Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Wargi sromowe – wygląd, zakażenie, plastyka

Wargi sromowe to kobiecy organ płciowy, który składa się z warg sromowych większych oraz warg sromowych mniejszych. Co jest normalne w przypadku warg sromowych, a kiedy możemy zacząć się martwić? Czy można chirurgicznie zmniejszyć wargi sromowe?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ginekologia estetyczna?"

spis treści

1. Charakterystyka warg sromowych

1.1. Wargi sromowe większe

Wargi sromowe większe są to dwa fałdy skóry wyposażone w tkankę tłuszczową, które widoczne są u każdej kobiety gołym okiem.

Wargi sromowe są bardzo ukrwionym organem, dzięki czemu są nie tylko bardzo wrażliwe na dotyk i interakcje, ale także bardzo podatne na różnego rodzaju podrażnienia skóry oraz stany zapalne. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby przestrzegać zasad higieny osobistej.

1.2. Wargi sromowe mniejsze

Jak sama nazwa wskazuje, wargi sromowe mniejsze są inne od tych pierwszych pod względem wielkości i znajdują się zaraz przy wejściu do pochwy. Jest to jedynie fałd skóry o różowym zabarwieniu. Zarówno jedne wargi sromowe, jak i drugie to „strażnicy” pochwy.

Czasem zdarza się tak, że wargi sromowe mniejsze wystają ponad te większe, ale nie ma w tym nic niepokojącego, ponieważ każda kobieta ma inny, indywidualny kształt warg sromowych.

2. Zbyt małe wargi sromowe

Czasem zdarzają się takie przypadki, że wargi sromowe są bardzo małe. Taka budowa kobiecego ciała jest również jak najbardziej normalna, ale może to być źródłem pewnych problemów. Zazwyczaj zbyt małe wargi sromowe występują u kobiet bardzo szczupłych, u których prawie w ogóle nie występuje tkanka tłuszczowa.

Dziś również i takiej przypadłości można zaradzić. Chirurg plastyk za pomocą wstrzyknięcia tkanki tłuszczowej kobiety może wymodelować kształt warg sromowych oraz wzgórka łonowego. Koszt takiego zabiegu to około 4000 zł.

3. Zakażenie warg sromowych

Czasem na wargach sromowych mogą pojawić się drobne krostki, pęcherzyki z płynem lub ropne wykwity. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, ponieważ zmiany te najczęściej są efektem zakażeń bakteryjnych skóry i lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań, które pomogą określić, z jaką bakterią przyszło nam się zmierzyć i jak ją wyleczyć.

4. Plastyka warg sromowych

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, jest coraz bardziej popularnym zabiegiem medycyny estetycznej. Najbezpieczniejszym i najpopularniejszym sposobem plastyki warg sromowych jest użycie laseroterapii, która wykorzystuje w dzisiejszych czasach najnowocześniejsze technologie.

Zobacz także:

Jest to zabieg mało inwazyjny, pozwala na precyzję wykonywanego zabiegu, a przede wszystkim wymaga krótkiego czasu rekonwalescencji. Taki zabieg plastyki warg sromowych wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Pierwsze 4–5 dni po zabiegu zaleca się spędzić w łóżku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy