Trwa ładowanie...

Uważaj. Ból w tym miejscu może być pierwszym objawem parkinsona

 Maciej Rugała
08.02.2023 15:51
Ten objaw jest bardzo łatwy do przeoczenia. Często tłumaczy się go prozaicznym urazem
Ten objaw jest bardzo łatwy do przeoczenia. Często tłumaczy się go prozaicznym urazem (Getty Images)

Choroby neurodegeneracyjne mogą dawać na początku bardzo niepozorne objawy. U niektórych chorych przebiegają one w bardzo niespecyficzny sposób. A to właśnie szybka diagnoza pozwala na skuteczniejsze spowolnienie rozwoju tej ciężkiej przypadłości.

spis treści

1. Co powoduje chorobę Parkinsona?

Chorobę Parkinsona kojarzy się przede wszystkim z postępującym osłabieniem sprawności fizycznej. Potem objawy nasilają się - występują coraz trudniejsze do opanowania drżenia mięśni. Do tego mogą dołączyć zaburzenia pamięci, depresja i ogólne osłabienie - nie tylko to dotyczące siły i stopnia kontroli mięśni.

Bezpośrednią przyczyną tej ciężkiej i postępującej dolegliwości jest białko - alfa-synukleina. Odkłada się ona w komórkach nerwowych, co prowadzi do degeneracji neuronów. Obumiera ich coraz więcej, a przez to koszmar przybiera na rozmiarach, ponieważ chory stopniowo traci kontrolę nad swoim ciałem. Ruchy stają się wolniejsze, a codzienne czynności niemożliwe do wykonania. Jednak nie tylko drżenie i zesztywnienie ciała są pierwszymi objawami parkinsona. U niektórych początkowy przebieg może być związany z nietypowym bólem.

2. Niepozorny objaw choroby Parkinsona

Okazuje się, że niekiedy jednym z pierwszych objawów choroby może być charakterystyczny ból ręki lub całego ramienia. Poprzedzać go mogą takie zaburzenia natury psychicznej, jak pogłębiająca się chandra, depresja i ogólne osłabienie. Chory jest osowiały, chociaż bezpośrednią tego przyczyną nie są przeżycia, a zmieniający się układ nerwowy. Dopiero później do bólu dołączają bardziej specyficzne objawy jak drżenia mięśniowe.

Zobacz film: "Wczesne objawy choroby Parkinsona"

Do pozostałych początkowo niepozornych objawów dołączają:

  • maskowata twarz, która wydaje się wiecznie zmęczona, apatyczna w wyrazie,

  • jednostronne drżenie dłoni,

  • problemy z czynnościami takimi jak pisanie,

  • zaburzenia równowagi i balansu podczas chodu,

  • powłóczenie nogą podczas chodzenia niezwiązane z urazami lub chorobami stawów,

  • spowolnienie ruchów.

Obecnie nie wynaleziono skutecznego sposobu leczenia choroby Parkinsona, a jedynie spowalnia się postępowanie jej objawów, które stopniowo uniemożliwiłyby samodzielne życie choremu. We współczesnym leczeniu objawowym najskuteczniejsze wydaje się zwiększanie stężenia dopaminy w mózgu.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze