Uważaj. Ból w tym miejscu może być pierwszym objawem parkinsona
Choroby neurodegeneracyjne mogą dawać na początku bardzo niepozorne objawy. U niektórych chorych przebiegają one w bardzo niespecyficzny sposób. A to właśnie szybka diagnoza pozwala na skuteczniejsze spowolnienie rozwoju tej ciężkiej przypadłości.
1. Co powoduje chorobę Parkinsona?
Chorobę Parkinsona kojarzy się przede wszystkim z postępującym osłabieniem sprawności fizycznej. Potem objawy nasilają się - występują coraz trudniejsze do opanowania drżenia mięśni. Do tego mogą dołączyć zaburzenia pamięci, depresja i ogólne osłabienie - nie tylko to dotyczące siły i stopnia kontroli mięśni.
Bezpośrednią przyczyną tej ciężkiej i postępującej dolegliwości jest białko - alfa-synukleina. Odkłada się ona w komórkach nerwowych, co prowadzi do degeneracji neuronów. Obumiera ich coraz więcej, a przez to koszmar przybiera na rozmiarach, ponieważ chory stopniowo traci kontrolę nad swoim ciałem. Ruchy stają się wolniejsze, a codzienne czynności niemożliwe do wykonania. Jednak nie tylko drżenie i zesztywnienie ciała są pierwszymi objawami parkinsona. U niektórych początkowy przebieg może być związany z nietypowym bólem.
2. Niepozorny objaw choroby Parkinsona
Okazuje się, że niekiedy jednym z pierwszych objawów choroby może być charakterystyczny ból ręki lub całego ramienia. Poprzedzać go mogą takie zaburzenia natury psychicznej, jak pogłębiająca się chandra, depresja i ogólne osłabienie. Chory jest osowiały, chociaż bezpośrednią tego przyczyną nie są przeżycia, a zmieniający się układ nerwowy. Dopiero później do bólu dołączają bardziej specyficzne objawy jak drżenia mięśniowe.
Do pozostałych początkowo niepozornych objawów dołączają:
maskowata twarz, która wydaje się wiecznie zmęczona, apatyczna w wyrazie,
jednostronne drżenie dłoni,
problemy z czynnościami takimi jak pisanie,
zaburzenia równowagi i balansu podczas chodu,
powłóczenie nogą podczas chodzenia niezwiązane z urazami lub chorobami stawów,
spowolnienie ruchów.
Obecnie nie wynaleziono skutecznego sposobu leczenia choroby Parkinsona, a jedynie spowalnia się postępowanie jej objawów, które stopniowo uniemożliwiłyby samodzielne życie choremu. We współczesnym leczeniu objawowym najskuteczniejsze wydaje się zwiększanie stężenia dopaminy w mózgu.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.