Wysypka na ciele - przyczyny, zapobieganie fotowrażliwości
Wysypka na ciele, zwłaszcza latem, jest dość częstym zjawiskiem. Najlepiej wiedzą o tym dermatolodzy, gdyż właśnie w letnie dni często odwiedzają ich ludzie, których dotknęła „tajemnicza” wysypka. W rzeczywistości, większość z tych reakcji skórnych wcale nie jest niczym wyjątkowym. Bowiem taka wysypka na ciele to wynik wrażliwości skóry na światło połączony z działaniem promieniowania UVA, stosowanych lekarstw, a nawet używanych perfum.
1. Wysypka na ciele - przyczyny
Wysypkę na ciele, może powodować wiele powszechnie używanych lekarstw, a w szczególności niektóre antybiotyki, środki moczopędne oraz dostępne bez recepty leki przeciwzapalne.
Ludzie z wrażliwością na światło najprawdopodobniej byli długo na kuracji antybiotykowej, dlatego nie potrafią znaleźć zależności między stosowaniem lekarstwa a reakcją skórną w postaci wysypki na ciele. Lista substancji sprzyjających fotowrażliwości jest długa i zawiera kremy przeciwsłoneczne, w których skład wchodzą benzofenony, oraz zapachy, takie jak kumaryna.
Większość reakcji fotowrażliwości jest wynikiem kontaktu z promieniowaniem UVA, a więc opalającymi promieniami, obwinianymi za przedwczesne starzenie się skóry oraz nowotwory skóry. Promieniowanie UVA może przejść przez szkło, dlatego wysypka na ciele może wystąpić nawet po jeździe samochodem. Ten typ promieniowania występuje także w solarium.
WIRUS BOSTOŃSKI
Wysoka temperatura może sprzyjać pojawieniu się na ciele wysypki, której przyczyną nie jest fotowrażliwość. Sprawdź, czym jest bostonka i jak jej uniknąć.
Fotowrażliwość związana jest z dwoma typami reakcji. Jeden z nich może przydarzyć się każdemu (reakcja fototoksyczna), a przypomina wyglądem ciężkie oparzenie słoneczne. Gdy któraś z wcześniej wspomnianych fototoksycznych substancji wniknie w skórę i zostanie poddana promieniowaniu UVA, skóra staje się czerwona i piecze. Niektóre fototoksyczne reakcje związane są z tlenem, dlatego zażywanie antyoksydantów, takich jaki witaminy C i E, może działać prewencyjnie.
Drugi typ reakcji – fotoalergiczne zapalenie skóry, nie jest tak częsty, a występuje w związku z aplikacją substancji, takich jak perfumy czy kremy przeciwsłoneczne. W przeciwieństwie do fototoksycznej, reakcja fotoalergiczna nie wymaga zastosowania dużych ilości alergenu.
Symptomy fotoalergii ujawniają się dopiero po około 3 dniach, dlatego większość osób nie wie, że wysypka na ciele jest reakcją na wiązki światła. Najpierw odczuwa się swędzenie krostek, które z czasem przemieniają się w pęcherze. Osoby najbardziej podatne na tego typu reakcję skórną to te, które cierpią z powodu przewlekłych chorób, takich jak pelagra lub porfiria.
2. Wysypka na ciele - zapobieganie fotowrażliwości
Najlepszym rozwiązaniem zapobiegania dokuczliwym wysypkom na ciele jest unikanie czynników ryzyka choroby. Jeśli to możliwe, należy wystrzegać się kontaktu z substancjami, które mogą prowadzić do takiej reakcji skórnej. Jeśli twoje lekarstwo powoduje u ciebie reakcje skórne, poproś lekarza o zamiennik. W przypadku, gdy fotowrażliwość nie jest spowodowana działaniem lekarstwa, staraj się unikać promieniowania UVA.
Niektóre składniki kremów przeciwsłonecznych efektywnie blokują promieniowanie UVA. Najlepsze związki tego typu to dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Gdy będziesz kupować krem, zwróć uwagę na jego skład umieszczony na opakowaniu. Dodatkowo, możesz ochronić się przed wysypką na ciele, nosząc ubrania nieprzepuszczające promieni słonecznych. Pamiętaj jednak, że jeśli zamoczysz ubranie, straci ono właściwości ochronne. Jak widzisz, niewiele potrzeba, aby uchronić się przed uciążliwym skutkiem działania promieni słonecznych, którym jest wysypka na ciele.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.