Uzdrowiska na Dolnym Śląsku. Lądek-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój
Dolny Śląsk jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych regionów w Polsce! Od dawna kwitnie tu turystyka uzdrowiskowa. Dzięki źródłom wód mineralnych oraz korzystnemu mikroklimatowi każdy wyjeżdża z nowym zapasem sił witalnych.
1. Uzdrowiska na Dolnym Śląsku
Uzdrowiska na Dolnym Śląsku należą do niezwykle klimatycznych miejscowości. Wyróżnia je oryginalna architektura, ciekawa historia, a do tego mnóstwo zieleni. Zabytkowe budynki sanatoryjne otoczone są bajecznie kolorowymi ogrodami i zadbanymi parkami. Aby podziwiać je w pełnej okazałości, najlepiej odwiedzać je latem.
- Z naszych obserwacji wynika, że w województwie dolnośląskim w topowej dziesiątce kierunków na lato mamy aż pięć miast uzdrowiskowych! Wśród nich znajdują się między innymi Jelenia Góra, Świeradów-Zdrój oraz Duszniki-Zdrój - mówi Kamila Miciuła-Szlachta, PR Manager portalu Nocowanie.pl.
2. Lądek-Zdrój - najstarsze uzdrowisko w Polsce
Lądek-Zdrój jest najstarszym uzdrowiskiem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Według źródeł historycznych już w pierwszej połowie XIII wieku istniały tu urządzenia kąpielowe. Zostały jednak zniszczone przez Tatarów podczas jednego z licznych najazdów.
Uzdrowisko Lądek-Zdrój wyróżnia się łagodnym klimatem i świeżym powietrzem. Miasto zawdzięcza to swej lokalizacji u podnóża Gór Złotych, w otoczeniu lasów. Na wyjątkową atmosferę, jaka panuje w Lądku-Zdroju, wpływa również zieleń parków, wody lecznicze wypływające aż z siedmiu źródeł oraz wyjątkowe zabytki.
Jednym z piękniejszych budynków uzdrowiskowych jest tu neobarokowy gmach Zdroju Wojciech. Wewnątrz kryje się chyba najpiękniejszy basen, jaki można sobie wyobrazić. Znajduje się w pomieszczeniu o okrągłym kształcie, nakrytym kopułą, a jego ściany pokrywają zdobienia.
Noclegi w Lądku-Zdroju turyści znajdą zarówno w dzielnicy uzdrowiskowej, gdzie zlokalizowane są sanatoria, jak też poza nią. Pokoje gościnne i inne kwatery do wynajęcia mieszczą się między innymi w pięknych willach, jak też agroturystykach na obrzeżach miasta.
3. Złap oddech w Dusznikach-Zdroju
Z dobroczynnego klimatu słynie uzdrowisko Duszniki-Zdrój, położone w dolinie Bystrzycy Orlickiej, która stanowi naturalną granicę pomiędzy Górami Orlickimi a Górami Bystrzyckimi.
Miejscowy klimat jest silnie bodźcowy, przez co pobudza organizm do produkcji czerwonych krwinek. Poza tym w Dusznikach-Zdroju kuracjusze korzystają z całej gamy różnorodnych zabiegów.
Są oparte głównie na leczniczych wodach mineralnych, ale w ofercie można zobaczyć także oryginalne kąpiele igliwiowe, do których używa się świeżych gałęzi świerków oraz sosen.
Duszniki-Zdrój to kolejne dolnośląskie uzdrowisko z tradycjami. Latem 1846 roku młody Fryderyk Chopin przeszedł tu kurację, stąd też trudno się dziwić, że co roku odbywa się tu międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Cieszy się popularnością zarówno wśród kuracjuszy, jak też mieszkańców Dusznik-Zdroju.
4. W Kudowie-Zdroju wypoczniesz najlepiej!
Kudowa-Zdrój wita kuracjuszy łagodnym klimatem, sprzyjającym wypoczynkowi i regeneracji. Występują tu także źródła wód mineralnych, które już od XVIII wieku przynoszą ulgę kuracjuszom. Poza przepiękną dzielnicą zdrojową w Kudowie jest wiele innych interesujących miejsc.
Jednak wcześniej koniecznie trzeba zwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych. Jej wnętrze zdobią freski Arpada Molnara z początku XX wieku, które przedstawiają sceny z życia ówczesnych mieszkańców Dolnego Śląska.
Turyści tłumnie odwiedzają też Kaplicę Czaszek w dzielnicy Czermna. Ściany i sufit wyłożono tam ludzkimi kośćmi, przez co stanowi dość makabryczną atrakcję. Miejsce powstało jednak nie ku uciesze turystów, a po to, by upamiętnić ofiary wojen oraz zarazy, jaka w XVIII wieku nawiedziła miasto.
Oczywiście w Kudowie-Zdroju można też znaleźć miejsca odpowiednie dla bardziej wrażliwych osób. Jednym z nich jest Muzeum Minerałów, gdzie wśród eksponatów można zobaczyć jajo dinozaura, warto wybrać się też do skansenu w Pstrążnej oraz Muzeum Zabawek.
5. Cieplice w Jeleniej Górze
Cieplice, dawniej odrębne miasteczko, obecnie jest to jedna z najpiękniejszych dzielnic Jeleniej Góry, która w dodatku słynie z gorących źródeł. Tamtejsza woda termalna jest słabo zmineralizowana, nasycona krzemionką i fluorem, co dobrze wpływa na schorzenia układu ruchu i leczenie chorób układu moczowego, a przy tym oczywiście doskonale rozgrzewa. Swoje dolegliwości leczyli tu między innymi królowa Marysieńska Sobieska oraz Johann Wolfgang Goethe.
Jak inne dolnośląskie uzdrowiska, również Cieplice zachwycają dzielnicą zdrojową. Szczególnie piękny wydaje się Park Zdrojowy, który założono na wzór ogrodu francuskiego, później przebudowano go w stylu angielskim. Można tam znaleźć gmach Teatru Zdrojowego oraz urokliwe budynki sanatoryjne.
Sąsiaduje z nim Park Norweski – jego nazwa pochodzi od pawilonu wzorowanego na budynku restauracji w Oslo.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.