obcy pies, powinniśmy zażądać od jego właściciela zaświadczenia, które potwierdzi aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie w Polsce jest obowiązkowe - co roku - u każdego psa, który ukończył trzeci miesiąc życia. Na obszarach występowania wścieklizny zalecane są również szczepienia kotów, a także zwierząt gospodarskich, jeśli mogą mieć one kontakt z dzikimi zwierzętami.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.