W twojej plombie może kryć się rtęć
Rtęci nie znajdziemy już w termometrach, ale nadal możemy znaleźć ją w naszych zębach. Amalgamaty są jednym ze sposobów zabezpieczenia ubytków próchnicowych. Wypełnienia amalgamatowe mają ostatecznie zniknąć z gabinetów do 2030 roku. Z uwagi na ich szkodliwość warto rozważyć jak najszybsze usunięcie takich wypełnień. Należy jednak zrobić to bezpiecznie.
1. Co kryje się w plombach dentystycznych?
- Amalgamaty składają się z metali ciężkich. Ich opary przenikają do tkanek organizmu i odkładają się w nich. Są one szczególnie niekorzystne dla osób z wrażliwym organizmem i niestabilnym układem odpornościowym – mówi lek. stom. Damian Nasulicz, członek International Academy of Oral Medicine & Toxicology, Europejskie Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Prestige Dent. – Aby uniknąć dalszego przenikania oparów metali ciężkich do organizmu, warto usunąć wypełnienia amalgamatowe.
Należy jednak pamiętać, że wchłanianie rtęci do organizmu zwiększa się w momencie usuwania amalgamatu, dlatego tak ważne jest wybranie kliniki, która stosuje bezpieczną procedurę. Pozwala ona zminimalizować ryzyko wchłonięcia rtęci podczas zabiegu.
Sprawdź koniecznie:
Poświęć nam 5 minut i powiedz, jak możemy być jeszcze lepsi!
2. Bardzo szkodliwe i niebezpieczne
O szkodliwości i toksycznym działaniu wypełnień amalgamatowych poinformowała w 2008 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). W Japonii i Szwecji zakaz stosowania amalgamatów wprowadzono już w latach 70. XX wieku, a w latach 90. XX wieku w Szwecji podjęto decyzję o usunięciu amalgamatów u wszystkich Szwedów.
Ta kwestia zainteresowała również Unię Europejską. W połowie marca br. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie ograniczenia stosowania rtęci w UE. Zgodnie z nowymi wytycznymi z jej stosowania ma się stopniowo wycofywać m.in. sektor stomatologiczny. Definitywnie wypełnienia amalgamatowe mają zniknąć z gabinetów do 2030 roku.
Również sami pacjenci wykazują się coraz większą świadomością znaczenia zdrowego stylu życia i wpływu różnych czynników na zdrowie i życie. Te kwestie oraz względy estetyczne coraz częściej motywują pacjentów do usunięcia wypełnień amalgamatowych.
Sprawdź koniecznie:
Czy zdjęcia zepsutych zębów odstraszą od słodyczy?
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.