Trwa ładowanie...

Wartix - środek do usuwania kurzajek. Działanie, sposób użycia, efekty

Avatar placeholder
01.04.2020 15:09
Wartix szybko i na długo usuwa problem kurzajek
Wartix szybko i na długo usuwa problem kurzajek (Photo by Imani Clovis on Unsplash)

Wartix to środek do usuwania kurzajek. Jego działanie polega na szybkim wymrażaniu zmian, co pozwala na skuteczne usunięcie szpecących i bolesnych brodawek z dłoni czy stóp w warunkach domowych. Co warto wiedzieć o jego stosowaniu? O czym pamiętać?

spis treści

1. Co to jest Wartix?

Wartix jest preparatem, który jest przeznaczony do usuwania kurzajek na dłoniach i stopach w warunkach domowych. Według zapewnień producentów, ale i opinii użytkowników jest skuteczny, a dodatkowo bezpieczny oraz łatwy w użyciu.

Opakowanie produktu Wartix zawiera: dozownik z aplikatorem zawierający dimetyloeter (DME). Jest on innowacyjny i łatwy w użyciu, z mechanizmem samoczynnego odmierzania dawki. Ponadto w zestawie znajdują się plastry ochronne, gaziki czyszczące oraz ulotka, z którą warto się zapoznać, ponieważ zawiera różne ważne informacje. Wartix to 38ml dimetyloeteru, co stanowi 15 dawek.

2. Jak działa Wartix?

Zobacz film: "Bolesne pęcherze na stopach"

Działanie produktu Wartix opiera się na krioterapii, czyli wymrażaniu. Według specjalistów to najskuteczniejsza metoda leczenia kurzajek, to jest żółtawych lub brązowych grudek na skóze, które są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papilloma Virus).

Środek jest skuteczny, ponieważ płyn zamrażający aplikowany jest bezpośrednio na brodawkę, która ulega wymrożeniu aż po rdzeń. Zazwyczaj, by pozbyć się problemu, wystarcza jeden zabieg z zastosowaniem Wartix.

Po 10-14 dniach od wymrożenia kurzajka odpada, pozostawiając zdrowy naskórek. Jeżeli kurzajka nie odpadnie w ciągu dwóch tygodni od wymrażania, zabieg można powtórzyć. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że jedną kurzajkę można wymrażać maksymalnie cztery razy, ale zachowując dwutygodniowy odstęp między kolejnymi zabiegami. Jeżeli pomimo czterech prób zmiana nie zniknie, warto zgłosić się do lekarza.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Sposób użycia wyrobu medycznego Wartix

Jak stosować Wartix? Trzeba zwrócić kurzajkę ku górze tak, by zmieściła się w komorze skierowanego ku dołowi aplikatora. Następnie należy przyłożyć aplikator tak, by krawędzie komory szczelnie przylegały do skóry wokół kurzajki. Kolejnym korkiem jest trzykrotne naciśnięcie dozownika kciukiem, co uwalnia płyn zamrażający. Aplikator trzeba przytrzymać na kurzajce co najmniej 10 sekund.

Po zdjęciu aplikatora z kurzajki należy oczyścić go gazikiem czyszczącym znajdującym się w zestawie, a kurzajkę – dla bezpieczeństwa i komfortu - zakleić plastrem ochronnym. Ochrona miejsca, gdzie znajdowała się brodawka jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega zabrudzeniu i zainfekowaniu rany.

4. Wartix a działania niepożądane

Podczas leczenia kurzajek produktem wymrażającym, nie tylko Wartix, mogą pojawić się działania niepożądane. Podczas stosowania preparatu, w miejscu aplikacji środka, może wystąpić mrowienie lub niewielki ból.

Ponadto wymrażanie kurzajek może spowodować zaczerwienienie lub pojawienie się pęcherzyków na skórze, co jest zjawiskiem normalnym. Jeżeli po zabiegu pojawi się pęcherzyk, co zwykle jest oznaką skutecznego leczenia, nie należy go przekłuwać.

Trzeba również wiedzieć, że proces wymrażania może prowadzić do miejscowego występowania białych plamek na skórze, czyli zmniejszenie pigmentacji skóry. Z czasem plamki te będą stopniowo zanikać.

5. Wartix a przeciwwskazania

Sięgając po preparat Wartix należy pamiętać, że jest on przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia. Choć produkt jest bezpieczny, nie należy go również używać:

  • u chorych na cukrzycę, osób z zaburzeniami krążenia lub uczulonych na zimno,
  • w przypadku podrażnienia lub zapalenia skóry,
  • na delikatną skórę. To twarz, pachy, szyja, biust i pośladki.
  • w leczeniu brodawek na narządach płciowych,
  • do usuwania znamion i wszelkich innych zmian skórnych, które nie są kurzajkami,
  • w połączeniu z inną metodą leczenia kurzajek.

W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

6. Środki ostrożności

Stosując środek do usuwania kurzajek Wartix należy pamiętać, by:

  • z uwagi na to, że zbiornik jest pod ciśnieniem: nie należy zdejmować plastikowego aplikatora z dozownika. Trzeba go również chronić przed światłem słonecznym, nie eksponować na temperatury przekraczające 50 stopni C. Ogrzanie grozi wybuchem. Pojemnika nie wolno nie przekłuwać, nie palić (także po zużyciu),
  • ponieważ preparat zawiera skrajnie łatwopalny aerozol, nie należy rozpylać go na otwarty płomień ani na rozżarzone materiały, a i przechowywać z dala od źródeł zapłonu,
  • produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci,
  • nie wdychać rozpylanej cieczy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze