W szpitalach jest za głośno

Daria pobyt w wojewódzkim szpitalu w Krośnie wspomina jak traumę. - Do dziś pamiętam ten dźwięk telewizora. Leżałam na sali z kobietą, która za nic miała moje prośby o ściszenie TV. A ja marzyłam tylko o spokoju i ciszy. Jestem pewna, że przez ten huczący telewizor mój pobyt w szpitalu się przedłużył – skarży się Daria.

Kto ma pilot ten ma władzę?

Do szpitala trafiła z ostrym zapaleniem płuc. Wcześniej, przez dwa tygodnie przyjmowała leki w domu. Na każdej wizycie kontrolnej lekarz odsyłał ją do domu z nowym antybiotykiem. Przyjęła trzy takie serie, aż w końcu zdecydowała się jechać do szpitala.

Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków

- Leżałam tam około tygodnia. Co 12 godzin dostawałam dożylnie antybiotyki. Powikłaniem po zapaleniu płuc były zatkane uszy. Non stop piszczało mi w głowie. Miałam wysoką gorączkę i wszystko mnie bolało. Jedyne, o czym marzyłam, to sen, cisza i święty spokój – wspomina Daria.

- Niestety, "współlokatorka" z łóżka obok miała inne plany na pobyt w szpitalu. Od 7 rano podkręcony na maksa telewizor darł się wniebogłosy. Telenowele i telewizja śniadaniowa były na porządku dziennym. Żeby odpocząć, zawinięta w szlafrok, kocyk i kroplówkę pod bokiem, musiałam siedzieć na korytarzu– opowiada.

Historia Darii to jeden z tysięcy takich przypadków w Polsce. Na oddziałach szpitalnych huczące telewizory to chleb powszedni. Wystarczy wrzucić 2 zł i można oglądać przez godzinę. Spora część odbiorników jest podłączona do telewizji satelitarnej, a szpitale oferują bogatą ofertę programów. A to wszystko na życzenie pacjentów.

Pracownicy służby zdrowia przyznają, że telewizor jest dziś najbardziej pożądanym standardem w sali. Tam, gdzie ich nie ma, upominają się o niego sami chorzy. Tak wynika z ankiet, jakie przeprowadzają placówki.

Telewizory pojawiają się więc na oddziałach ortopedycznych, ginekologicznych, kardiologicznych, neurologicznych i wielu innych. Ogranicza się je za to na porodówkach. Tam świeżo upieczone mamy mają uczyć się opieki nad dzieckiem i wypoczywać po porodzie.

- Ja leżałam na oddziale pulmonologicznym. Na sali byłam tylko ja i moja współlokatorka. Rozumiem jej chęć oglądania seriali i innych programów, ale razi mnie, że w tym wszystkim ona nie pomyślała o moim samopoczuciu w chorobie – żali się Daria.

Kiedy należy udać się do szpitala przed porodem?

Termin porodu wyznacza się z około dwutygodniowym marginesem błędu. Nie ma obecnie żadnej metody wyliczenia terminu porodu ze stuprocentową pewnością i...

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, poziom hałasu w szpitalach nie powinien być wyższy niż 35 decybeli. Eksperci zauważają, że normy są notorycznie przekraczane. Zdarza się, że hałas sięga 72 dB w dzień, a nocą – 60 dB.

Co ciekawe, najgłośniejsze w szpitalach wcale nie są telewizory, a sprzęt na oddziałach intensywnej terapii. Co zatem hałasuje? Maszyny odpowiadające na podtrzymywanie funkcji życiowych u pacjentów, telefony, sprzęt rejestrujący stan chorych. To wszystko sprawia, że pacjenci dłużej zdrowieją, mają problemy ze snem.

Jak hałas wpływa na zdrowie?

Zmęczenie, ból głowy, rozdrażnienie, trudności w rozumieniu mowy i precyzowaniu wypowiedzi. Dźwięki powyżej 35 dB wpływają negatywnie na organizm. Długotrwała ekspozycja na taki hałas grozi nie tylko zaburzeniami neurologicznymi, ale także laryngologicznymi - może wystąpić osłabienie słuchu.

Z kolei przewlekły hałas o wysokim natężeniu podnosi ciśnienie, zaburza pracę serca. Może także nastąpić wydzielanie kortyzolu, który w większych ilościach prowadzi do zaburzeń neurologicznych. Ale nie tylko – efektem zbyt wysokiego poziomu kortyzolu we krwi mogą być zaburzenia metaboliczne, np. wzrost koncentracji lipidów oraz podnoszenie się poziomu glukozy. Co za tym idzie – zwiększa się także ryzyko wystąpienia udaru, zawału, cukrzycy i miażdżycy.

Jak temu zapobiec? Dla pacjentów, którzy nie chcą zrezygnować z oglądania telewizji, szpitale w Stanach Zjednoczonych przygotowały specjalny kanał o tematyce zdrowotnej. W Polsce specjaliści również szukają różnych rozwiązań. Proponują czytanie książek. Biblioteki w szpitalach zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 7 miesięcy temu

Choroby i dolegliwości

Komentarze (4)
~trauma poszpitalna
~trauma poszpitalna 7 miesięcy temu

Po usunięciu nerki (rak) z temperaturą 39-40 stopni leżąc na tzw. sali pooperacyjnej, byłem katowany wyjącym TV. Prośby o ściszenie spotykały się tylko z agresją miłośników całodobowej tv.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

Wygodnie, ale niezdrowo Może być przyczyną otyłości, chorób kręgosłupa, a także poważnych wypadków. Chociaż jazda samochodem jest komfortowa i znacznie ułatwia dotarcie do konkretnego miejsca na czas, to niestety nie wpływa korzystnie na zdrowie. Może...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...