Trwa ładowanie...

Wady karmienia piersią

Karmienie piersią jest bez wątpienia korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Z drugiej strony czasem bywa kłopotliwe i wymaga poświęceń: stała dyspozycyjność, ewentualne odciąganie pokarmu. Jakie są niedogodności i wady karmienia piersią, a jakie prawdziwe przeciwwskazania do karmienia? Niektórym kobietom przeszkadzają pewne niedogodności związane z karmieniem piersią. Na przykład konieczność bycia bez przerwy do dyspozycji dziecka.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

spis treści

1. Karmienie piersią a wygląd biustu

Wady karmienia piersią
Wady karmienia piersią

Jak się okazuje karmienie piersią jest procesem, który przynosi profity zarówno dziecku, jak i jego matce. Jakie...

zobacz galerię

Istnieją pewne sposoby na częściowe zastępowanie karmienia piersią, np. przez karmienie butelką odciągniętym pokarmem, gdy tylko miną pierwsze tygodnie życia dziecka. Wadą karmienia piersią jest samoistne wypływanie pokarmu, które może być dosyć wstydliwe i nieprzyjemne. Jednak również na to istnieją proste metody, jak np. wkładki ochronne z bawełny.

Kobiety często martwią się również o to, czy karmienie piersią nie wpłynie negatywnie na wygląd ich piersi. Tymczasem to nie karmienie jest przyczyną nieestetycznych zmian. Piersi w ciąży gwałtownie zwiększają swoją wielkość, co wiąże się ze wzmożonym napięciem skóry. I właśnie to powoduje rozstępy na piersiach i naruszenie tkanki podskórnej, co pozostawia trwałe zmiany w wyglądzie piersi. Aby tego uniknąć, nie można dopuścić do nadmiernego przybierania na wadze w czasie ciąży. Warto również nosić odpowiednie biustonosze. Waga kobiety w ciąży powinna być pod kontrolą specjalisty. Kobieta sama nie powinna na własną rękę ograniczać sobie jedzenia ani tworzyć własnej diety, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Zapobieganie zastojom pokarmu i częste przystawianie dziecka do piersi również pomagają uniknąć nieestetycznych zmian w biuście.

2. Karmienie piersią a seks

Fakty na temat zdrowia - Karmienie piersią związane ze sferą seksualną mają bardzo głębokie podłoże psychiczne i są rzadko i niechętnie poruszane przez kobiety oraz lekarzy. Piersi pełnią równocześnie funkcję erotyczną i macierzyńską. Dla niektórych kobiet połączenie tych dwóch funkcji może stanowić problem. Kobiety te błędnie uważają, że karmienie piersią uniemożliwia ponowne rozpoczęcie współżycia seksualnego. Co więcej, karmienie samo w sobie może powodować doznania erotyczne, co dla części kobiet jest tak niekomfortowe, że całkowicie przestają karmić piersią. Inna strona medalu, jeśli idzie o karmienie piersią, jest taka, że w okresie laktacyjnym niektóre kobiety mają większą ochotę na seks, ponieważ nie boją się tak bardzo ryzyka ponownego zajścia w ciążę. Należy jednak zaznaczyć, że niepłodność laktacyjna może zawodzić.

3. Przeciwwskazania do karmienia piersią

Wady karmienia piersią są znikome w porównaniu z jego korzystnym wpływem zarówno na matkę, jak i na dziecko.

Dla każdej niedogodności znajdzie się również odpowiednie rozwiązanie. Tymczasem istnieją pewne przeciwwskazania do karmienia piersią, są one jednak niezwykle rzadkie. Większość niegroźnych chorób przejściowych (przeziębienie, grypa, angina itd.) nie uniemożliwia karmienia piersią, pod warunkiem, że ewentualne leczenie będzie odpowiednio dobrane i nie będzie stanowiło zagrożenia dla dziecka (np. dobrze dobrane antybiotyki nie wykluczają możliwości karmienia piersią). Tymczasem nietolerancja laktozy, galaktozemia wrodzona oraz niektóre poważne choroby (AIDS, gruźlica, psychoza itd.) stanowią przeciwwskazania do karmienia piersią. Jeśli kobieta cierpi również z powodu silnego bólu piersi podczas karmienia, ma nawrotowe zapalenia piersi, a sutki obolałe i przekrwione, wówczas także istnieje względne wskazanie do zaprzestania karmienia piersią.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.