W ciąży jedz sól z umiarem

Nowe badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że istnieje związek pomiędzy spożyciem przez ciężarną sodu a rozwojem nerek u potomstwa. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość soli w diecie ma negatywny wpływ na prenatalny rozwój nerek. Brak równowagi w spożyciu sodu przez przyszłą matkę może prowadzić również do wysokiego ciśnienia krwi w późniejszym okresie życia dziecka. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu oraz Uniwersytetu w Aarhus częściowo opierały się na wcześniejszych badaniach, które dowiodły, że nadmierne spożycie soli powoduje wydzielanie endogennych steroidów kardiotonicznych, takich jak marinobufagina (MBG). U ciężarnych kobiet wysokie stężenie MBG ma związek z niską wagą urodzeniową i wyższym ciśnieniem krwi u dziecka. Wcześniejsze badania powiązały także wysokie ciśnienie krwi z niską liczbą nefronów – podstawowych elementów nerek.

Polecane wideo:

Przebieg badań nad spożyciem soli w ciąży

Słone potrawy

Sól zawarta w jedzeniu negatywnie wpływa na organizm kobiet ciężarnych.

Naukowcy wykorzystali do badań szczury, które podzielono na trzy grupy. Dieta jednej grupy zwierząt była uboga w sód, dieta drugiej zawierała średnie ilości soli, a dieta trzeciej grupy była wysoko sodowa. Szczury były tej samej wielkości w momencie narodzin, a stosunek osobników płci męskiej do osobników płci żeńskiej wynosił 1:1. Potomstwo oddzielono od matek w wieku czterech tygodni, po czym wprowadzono dla nich dietę o średniej zawartości sodu. Zwierzęta miały swobodny dostęp do wody i jedzenia, a ich wagę oraz spożycie pokarmu i wody monitorowano co tydzień. Struktura nerek szczurów została poddana ocenie w 1. i 12. tygodniu życia zwierząt, a ekspresja białka była badana w momencie narodzin oraz po ukończeniu tygodnia życia. Badano również ciśnienie krwi u męskich potomków pomiędzy 2. a 9. miesiącem życia.

Badacze ustalili, że liczba kłębuszków, czyli najważniejszych elementów nerek, podczas pierwszych 12 tygodni była znacząco niższa, a ciśnienie krwi u potomstwa płci męskiej wyższe w przypadku szczurów, których matki były na diecie wysoko lub nisko sodowej. Dieta bogata w sódmiała związek z wyższym stężeniem MBG i wzrostem poziomu GDNF oraz jego inhibitora w nerkach potomstwa. Natomiast w przypadku diety ubogiej w sól wydzielanie FGF-10 – odpowiedzialnego za rozwój nerek – było niższe. Z kolei wydzielanie Pax-2 oraz FGF-2 – genów odpowiedzialnych za linie komórkowe – układ tkanek i rozmnażanie komórkowe było niższe u potomstwa matek będących na wysoko sodowej diecie.

Znaczenie badań nad dietą w ciąży

Wyniki badań mogą mieć praktyczne zastosowanie. Stanowią swego rodzaju przestrogę przez zbyt hojnym lub zbyt skąpym stosowaniem soli w czasie ciąży. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie spożycie soli przez przyszłe matki stanowi przeszkodę dla prawidłowego rozwoju kłębuszków w nerkach, co prowadzi do deficytów nefronów. Jeśli wyniki badań mają przełożenie także w przypadku ludzi, można zaryzykować stwierdzenie, że niewłaściwa zawartość sodu w diecie może być czynnikiem zwiększającym ryzyko nadciśnienia tętniczego i uszkodzenia nerek u potomstwa. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie kobiet spodziewających się dzieci. Wiele z nich ogranicza spożycie soli, ale – jak się okazuje – drastyczne wyeliminowanie jej z jadłospisu to błąd, który może mieć poważne następstwa. Na wszelki wypadek warto skonsultować swoją dietę ze specjalistą od żywienia, który doradzi, ile soli powinno znaleźć się w diecie przyszłej matki.

Badania na zwierzętach nierzadko dostarczają sensacyjnych wieści. Nie inaczej jest w przypadku powyższego badania. Wyniki testów mogą być dużym zaskoczeniem, ale wpisują się także w znaną od dawna zasadę, że we wszystkim warto zachować umiar.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Ostatnie badania wykazały wpływ pola magnetycznego emitowanego przez odkurzacz i inne sprzęty AGD na zdrowie płodu.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Zdrowie w ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Jeśli jest konieczność zaszczepienia ciężarnej, najlepiej zrobić to w II lub III trymestrze, jeżeli natomiast istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia, można podać szczepienie w każdym okresie ciąży.

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Zdrowie w ciąży

Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży

Kot jest ostatecznym żywicielem pasożyta, który może być wydalony w jego stolcu, dlatego kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny zmieniać piasku i czyścić kuwety.

Zdrowie w ciąży

Przedwczesne odklejenie łożyska

Przedwczesne odklejenie łożyska

lub całkowicie jeszcze przed 37. tygodniem ciąży. Dziecku grozi wówczas niedotlenienie, a matce krwotok, utrata dużej ilości krwi oraz zaburzenia krzepnięcia (...) . Na szczęście, dzieje się to bardzo rzadko, bo tylko w przypadku 1%...

Zdrowie w ciąży

Ciąża kobiet po urazie rdzenia kręgowego

rdzenia. Uraz kręgosłupa a zajście w ciążę Czy kobieta po urazie rdzenia kręgowego może rodzić zdrowe dzieci? Tak, i nie ma ku (...) na skutek przewlekłego stresu, którym jest niewątpliwie uraz rdzenia. Opieka nad...

Zdrowie w ciąży

Szczepienia w ciąży

kobieta powinna zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Istnieje szereg infekcji bakteryjnych i wirusowych, których przebycie w okresie ciąży (...) Szczepienie w czasie ciąży budzą wiele emocji...