Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Becker

Uzależnienie od internetu – przyczyny, chat, portale społecznościowe, gry, zagrożenia

Avatar placeholder
13.10.2021 16:36
Uzależnienie od internetu – przyczyny, chat, portale społecznościowe, gry, zagrożenia
Uzależnienie od internetu – przyczyny, chat, portale społecznościowe, gry, zagrożenia (Pixabay autor: fancycrave1)

Uzależnienie od internetu dołączyło to takich niebezpiecznych używek, jak alkohol i narkotyki. Internet uzależnia i wciąga coraz więcej osób. Komputery są codziennością, a bez internetu niektórzy nie wyobrażają sobie już życia. Jakie są zagrożenia uzależnienia od internetu?

spis treści

1. Uzależnienie od internetu – przyczyny

Uzależnieniu od internetu do dość nowe zjawisko. Niektórzy traktują internet, niczym ucieczkę od rzeczywistości, szukają nowych znajomości lub pochłania ich jedna z gier sieciowych. Rozmawiają przez chat, przez portale społecznościowe, wymieniają spostrzeżenia, niektórzy poznają tak swoje sympatie. Jedni wyłączają komputer i wychodzą, aby spotkać się z przyjaciółmi w realnym życiu. Inni pozostają przy ekranie komputera, bo innego życia nie znają i wpadają w uzależnienie od internetu.

2. Uzależnienie od internetu – chat

Chat to miejsce w sieci, w którym ludzie mogą się spotkać i porozmawiać. Tego typu relacje podejmują najczęściej osoby nieśmiałe, które boją się rozmawiać, na przykład, z płcią przeciwną w świecie rzeczywistym. Zaleta Internetu polega na tym, że nikt nie wie, jak wygląda osoba po drugiej stronie. Co więcej, rozmawiając na chacie, możemy dowolnie kreować własną osobowość. Stać się zupełnie kimś innym. Taka forma może szybko uzależnić od internetu i rozmów z nieznajomymi.

Zobacz film: "Uzależnienie od social media"
Uzależnienie od internetu jest tak samo groźne jak nadużywanie alkoholu lub narkotyków.
Uzależnienie od internetu jest tak samo groźne jak nadużywanie alkoholu lub narkotyków.

3. Uzależnienie od internetu – portale społecznościowe

Uzależnienie od internetu to także portale społecznościowe. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez sprawdzenia, co dzieje się u innych osób. Wirtualna aktywność na portalu rozpoczyna się od rana informacją, co jemy na śniadanie, a kończy wieczorem, gdy życzymy wszystkim spokojnej nocy. Jest to uzależnienie od internetu, w którym większość nie widzi nic złego.

W dobie pośpiechu, pracy, domowych obowiązków coraz mniej mamy czasu, aby się spotkać i spokojnie porozmawiać. Portal społecznościowy jest na wyciągnięcie ręki. Tam możemy spotkać się ze wszystkimi na raz i dowiedzieć się, co u nich słychać. Samopoczucie poprawiamy sobie wpisami, polubieniami pod wpisami i zdjęciami, jednak kiedy nie wyobrażamy sobie dnia bez takich zachowań, można podejrzewać uzależnienie od internetu.

4. Uzależnienie od internetu – gry

Gry wirtualne to kolejne zagrożenie, które niesie ze sobą internet. Pozwalają nie tylko komunikować się z innymi użytkownikami sieci, ale umożliwiają przeniesienie do wirtualnego świata. Ten typ uzależnienia od internetu jest niebezpieczny, gdy przestajemy rozróżniać grę od rzeczywistości. Co więcej, kiedy gra komputerowa jest ciekawsza od świata realnego, wówczas osoba uzależniona od internetu może całkowicie odciąć się od świata.

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy
15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy [15 zdjęć]

Znudzenie obowiązkami zawodowymi jest dość powszechne. Nawet osoby, które lubią swoją pracę, po pewnym

zobacz galerię

5. Uzależnienie od internetu – zagrożenia

Osoby uzależnione od internetu często nie widzą żadnego problemu w swoim postępowaniu. Tak samo, jak w przypadku uzależnienia od alkoholu, czy narkotyków, pierwszą obroną jest zaprzeczenie. Sądzimy, ze oszukujemy innych, a tym czasem działa mechanizm oszukiwania samego siebie. Zaprzeczamy problemowi, który staje się coraz bardziej poważny i niebezpieczny. Istnieją przypadki uzależnienia od internetu, gdy osoba grająca na komputerze zapomniała o jedzeniu i piciu. Umarła z wycieńczenia.

Zobacz też

Kiedy odłączymy osobę uzależnioną od internetu, staje się rozdrażniona, agresywna i szuka sposobności, aby ponownie połączyć się z siecią. Często o pomoc zwracają się bliscy osoby uzależnionej. Także rodzice dzieci, które bez internetu nie wyobrażają sobie życia.

Leczenie uzależnienia od internetu, tak jak w przypadku innych uzależnień, należy zacząć od przyznania się, że ma się problem. Pomóc może w tym specjalista terapii uzależnień. W Polsce nie nie powastał jeszcze specjalny ośrodek do leczenia siecioholików. Po pomoc można zgłosić się do ośrodków leczenia uzależnień lub w poradniach psychologicznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Status – offline. Nie pozwól zawładnąć sobą technologii
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze