Wargi sromowe – charakterystyka, przyczyny przerostu, zakażenie, korekta
Wargi sromowe to kobiecy organ płciowy, który składa się z warg sromowych większych oraz warg sromowych mniejszych. Co jest normalne w przypadku warg sromowych, a kiedy możemy zacząć się martwić? Czy można chirurgicznie zmniejszyć wargi sromowe?
- 1. Charakterystyka warg sromowych
- 1.1. Wargi sromowe większe
- 1.2. Wargi sromowe mniejsze
- 2. Zbyt małe wargi sromowe
- 3. Przerost warg sromowych
- 4. Przyczyny przerostu warg sromowych
- 5. Zakażenie warg sromowych
- 6. Korekta przerośniętych warg sromowych
- 6.1. Labioplastyka
- 6.2. Laserowa rewitalizacja warg sromowych
1. Charakterystyka warg sromowych
Wargi sromowe odgrywają bardzo istotną rolę w anatomicznej budowie kobiecych narządów rodnych. Wyróżnia się wargi sromowe większe, czyli zewnętrzne i wargi sromowe mniejsze, czyli wewnętrzne. Zdarzają się sytuacje, w których specjalista może stwierdzić przerost warg sromowych. Wówczas długość warg od podstawy do krawędzi jest większa niż 4cm. Bywają również sytuacje odwrotne. W takich sytuacjach mamy do czynienia ze zbyt małymi wargami sromowymi. Zarówno jednej, jak i drugiej sytuacji można zaradzić poprzez przeprowadzenie korekty, np. plastyki warg sromowych.
1.1. Wargi sromowe większe
Wargi sromowe większe są to dwa fałdy skóry wyposażone w tkankę tłuszczową, które widoczne są u każdej kobiety gołym okiem.
Wargi sromowe są bardzo ukrwionym organem, dzięki czemu są nie tylko bardzo wrażliwe na dotyk i interakcje, ale także bardzo podatne na różnego rodzaju podrażnienia skóry oraz stany zapalne. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby przestrzegać zasad higieny osobistej.
1.2. Wargi sromowe mniejsze
Wargi sromowe mniejsze, jak wskazuje sama nazwa, są inne od tych pierwszych pod względem wielkości i znajdują się zaraz przy wejściu do pochwy. Jest to jedynie fałd skóry o różowym zabarwieniu. Zarówno jedne wargi sromowe, jak i drugie to „strażnicy” pochwy.
Czasem zdarza się tak, że wargi sromowe mniejsze wystają ponad te większe, ale nie ma w tym nic niepokojącego, ponieważ każda kobieta ma inny, indywidualny kształt warg sromowych.
2. Zbyt małe wargi sromowe
Czasem zdarzają się takie przypadki, że wargi sromowe są bardzo małe. Taka budowa kobiecego ciała jest również jak najbardziej normalna, ale może to być źródłem pewnych problemów. Zazwyczaj zbyt małe wargi sromowe występują u kobiet bardzo szczupłych, u których prawie w ogóle nie występuje tkanka tłuszczowa.
Dziś również i takiej przypadłości można zaradzić. Chirurg plastyk za pomocą wstrzyknięcia tkanki tłuszczowej kobiety może wymodelować kształt warg sromowych oraz wzgórka łonowego. Koszt takiego zabiegu to około 4000 zł.
3. Przerost warg sromowych
Przerost warg sromowych, mniejszych lub większych, może być powodem wielu kompleksów. Zdarza się, że kobiety dotknięte tym zaburzeniem mają zaniżone poczucie własnej wartości, odczuwają niechęć wobec zbliżeń seksualnych. U niektórych pacjentek przerośnięte wargi sromowe są powodem dyskomfortu czy fizycznego bólu. Ginekolodzy wyróżniają:
- przerost asymetryczny,
- przerost jednostronny,
- przerost dwustronny.
4. Przyczyny przerostu warg sromowych
Przyczyn przerostu warg sromowych może być wiele. W większości przypadków przerośnięte wargi sromowe większe czy mniejsze są wadą wrodzoną, czyli wpływ na ich patologiczny wygląd ma genetyka i kobieta nie ma na to wpływu. Do innych przyczyn przerostu warg sromowych możemy zaliczyć:
- wielokrotnie odbywane porody,
- terapię hormonalną,
- intensywne życie seksualne,
- częstą masturbację,
- noszenie biżuterii intymnej (np. kolczyk w obrębie warg sromowych),
- chorobę intymną o nazwie mielodysplazja,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Za przerost warg sromowych większych lub mniejszych mogą odpowiadać również częste infekcje pochwy, zarówno zakażenia bakteryjne jak i wirusowe. W niektórych sytuacjach wargi sromowe większe mogą być powiększone na skutek podrażnień skórnych powstałych w wyniku problemów z nietrzymaniem moczu.
5. Zakażenie warg sromowych
Czasem na wargach sromowych mogą pojawić się drobne krostki, pęcherzyki z płynem lub ropne wykwity. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, ponieważ zmiany te najczęściej są efektem zakażeń bakteryjnych skóry i lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań, które pomogą określić, z jaką bakterią przyszło nam się zmierzyć i jak ją wyleczyć.
6. Korekta przerośniętych warg sromowych
6.1. Labioplastyka
Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, jest coraz bardziej popularnym zabiegiem medycyny estetycznej. Pacjentki poddając się zabiegowi, kierują się względami estetycznymi, praktycznymi, a niejednokrotnie zdrowotnymi. Wskazaniem do labioplastyki może być:
- przerost warg sromowych mniejszych,
- przerost warg sromowych większych,
- asymetria warg sromowych,
- zanik warg sromowych mniejszych,
- zanik warg sromowych większych.
Dzięki labioplastyce można nadać wargom sromowym symetryczny, atrakcyjny i oczekiwany przez pacjentkę wygląd. Wargi sromowe większe czy mniejsze, które są patologicznie powiększone wracają do swoich naturalnych rozmiarów.
Przeciwwskazaniem do wykonania labioplastyki są następujące schorzenia:
- nadciśnienie tętnicze,
- skaza naczyniowa,
- problemy z krzepliwością krwi,
- infekcje ropne śluzówek lub skóry,
- nowotwór,
- cukrzyca.
Wśród innych przeciwwskazań lekarze wymieniają również ciążę, okres laktacji, a także schorzenia układowe tkanki łącznej.
Niestety labioplastyka jest zabiegiem nierefundowanym przez NFZ, jedynie w nielicznych tych najbardziej skomplikowanych przypadkach lekarz może dać skierowanie na zabieg w ramach funduszu. Koszt zabiegu w prywatnej klinice ginekologicznej to około 3 tysięcy złotych.
6.2. Laserowa rewitalizacja warg sromowych
Laserowa rewitalizacja warg sromowych to doskonała alternatywa dla kobiet, które nie chcą poddawać się operacji. Użycie laseroterapii, która wykorzystuje w dzisiejszych czasach najnowocześniejsze technologie jest najbezpieczniejszym i najpopularniejszym sposobem plastyki warg sromowych. Ta metoda w znaczący sposób wpływa na polepszenie komfortu pacjentki.
W trakcie zabiegu laserowej rewitalizacji warg sromowych stymulowany jest kolagen w błonie śluzowej, co sprawia, że tkanki zostają napięte.
Zobacz także:
Jest to zabieg mało inwazyjny, pozwala na precyzję wykonywanego zabiegu, a przede wszystkim wymaga krótkiego czasu rekonwalescencji. Taki zabieg plastyki warg sromowych wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Pierwsze 4–5 dni po zabiegu zaleca się spędzić w łóżku.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.