Trwa ładowanie...

W jaki sposób anemia może wpływać na słuch?

Avatar placeholder
19.07.2021 12:52
W jaki sposób anemia może wpływać na słuch?
W jaki sposób anemia może wpływać na słuch?

Najnowsze badania dowodzą, że osoby cierpiące na niedokrwistość z niedoboru żelaza mogą mieć podwyższone ryzyko pogorszenia lub nawet utraty słuchu. Jaki jest mechanizm tego zjawiska i dlaczego anemia może powodować niedosłuch zbadali naukowcy z Uniwersytetu w Pensylvanii w Stanach Zjednoczonych, a wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „JAMA Otolaryngology - Head & Neck Surgery”.

spis treści

Szacuje się, że około 15 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych doświadczyło pogorszenie słuchu do pewnego stopnia.  W Polsce co czwarta osoba powyżej 65 roku życia cierpi na niedosłuch.

Istnieje też teza, że utrata funkcji słuchu  związana jest z innymi czynnikami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, okres po hospitalizacji i palenie papierosów. Ponieważ utrata słuchu może mieć znaczący wpływ na samopoczucie danej osoby, naukowcy prowadzą badania na temat nowymi czynnikami ryzyka tej przypadłości.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Naukowcy pod przewodnictwem Kathleen M. Schieffer z Uniwersytetu w Pennsylvanii rozpoczęli badania, które miały na celu określenie związku pogorszenia słuchu z niedokrwistością z niedoboru żelaza.

Naukowcy zbadali, jakie mogą być czynniki ryzyka pogorszenia słuchu u dorosłych
Naukowcy zbadali, jakie mogą być czynniki ryzyka pogorszenia słuchu u dorosłych (123rf)

Niedokrwistość z niedoboru żelaza, czyli anemia jest często występującym schorzeniem, które prowadzi do obniżenia liczby krwinek czerwonych. Te natomiast odpowiadają za dostarczanie tlenu do komórek, więc anemia zmniejsza ilość dostępnego tlenu dla tkanek organizmu.

Na całym świecie, anemia dotyka setek milionów ludzi. Jest to schorzenie raczej łatwe do wyleczenia.

Zespół badawczy wykorzystał dane z elektronicznej dokumentacji medycznej z Centrum Medycznego  w Hershey. W sumie, dane dotyczyły około 305339 osób dorosłych w wieku od 21 do 90 lat, z których 43 procent stanowili mężczyźni. Wśród tych osób, obserwowano poziom ferrytyny i hemoglobiny.

Zespół zgromadził również informacje na temat stanu słuchu pacjentów. Gdy dane zostały przeanalizowane, zespół odkrył zależność pomiędzy odbiorczą utratą słuchu a anemią.

"Istnieje związek pomiędzy niedokrwistością z niedoboru żelaza i pogorszeniem funkcji słuchu u dorosłych. Kolejne kroki mają na celu lepsze zrozumienie tej zależności. Mamy zamiar także sprawdzić, czy szybko zdiagnozowana i wyleczona anemia może wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia osób z częściową utratą słuchu” – podsumowują autorzy badania.

1. Anemia a pogorszenie słuchu

Mechanizm tego, dlaczego anemia może być związana z utratą słuchu nie jest jeszcze w pełni poznany, ale istnieje kilka potencjalnych przyczyn. Na przykład, dostarczanie krwi do ucha wewnętrznego poprzez labirynt tętnic jest bardzo wrażliwą drogą na uszkodzenie niedokrwienne (szkody spowodowane zmniejszonym przepływem krwi), co z pewnością może odgrywać tu znaczącą rolę. Prawidłowy dopływ krwi jest zatem bardzo ważnym czynnikiem w przypadku pogorszenia słuchu.

ZOBACZ TAKŻE

Diagnostyka i leczenie anemii z niedoboru żelaza

Inny potencjalny mechanizm opiera się na ważnej substancji woskowej, która pokrywa nerwy i odgrywa istotną rolę w skutecznym przewodzeniu sygnałów wzdłuż włókien nerwowych – mieliny.

Zmniejszona ilość żelaza w organizmie powoduje rozpad lipidów i desaturazy, które pełnią istotną rolę w produkcji mieliny. Jeżeli mielina, która powleka nerw słuchowy jest uszkodzona, może to powodować znaczne problemy w funkcji słuchu.

Kolejnym krokiem naukowców będzie sprawdzenie tego, czy suplementacja żelazem może pozytywnie wpływać na słuch. Jeśli taki proces będzie w stanie poprawić uszkodzony słuch lub ograniczyć ryzyko utraty słuchu, może to być bardzo ważny krok w minimalizacji zagrożeń utraty lub pogorszenia słuchu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.