Trwa ładowanie...

Uważaj na brunatne kostki. Nie wolno ich dotykać

 Katarzyna Prus
15.09.2022 12:31
Szczepionek nie wolno dotykać
Szczepionek nie wolno dotykać (Getty Images, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie)

Na brunatne kostki o intensywnym rybnym zapachu można trafić w najbliższych tygodniach w różnych częściach Polski. To znak, że trwa jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Dlaczego?

spis treści

1. Uważaj na brunatne kostki

Jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie trwa między innymi na Mazowszu (do 24 września). Była lub w najbliższych tygodniach będzie prowadzona również w innych częściach kraju.

Trwa jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie
Trwa jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie (Getty Images)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Na czym polega? Na łąkach, polach i w lasach pojawiają się brunatne kostki o intensywnym rybnym zapachu. To zrzucane z samolotu przynęty z umieszczoną w środku płynną szczepionką. Inspekcja weterynaryjna ostrzega, żeby ich nie dotykać. Kiedy lis wyczuje zapach człowieka będzie takie przynęty omijać, a chodzi o to, żeby zaszczepić jak najwięcej zwierząt.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Dotyka centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji wynosi od kilku dni do kilku miesięcy.

Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie przez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (np. w przypadku pogryzienia). W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy.

2. Dotknąłeś? Zgłoś się do lekarza

Jeśli dojdzie do kontaktu ze szczepionką, należy zgłosić się do lekarza, w przypadku zwierząt domowych czy gospodarskich - do weterynarza.

"Dla zachowania ostrożności prosimy przy ewentualnych kontaktach z przynętami na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos gruntownie przemyć te miejsca wodą i mydłem. W dalszym postępowaniu zgłosić się do lekarza medycyny" - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Siedlcach dotyczącym szczepień na Mazowszu.

Inspekcja zaleca, żeby w czasie dwóch tygodni od pojawienia się szczepionek ograniczyć zbiorowe polowania. Ponadto psy powinno się prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze