Trwa ładowanie...

Wagina (pochwa) - budowa, funkcje, kształty, higiena, zapach, kolor, choroby

Wagina może mieć różny kształt, bo każda kobieta jest inna.
Wagina może mieć różny kształt, bo każda kobieta jest inna. (adobestock)

Wagina to inaczej kobieca pochwa, jednak przyjęło się nazywać w ten sposób również zewnętrzną część narządów rodnych - wargi sromowe mniejsze i większe, łechtaczkę oraz wzgórek łonowy. Co ciekawe, wagina u każdej kobiety ma nieco inny kształt i zabarwienie, co wynika z indywidualnych procesów rozwojowych. Co warto wiedzieć o pochwie? Jak wygląda budowa waginy?

spis treści

1. Co to jest wagina?

Wagina (pochwa) to końcowy odcinek kobiecego układu rozrodczego, zwykle ma około 3 cm szerokości. Głębokość pochwy wynosi 8-9 cm, ale jej elastyczne włókna pozwalają na rozszerzanie się do nawet kilkukrotnie większych rozmiarów, co umożliwia po pierwsze wprowadzenie penisa, a po drugie - urodzenie dziecka siłami natury.

Wagina wyścielona jest błoną śluzową, która wytwarza białą lub przezroczystą wydzielinę (w zależności od momentu cyklu i podniecenia kobiety). Przez pochwę wydostaje się także złuszczony nabłonek w postaci miesiączki.

2. Gdzie jest położona wagina?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pochwa znajduje się w miednicy mniejszej i składa się z dwóch części: przeponowej i śródmiednicznej. Pomiędzy pęcherzem moczowym, a waginą zlokalizowane są moczowody, połączone z przednią ścianą pochwy za pomocą cewki moczowej.

Górny układ pochwy położony jest w pobliżu otrzewnej, natomiast poniżej waginy występuje przestrzeń odbytniczo-pochwowa i żylny splot pochwowy po bokach.

Pochwa jest też otoczona mięśniem dżwigacza odbytu i zwieracza cewki moczowej, a także przeponą moczowo-płciową. Na końcu łączy się ona z przedsionkiem pochwy.

3. Budowa pochwy

Jak zbudowana jest pochwa? Dolna jej część ma cylindryczny, lekko spłaszczony kształt. Składa się ze ścianki przedniej i tylnej, u kobiet które nie rodziły poprzeczny przekrój pochwy przypomina literę H.

Ile cm ma pochwa? Wymiary pochwy to w przybliżeniu 7,5 cm ścianki przedniej i 9 cm długości ścianki tylnej. Szerokość waginy zmienia się stopniowo, w najszerszym miejscu ma 2-3 cm.

Ściany złożone są z błony zewnętrznej, mięśniowej i błony śluzowej pochwy. Ostatnia z nich stanowi podstawę do wskazania czasu owulacji.

W przypadku dziewic dolna część w waginie zakończona jest błoną dziewiczą, która pęka w czasie pierwszego stosunku seksualnego. Górny koniec pochwy to część szyjki macicy i sklepienie.

Najgłębszym elementem jest sklepienie tylne, które zbiera nasienie. Zewnętrzna budowa anatomiczna pochwy (anatomia kobieca) to przede wszystkich dwa rodzaje warg sromowych - większe i mniejsze.

Pierwsze z nich to fałdy owłosionej skóry, które skrywają gładkie i lekko różowe wargi mniejsze, okalające wejście do pochwy. Powyżej znajduje się łechtaczka (przyrodzenie damskie, damski penis), jest silnie ukrwiona, a w chwilach podniecenia nabrzmiewa i staje się bardzo wrażliwa. Waginę od góry otacza wzgórek łonowy, który pokrywa zarost.

4. Funkcje pochwy

Anatomia pochwy (anatomia waginy) i jej funkcje mają związek z układem rozrodczym. Budowa krocza kobiecego sprawia, że na skutek podniecenia ujście pochwy ulega powiększeniu, podobnie jak szerokość pochwy.

Jednocześnie wagina w środku staje się nawilżona, co umożliwia wprowadzenie penisa i wykonywanie ruchów frykcyjnych, aż do wytrysku nasienia, niezbędnego do zapłodnienia.

W związku z tym budowa pochwy od środka odgrywa ważną rolę w procesie zapłodnienia i porodu drogami naturalnymi. Dodatkowo kobieca wagina pozwala na czerpanie przyjemności ze stosunku seksualnego i na ujście krwi w trakcie miesiączki.

5. Rodzaje pochwy

Jak wygląda wagina? U każdej kobiety ma nieco inny wygląd, w związku z czym wyróżniono kilka najpopularniejszych rodzajów waginy:

 • asymetryczne wargi sromowe - jedna warga sromowa mniejsza jest dłuższa i bardziej odstająca od drugiej, asymetria jest bardzo często spotykanym kształtem warg sromowych,
 • małe wargi sromowe mniejsze i większe - typ określany mianem "Barbie", wówczas pochwa jest niemalże niewidoczna,
 • małe wargi sromowe większe i duże wargi sromowe mniejsze - kształt pochwy nazywany "motylkiem", wargi mniejsze wystają poza wargi większe, u niektórych kobiet są na tyle duże że wywołują dyskomfort w czasie stosunku seksualnego,
 • duże wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze - budowa kobiecej pochwy o nazwie "bułeczka", wargi większe przykrywają wargi sromowe mniejsze,
 • wargi sromowe większe częściowo zakrywają wargi mniejsze - wygląd pochwy o nazwie "podkowa".

Jak powinna wyglądać pochwa? Kształty warg sromowych i rodzaje sromu są bardzo zróżnicowane, ale każdy z nich jest całkowicie normalny. Powodem do niepokoju nie jest również asymetria.

Prawidłowy wygląd pochwy to każdy typ waginy, bez względu na długość, grubość i szerokość warg sromowych, o ile ich kształt nie utrudnia życia seksualnego i nie wywołuje dyskomfortu podczas noszenia bielizny.

6. Higiena pochwy

Optymalne pH waginy to 4.5. Nie trzeba wiele wysiłku, aby utrzymać waginę w czystości - wystarczy regularne podmywanie ciepłą wodą. Pochwa ma zdolność do samodzielnego czyszczenia, w związku z tym nie ma potrzeby używania silnych środków myjących czy wykonywania irygacji.

Można użyć odrobiny płynu do higieny intymnej o jak najkrótszym składzie. Środek ten powinien zostać rozprowadzony na wzgórku łonowym i pachwinach, bez nanoszenia piany na obszar warg sromowych mniejszych czy ujścia pochwy.

Czynność wystarczy powtórzyć raz dziennie, w czasie miesiączki warto częściej przemyć waginę samą wodą, szczególnie przy obfitym krawieniu. Istotne jest również częste wymienianie tamponów i podpasek.

6.1. Czego nie należy robić?

W pielęgnacji ważnych jest kilka wskazówek, przede wszystkim nie należy stosować produktów do irygacji. Taki zabieg usuwa z waginy pałeczki kwasu mlekowego, co ułatwia rozwój drobnoustrojów.

Ważne jest także, aby zrezygnować z codziennego noszenia wkładek. Służą one zabezpieczeniu bielizny jedynie tuż przed lub po miesiączce. Wkładki utrudniają przepływ powietrza, co sprzyja rozwojowi infekcji intymnych.

W czasie gry wstępnej warto zrezygnować z użycia czekolady lub bitej śmietany w obrębie narządów rodnych. Są to produkty składające się głównie z cukru, który jest idealną pożywką dla bakterii.

7. Zapach waginy

Pochwa wytwarza wydzielinę, składającą się ze śluzu szyjkowego, komórek nabłonka pochwy i potrzebnych bakterii. O kwaśnym pH pochwy decyduje obecność pałeczek kwasu mlekowego.

Zdrowa pochwa ma lekko kwaśny, ale nie nieprzyjemny zapach. Zmiana w tej kwestii może świadczyć o przebiegu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, podobnie jak nietypowy wygląd wydzieliny.

Na zapach ma też wpływ noszenie obcisłych ubrań, a przede wszystkim sztucznej, nieprzewiewnej bielizny. Wówczas w połączeniu z ciepłą temperaturą na zewnątrz zapach pochwy staje się nieprzyjemny.

8. Jaki kolor ma wagina?

Kolor pochwy może być bardzo różny - różowy, lekko fioletowy, brzoskwiniowy czy brązowy. Powinniśmy udać się do lekarza ginekologa, gdy wygląd waginy zmieni się na czerwony, a wargi sromowe staną się bolesne.

Może być to sygnał infekcji intymnej, noszenia nieodpowiedniej bielizny, uczulenia na proszek do prania lub płyn do płukania. Sina pochwa również wymaga konsultacji medycznej, by wykluczyć problemy z krążeniem krwi.

9. Erogenne strefy w pochwie

Unerwienie pochwy sprawia, że dotyk lub penetracja (w wyniku stosunku, pieszczot czy masturbacji) sprawia kobiecie wiele przyjemności.

Istnieje teoria, według której na przedniej ścianie pochwy znajduje się szczególnie wrażliwe miejsce, zwane punktem G. Ma bardziej "chropowatą" strukturę, a odpowiednia stymulacja zwiększa odczuwaną przyjemność.

Punkt G łatwiej jest stymulować w pozycjach seksualnych, w których penis dotyka przedniej ściany waginy - między innymi na pieska i łyżeczkę.

10. Zmiana wyglądu waginy po porodzie

Elastyczność waginy pozwala na przyjście dziecka na świat metodą naturalną, jednak warto wiedzieć, że nie jest w stanie od razu wrócić do pierwotnego kształtu.

Rozmiar pochwy wraca do normy w ciągu 6-8 tygodni, choć niektóre kobiety potrzebują więcej czasu. W tym okresie należy zrezygnować ze współżycia, by wszystkie tkanki zdążyły się zregenerować. Niezwykle przydatna okazuje się również wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zaleci wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

11. Operacja plastyczna waginy (waginoplastyka) - na czym polega?

Niestety wiele kobiet nie jest świadomych, że pochwy damskie różnią się od siebie wyglądem i kolorem. Bardzo wiele pań ma asymetryczne wargi sromowe lub przerost jednych z nich.

Wszystkie typy budowy waginy są całkowicie prawidłowe, o ile nie wywołują bólu i dyskomfortu. Waginoplastyka to zabieg kierowany do kobiet niezadowolonych z wyglądu swojej pochwy.

Bardzo często korzystają z niego panie, które doświadczają dyskomfortu w czasie ocierania się bielizny o wargi sromowe, jazdy na rowerze czy stosunku seksualnego.

Operacja plastyczna waginy umożliwia zwiększenie lub zmniejszenie warg, odtworzenie błony dziewiczej, odkrycie łechtaczki lub zwężenie pochwy.

Ostatnia możliwość to ukłon w stronę kobiet po kilkukrotnych porodach siłami natury, które chciałyby zminimalizować rozciągnięcie pochwy. Na zabieg decydują się również panie, którym zależy na zmniejszeniu szerokości waginy (tzw. mała pochwa). Cena waginoplastyki wynosi od 2 do nawet 6 tysięcy złotych.

12. Najczęstsze choroby waginy

Infekcje pochwy zwykle są wywołane przez następujące czynniki:

 • spadek odporności organizmu,
 • niedobór snu,
 • stres,
 • stosowanie antybiotyków,
 • ciąża,
 • stan przedcukrzycowy lub cukrzyca,
 • antykoncepcja hormonalna,
 • podrażnienie po stosunku seksualnym, masturbacji lub porodzie,
 • irygacje,
 • menopauza,
 • zakażenie HIV,
 • niewłaściwa higiena gadżetów erotycznych.

13. Jak wygląda obrzezana wagina?

Obrzezana wagina to skutek rytualnego okaleczania, polegającego na usunięciu wszystkich lub niektórych zewnętrznych narządów płciowych.

Praktyka ta różni się w zależności od miejsca na świecie, najczęściej kończy się wycięciem żołędzia łechtaczki oraz warg sromowych mniejszych.

Niektórzy dopuszczają się skrajnego postępowania, prowadzącego do pozbycia się łechtaczki, obu rodzajów warg sromowych, skóry ze ścian pochwy i częściowego zaszycia wejścia do pochwy.

Obrzezanie bezpowrotnie zmienia zewnętrzną budowę kobiecej pochwy i odbiera przyjemność, płynącą ze stymulacji łechtaczki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze