Trwa ładowanie...

Vratizolin – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 31.10.2023 13:05
Vratizolin to preparat w postaci kremu przeznaczonego do miejscowego stosowania na skórę.
Vratizolin to preparat w postaci kremu przeznaczonego do miejscowego stosowania na skórę. (Adobe Stock)

Vratizolin to preparat w postaci kremu przeznaczonego do miejscowego stosowania na skórę. Jego substancją czynną jest denotywir, a wskazaniem do używania leczenie opryszczki warg i twarzy wywołanej przez wirusa opryszczki zwykłej (Herpes simplex). Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jakie środki ostrożności należy podjąć, by terapia była efektywna i bezpieczna?

spis treści

1. Co to jest Vratizolin?

Vratizolin jest lekiem przeciwwirusowym w postaci kremu, którego substancją czynną jest denotywir. To organiczny związek chemiczny, pochodna izotiazolu o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym działającym na wirusy Herpes simplex (HSV) i Herpes varicella-zoster (HVZ) oraz bakterie Gram-dodatnie Staphyloccocus aureus.

Wskazaniem do stosowania kremu Vratizolin jest wirusowa choroba skóry - opryszczka pospolita warg i twarzy, zwana też zimnem, wywołana przez Herpes simplex.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wirus, który wniknął raz do organizmu, pozostaje w nim w stanie uśpienia do końca życia nosiciela (wirus HSV-1 najczęściej przedostaje się do zwoju nerwu trójdzielnego). Preparat Vratizolin znosi także ból pojawiający się w przebiegu półpaśca.

Vratizolin – skład, cena i zamiennik

Jeden gram kremu Vratizolin 30 mg/g zawiera 30 mg denotywiru oraz substancje pomocnicze, takie jak alkohol cetylowy, alkohol stearynowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

Vratizolin krem 30 mg/g (3%) w opakowaniu 3-gramowym kosztuje zazwyczaj mniej niż 30 złotych. Preparat nie posiada bezpośredniego zamiennika. W aptekach można jednak kupić dostępne bez recepty preparaty na opryszczkę w różnych postaciach, takich jak żel, krem na opryszczkę, maść na opryszczkę czy plastry „na zimno” (środki stosowane miejscowo) oraz preparaty przyjmowane doustnie, w tym tabletki na opryszczkę.

Preparaty na opryszczkę mogą mieć różne składniki czynne. To nie tylko denotiwir, ale i acyklowir oraz dokozanol. Niektóre bazują na kwasie krzemowym.

2. Stosowanie i działanie kremu Vratizolin

Jak działa Vratizolin i obecny w nim denotywir? Substancja przenika do chorobowo zmienionych warstw skóry (nie wnika do głębszych warstw skóry), dzięki czemu hamuje replikację wirusów, blokuje namnażanie się wirusów. Tym samym krem Vratizolin:

  • zmniejsza częstość występowania i nasilenie zmian skórnych, łagodzi objawy i zmniejsza rozległość zmian,
  • skraca czas trwania choroby,
  • może zapobiec rozwojowi opryszczki (gdy jest włączony wcześnie, na wstępnym okresie prodromalnym, to jest w momencie pojawiania się jej zwiastunów).

Warto wiedzieć, że pierwszymi objawami opryszczki wargowej jest mrowienie, swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie skóry w okolicy ust. Następnie pojawiają się małe grudki i krostki wypełnione płynem surowiczym oraz dokuczliwy świąd, często także ból. Opryszczka ma charakter nawrotowy. Niestety krem Vratizolin im nie zapobiega.

Jak stosuje się krem Vratizolin? Preparat ma postać kremu i jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego. Aplikuje się go miejscowo na chorobowo zmienioną skórę kilka razy na dobę. Leczenie trwa zwykle około 5 dni. Bardzo ważne jest, by rozpocząć je jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki, takich jak świąd czy pieczenie skóry.

3. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Krem Vratizolin nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży (z uwagi na brak danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania) i karmienia piersią (denotywir przenika do mleka kobiety karmiącej).

Ze stosowaniem leku Vratizolin wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne, jak objawy nadwrażliwości oraz reakcje miejscowe, takie jak kontaktowe zapalenie skóry czy podrażnienie w miejscu aplikacji. W przypadku ciężkiej nawracającej opryszczki wargowej należy skonsultować się z lekarzem.

Stosując Vratizolon należy zachować środki ostrożności. Co robić, a czego unikać?

  • należy umyć ręce przed i po nałożeniu preparatu, by zapobiec przeniesieniu zakażenia na inne obszary skóry,
  • nie stosować na błony śluzowe (np. jamy ustnej, oczu, narządów płciowych),
  • nie wolno dopuścić do kontaktu preparatu z oczami,
  • nie stosować w leczeniu opryszczki narządów płciowych (preparat jest przeznaczony wyłącznie w leczeniu opryszczki zlokalizowanej na twarzy i wargach).

Jeżeli zmiany nasilą się lub nie ustąpią lub nasilą, trzeba skonsultować się z lekarzem. Jeżeli wystąpi nawrót opryszczki, należy natychmiast zastosować preparat w celu niedopuszczenia do powstania pęcherzyków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze