Vericaust – skład, działanie, stosowanie i przeciwwskazania
Vericaust ro preparat stosowany w leczeniu brodawek zwykłych oraz podeszwowych. Zawiera silnie żrący kwas chlorooctowy, dzięki czemu w krótkim czasie pozwala pozbyć się nieestetycznych kurzajek. Aby kuracja była nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna, należy zachować ostrożność. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest Vericaust?
Vericaust to wyrób medyczny stosowany w celu leczenia brodawek zwykłych (Verrucaes vulgaris) i podeszwowych (Verrucae plantares). Preparat zawiera silnie żrący kwas chlorooctowy.
Brodawki zwykłe (verrucae vulgares) to grudki naskórkowe o nierównej hiperkeratotycznej powierzchni. Jak wyglądają? Maja kolor skóry i wielkość 5–10 mm. Znajdują się na palcach rąk i wałach paznokciowych, czasem lokalizują się pod płytką paznokciową. Są związane z infekcją HPV-2, a także HPV-4 i HPV-7.
Brodawki stóp (verrucae plantares) są zlokalizowane podeszwowej części stóp. Mają szorstką powierzchnię i kolor skóry. Mogą osiągać 1–2 cm wielkości. Bywają rozsiane i głębokie, ale i bardziej powierzchowne, zlewające się w skupiska tworząc tzw. brodawki mozaikowe.
Często są bolesne, mogą utrudniać chodzenie. Czynnikiem je wywołującym jest wirus HPV-1, brodawki mozaikowe są wywołane przez HPV-2.
2. Skład i działanie preparatu Vericaust
Co zawiera preparat Vericaust? 100 mg roztworu do stosowania na skórę zawiera 50 mg kwasu monochlorooctowego oraz wodę oczyszczoną.
Vericaust jest dostępny w opakowaniach zawierających 0,5 ml roztworu do stosowania na brodawki. Buteleczka z 0,5 ml roztworu zawiera 50% kwas monochlorooctowy.
Jak działa preparat? Vericaust wykazuje silnie działanie żrące. To dlatego po aplikacji płynu na brodawkę komórki zostają zniszczone. Po krótkim czasie stają się białawe, a następnie odrzucone przez organizm.
3. Sposób użycia preparatu Vericaust
Jak nakładać Vericaust? Preparat do stosowania miejscowego. Przed użyciem należy zabezpieczyć zdrową skórę wokół brodawki za pomocą dobrze przylegającej lepkiej maści (cholesterolowej, witaminowej), wazeliny czy pasty cynkowej w celu zabezpieczenia jej przed żrącym działaniem produktu.
Niewielką ilość płynu trzeba nanieść za pomocą szpatułki bezpośrednio na brodawkę. Pozostawić do wyschnięcia. O ile lekarz nie zaleci inaczej, preparat stosuje się raz w tygodniu.
Ponieważ Vericaust ma właściwości silnie żrące, bardzo ważne jest, by aplikować go wyłącznie na samą brodawkę. Jeśli na tej powierzchni znajduje się więcej niż jedna kurzajka, należy najpierw zastosować Vericaust na jedną zmianę i obserwować, czy nastąpi pożądana reakcja.
4. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Preparatu Vericaust nie należy stosować:
- na twarz (nie może dojść do kontaktu roztworu z oczami lub błoną śluzową nosa i jamy ustnej),
- na okolice narządów płciowych,
- na większe obszary ciała,
- na rany, podrażnione lub uszkodzone brodawki,
- w leczeniu znamion wrodzonych i brodawek starczych.
- u kobiet w ciąży,
- w okresie laktacji,
- u dzieci poniżej 6. roku życia. U młodszych dzieci Vericaust może być stosowany wyłącznie przez lekarza. U starszych roztwór musi być stosowany przez osobę dorosłą,
- jeśli stwierdzono u pacjenta nadwrażliwość na kwas monochlorooctowy,
- bezpośrednio po operacyjnym usunięciu brodawki skalpelem lub nożem elektrycznym (elektrokauterem), po zamrożeniu brodawki (za pomocą krioterapii), po podskórnym wstrzyknięciu bleomycyny lub zastosowaniu terapii laserowej,
- w leczeniu znamion wrodzonych i brodawek starczych,
- w przypadku stwierdzonej skłonności do bliznowacenia (powstawania bliznowców).
Podczas kuracji należy zachować szczególną ostrożność:
- gdy nie można określić, że zmiana skórna jest brodawką,
- w przypadku upośledzenia odporności,
- u pacjentów z cukrzycą, polineuropatią i okluzyjną chorobą naczyń.
Zawartość butelki jest silnie żrąca, dlatego po każdym użyciu należy dobrze ją zamknąć, zaś zużyte chusteczki niezwłocznie wyrzucić. Gdy z preparatem przypadkiem miała kontakt zdrowa skóra, należy spłukać dużą ilością bieżącej wody.
5. Skutki uboczne działania preparatu
Podczas stosowania produktu Vericaust mogą wystąpić skutki uboczne. To zwykle podrażnienie skóry, np. ból, pieczenie i zaczerwienienie. Bardzo rzadko obserwuje się nadmierne bliznowacenie, reakcje nadwrażliwości, oparzenia i zakażenia bakteryjne.
Jeżeli po zastosowaniu preparatu:
- nie nastąpi poprawa,
- stan brodawki się pogorszy,
- pojawi się ból,
- powstaną zmiany w obszarze zdrowej skóry wokół brodawki, należy zgłosić się do lekarza.
Preparat należy przechowywać w miejscach trudno dostępnych dla dzieci. Kwas monochlorooctowy, który zawiera Vericaust, jest silnie żrący, toksyczny i trujący. Połknięcie zawartości całego opakowania przez dziecko o wadze ciała poniżej 15 kilogramów, może prowadzić do zgonu.
6. Gdzie kupić Vericaust?
Choć Vericaust opinie miał dobre, został wycofany z obrotu aptecznego. Producent preparatu poinformował, że preparat nie będzie już dłużej widniał w portfolio producenta i nie będzie dystrybuowany na polski rynek. W przypadku zauważenia u siebie kurzajek nie pozostaje nic innego jak zaopatrzenie się w zamiennik produktu bądź produkt o podobnym działaniu, choć innym składzie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.