Trwa ładowanie...

Vivace – właściwości i działanie, skutki uboczne, cena, zamienniki

Vivace jest lekiem zalecanym przez kardiologów w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Dzięki właściwościom zawartych w nim składników, a w szczególności ramiprylu, znacząco przyczynia się on do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Vivace to lek dostępny na receptę, ale również przy wskazaniach dotyczących objęciem refundacji może zostać wydany bezpłatnie.

spis treści

1. Właściwości i działanie leku Vivace

Vivace jako lek pochodny z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny posiada właściwości hamujące powstawanie angiotensyny II. Ta substancja powoduje pobudzenie uwalniania aldosteronu oraz skurczu naczyń.

Zobacz film: "Objawy chorego serca widoczne na skórze"

Między innymi dlatego preparat Vivace jest polecany do stosowania w dolegliwościach związanych z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Lek Vivace w celu obniżenia owego ciśnienia rozszerza naczynia krwionośne. Vivace jest zatem stosowany przy:

 • leczeniu nadciśnienia tętniczego,
 • leczeniu objawowej niewydolności serca,
 • profilaktyce wtórnej u pacjentów, którzy przebyli ostry zawał serca,
 • profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego u pacjentów borykających się z problemem choroby niedokrwiennej serca, cukrzycą, cukrzycowej nefropatii kłębuszkowej, jawnej nefropatii cukrzycowej, jawnej nefropatii cukrzycowej itp.

Zawarty w leku Vivace rampiryl bardzo szybko wchłania się w wątrobie, zatem łatwo ulega przekształceniu do postaci aktywnej. Pozwala to na wszczęcie procesu przedciwnadciśnieniowego już około jednej do dwóch godzin od momentu przyjęcia leku Vivace. Stosowanie preparatu Vivace przez okres trzech do czterech tygodni pozwala osiągnąć pełny rozwój działania przeciwnadciśnieniowego.

2. Skutki uboczne i działania niepożądane

Lek Vivace tak jak każdy lek poprzez jego stosowanie może powodować wystąpienie działań niepożądanych. Należy jednak pamiętać, że skutki uboczne nie występują u każdej osoby zażywającej ten lek.

W związku ze stosowaniem leku Vivace często obserwuje się następujące działania niepożądane: kaszel, wymioty, biegunka, zawroty głowy, ból głowy czy osłabiona czynność nerek.

Niezbyt często mogą wystąpić zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, zaburzenia smaku, zaburzenia równowagi, uczucie kłucia i mrowienia w palcach, drętwienie, zawał serca, kołatanie serca, trudności z oddychaniem, utrata apetytu, niestrawność, ból brzucha, swędzenie spowodowane wysypką skórną, impotencja, osłabienie, zmęczenie, itd.

W znikomych przypadkach dochodzi do zmniejszenia lub zwiększenia liczby krwinek, obrzęku twarzy, języka, warg, jak również strun głosowych, łuszczycy, pokrzywki, ostrej niewydolności nerek i powiększenia piersi u mężczyzn.

Bardzo rzadko może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych, skurcz oskrzeli, zapalenie trzustki lub wątroby, które w konsekwencji powoduje żółtaczkę, osłabiona czynność szpiku kostnego, obrzęk jelit czy nasilone złuszczanie skóry.

3. Ile kosztuje lek Vivace?

Vivace jest lekiem dostępnym w postaci tabletek powlekanych o dawce 2,5 mg. Tabletki Vivace można zakupić w opakowaniu zawierającym:

 • 28 tabletek – cena ok. 6-8 zł, przy odpłatności ryczałtowej ok. 4 zł,
 • 30 tabletek – cena ok. 6-8 zł, przy odpłatności ryczałtowej ok. 4 zł,
 • 90 tabletek – cena ok. 20 zł, przy odpłatności ryczałtowej ok. 10 zł.

Refundacja leku Vivace jest możliwa w 100% we wszystkich wskazaniach, które dotyczą objęciem refundacją, w tym dla osób, które ukończyły 75. rok życia.

4. Koszt zakupu zamienników

Zamiana leku Vivace na inny powinna być uprzednio skonsultowana z lekarzem. Na rynku są dostępne preparaty, które zawierają rampiryl i mają takie właściwości jak lek Vivace. Należą do nich:

 • Polpril – przy 100% odpłatności cena wynosi ok. 10-20 zł w zależności od opakowania (lek również jest refundowany),
 • Ampril – cena ok. 7 zł,
 • Ramistad – koszt ok. 10 zł (lek refundowany).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Vivace – właściwości i działanie, skutki uboczne, cena, zamienniki
Vivace – właściwości i działanie, skutki uboczne, cena, zamienniki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza