Przez sen możesz zabić swoje dziecko!

Wiadomo, że kobieta w ciąży musi szczególnie o siebie dbać. Właściwe odżywianie i styl życia ciężarnej to zachowanie sprzyjające urodzeniu się zdrowego dziecka. Ostatnie badania sugerują, że także pozycja kobiety podczas snu ma znaczenie. Okazuje się bowiem, że kobiety, które ostatnią noc przed porodem spędzą, śpiąc na lewym boku, zmniejszają ryzyko urodzenia martwego płodu w porównaniu do kobiet ciężarnych śpiących na stronie prawej lub na plecach.

Badania nad wpływem nawyków sennych na powodzenie ciąży

Sen w ciąży

Nieodpowiednie ułożenie ciała podczas snu matki może rzeczywiście wpłynąć na dziecko poprzez blokadę dopływu krwi.

Badacze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podali niedawno, że co roku na świecie około 2,6 mln ciąż kończy się urodzeniem martwego płodu, co znaczy, że każdego dnia rodzi się około 7200 martwych noworodków. Większość tego typu przypadków występuje w biedniejszych krajach.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

W celu zbadania wpływu nawyków sennych na ciążę naukowcy z Uniwersytetu w Auckland zebrali dane dotyczące 155 kobiet, które urodziły martwe dzieci najwcześniej po 28 tygodniu ciąży. Badacze dokonali porównania między kontrolną grupą 310 kobiet, które były w tamtym czasie w ciąży. Uczestniczki badania zostały przepytane na temat szczegółów związanych z pozycjami w czasie snu, nawyków sennych sprzed ciąży oraz w czasie ostatniego miesiąca, tygodnia i dnia ciąży. Inne pytania dotyczyły informacji na temat tego, czy kobiety chrapały w czasie snu lub ucinały sobie drzemki w czasie dnia. Pytano także o długość snu i ilość nocnych wizyt w toalecie.

Co wykazały badania dotyczące snu ciężarnych?

Wyniki badań wykazały, że spanie ciężarnej na prawym boku lub plecach w czasie ostatniej nocy ciąży zwiększało prawdopodobieństwo urodzenia martwego płodu. Dodatkowo okazało się, że urodzenie martwego dziecka było częstsze u kobiet, które rzadko odwiedzały toaletę w nocy. Kobiety wstające często zazwyczaj rodziły zdrowe dzieci.

Mimo że wyniki badań nie wykazały zależności między chrapaniem i sennością w czasie dnia a zwiększonym ryzykiem urodzenia martwego dziecka, zauważono związek między częstymi dziennymi drzemkami lub dłuższym snem a ryzykiem śmierci płodu.

Mimo że wzrost ryzyka urodzenia martwego dziecka jest stosunkowo niewielki, naukowcy z Auckland podkreślają, że nieodpowiednie ułożenie ciała podczas snu matki może rzeczywiście wpłynąć na dziecko poprzez blokadę dopływu krwi. Na każde 1000 ciąż kobiet, które spały na prawej stronie lub plecach, prawie 4 kończyły się urodzeniem martwego dziecka. U kobiet śpiących na lewym boku prawdopodobieństwo zmniejszyło się dwukrotnie.

Naukowcy przyznają, że z powodu zbyt małej liczby uczestniczek badania należy powtórzyć testy, aby potwierdzić ich przypuszczenia. Potwierdzenie wyników pomogłoby w opracowaniu prostej i naturalnej metody ograniczającej przypadki urodzenia martwego dziecka. Zmiana nawyków sennych nie jest niczym trudnym. O wiele bezpieczniej jest zastosować taką metodę prewencyjną, niż zażywać leki podtrzymujące ciążę, które często powodują efekty uboczne.

Komentarze (1)
~ona
~ona ponad rok temu

no to ladnie. ja spie od 8miesiecy na prawym boku zostalo mi 3-4tyg ciazy , dziecko ma sie dobrze jak budze sie rano budzi sie i maluszek i czuje jak sie przeciaga nie moge zasnac na lewym boku bo nie moge oddychac uciska mnie bardzo i powietrza nie moge zlapac , wiec najwygodniej i najlepiej spac na prawym .

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Poród naturalny
najnowsze pytania

Dyskusja na forum

Artykuły Poród naturalny
Poród naturalny

Poród naturalny - zdjęcie

Poród naturalny - zdjęcie

Naturalny sposób rodzenia pozwala matce świadomie i aktywnie uczestniczyć w jednym z najważniejszych w jej życiu wydarzeń.

Poród naturalny

Gwiazdy, które rodziły dzieci w swoich domach

Gwiazdy, które rodziły dzieci w swoich domach

i doula. Meryl Streep Meryl Streep również znajduje się wśród mam, które mają za sobą domowy poród. Pamela Anderson Pamela urodziła dwóch synów w domu. Towarzyszyła jej położna, a wszystko odbyło się naturalnie, w wodzie. ...

Poród naturalny

Doula a położna

Doula a położna

Prawdziwa doula powinna przynajmniej raz urodzić. Nie ma jednak wykształcenia medycznego, więc nie może zastąpić położnej.

Poród naturalny

Doula - osobista asystentka porodowa

- nie od strony medycznej, ale emocjonalnej. Ciąża i poród to trudne momenty w życiu kobiety. Obecnie w Polsce coraz więcej przyszłych mam decyduje (...) się na poród z doulą. Doula to kobieta, która ma doświadczenie...

Poród naturalny

Macica - budowa, funkcje, choroby

którym możliwy jest poród naturalny. Macica - najczęstsze schorzenia, sposoby leczenia Do często diagnozowanych schorzeń należy nadżerka szyjki macicy

Poród naturalny

Jak urodzić bez bólu?

jednak przejąć kontrolę nad sytuacją. Szkoły rodzenia a poród naturalny Badania przeprowadzone w piętnastu szwedzkich szkołach rodzenia wykazały (...) Większość kobiet zapytanych o poród powie,...

Poród naturalny

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

nic nie jest już dla nich takie samo. Jak przeżyć ten czas? Wybrać poród naturalny czy może zdecydować się na cesarskie cięcie? Co jest bardziej korzystne dla matki? Kiedy dziecko będzie bezpieczniejsze? Te pytania zadają...