Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Przez sen możesz zabić swoje dziecko!

Avatar placeholder
11.04.2019 11:27
Przez sen możesz zabić swoje dziecko!
Przez sen możesz zabić swoje dziecko! (123RF)

Wiadomo, że kobieta w ciąży musi szczególnie o siebie dbać. Właściwe odżywianie i styl życia ciężarnej to zachowanie sprzyjające urodzeniu się zdrowego dziecka. Ostatnie badania sugerują, że także pozycja kobiety podczas snu ma znaczenie. Okazuje się bowiem, że kobiety, które ostatnią noc przed porodem spędzą, śpiąc na lewym boku, zmniejszają ryzyko urodzenia martwego płodu w porównaniu do kobiet ciężarnych śpiących na stronie prawej lub na plecach.

1. Badania nad wpływem nawyków sennych na powodzenie ciąży

Badacze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podali niedawno, że co roku na świecie około 2,6 mln ciąż kończy się urodzeniem martwego płodu, co znaczy, że każdego dnia rodzi się około 7200 martwych noworodków. Większość tego typu przypadków występuje w biedniejszych krajach.

W celu zbadania wpływu nawyków sennych na ciążę naukowcy z Uniwersytetu w Auckland zebrali dane dotyczące 155 kobiet, które urodziły martwe dzieci najwcześniej po 28 tygodniu ciąży. Badacze dokonali porównania między kontrolną grupą 310 kobiet, które były w tamtym czasie w ciąży. Uczestniczki badania zostały przepytane na temat szczegółów związanych z pozycjami w czasie snu, nawyków sennych sprzed ciąży oraz w czasie ostatniego miesiąca, tygodnia i dnia ciąży. Inne pytania dotyczyły informacji na temat tego, czy kobiety chrapały w czasie snu lub ucinały sobie drzemki w czasie dnia. Pytano także o długość snu i ilość nocnych wizyt w toalecie.

2. Co wykazały badania dotyczące snu ciężarnych?

Wyniki badań wykazały, że spanie ciężarnej na prawym boku lub plecach w czasie ostatniej nocy ciąży zwiększało prawdopodobieństwo urodzenia martwego płodu. Dodatkowo okazało się, że urodzenie martwego dziecka było częstsze u kobiet, które rzadko odwiedzały toaletę w nocy. Kobiety wstające często zazwyczaj rodziły zdrowe dzieci.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Mimo że wyniki badań nie wykazały zależności między chrapaniem i sennością w czasie dnia a zwiększonym ryzykiem urodzenia martwego dziecka, zauważono związek między częstymi dziennymi drzemkami lub dłuższym snem a ryzykiem śmierci płodu.

Mimo że wzrost ryzyka urodzenia martwego dziecka jest stosunkowo niewielki, naukowcy z Auckland podkreślają, że nieodpowiednie ułożenie ciała podczas snu matki może rzeczywiście wpłynąć na dziecko poprzez blokadę dopływu krwi. Na każde 1000 ciąż kobiet, które spały na prawej stronie lub plecach, prawie 4 kończyły się urodzeniem martwego dziecka. U kobiet śpiących na lewym boku prawdopodobieństwo zmniejszyło się dwukrotnie.

Naukowcy przyznają, że z powodu zbyt małej liczby uczestniczek badania należy powtórzyć testy, aby potwierdzić ich przypuszczenia. Potwierdzenie wyników pomogłoby w opracowaniu prostej i naturalnej metody ograniczającej przypadki urodzenia martwego dziecka. Zmiana nawyków sennych nie jest niczym trudnym. O wiele bezpieczniej jest zastosować taką metodę prewencyjną, niż zażywać leki podtrzymujące ciążę, które często powodują efekty uboczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze