Trwa ładowanie...

Ważne zmiany w medycynie pracy. Nowe propozycje minister Leszczyny

Profilaktyka raka w ramach medycyny pracy. Duże zmiany
Profilaktyka raka w ramach medycyny pracy. Duże zmiany (Getty Images, East News)

W ciągu ostatniego roku tylko co trzecia dorosła Polka wykonała cytologię. 36 proc. kobiet w wieku 18-35 lat nigdy nie miało USG piersi. Te alarmujące statystyki ma przełamać zmiana w zakresie badań profilaktycznych. Minister zdrowia chce, by część z nich była włączona do badań okresowych w ramach medycyny pracy.

spis treści

1. Wczesne wykrycie daje szansę na wyleczenie

W przypadku zdecydowanej większość schorzeń onkologicznych lekarze powtarzają jedną kluczową zasadę - im wcześniej zmiany będą wykryte, tym większe szanse na zahamowanie postępu choroby i wyleczenie pacjenta. Świadomość w tej kwestii w Polsce jest nadal bardzo niska, a wiele osób wciąż uważa, że "lepiej nie wiedzieć".

- Problemem jest na pewno niska świadomość społeczna na temat chorób nowotworowych. Przekonanie, że rak to wyrok, że generalnie każdy rak to choroba śmiertelna, jest niestety w naszym społeczeństwie dalej bardzo silne, razem z innymi mitami dotyczącymi onkologii, jak np. że nie powinno się wykonywać biopsji, bo w ten sposób będziemy rozsiewać raka - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Paweł Kabata, chirurg onkolog z Wojewódzkiego Centrum Onkologii Copernicus.

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"

- To też słyszymy bardzo często, że guza nie wolno ruszać, bo jak się go ruszy, to on się rozsiewa i człowiek umiera. Jest też takie przekonanie, że jak rak dostanie powietrza, to wtedy człowiek umiera - zaznaczał.

Będzie więcej badań w ramach medycyny pracy?
Będzie więcej badań w ramach medycyny pracy? (Getty Images )

2. Profilaktyka raka w ramach medycyny pracy

Ministerstwo Zdrowia wraz z NFZ mają nowy pomysł, by przekonać i "zmobilizować" pacjentów do wykonywania badań profilaktycznych. Minister Izabela Leszczyna pracuje nad wprowadzeniem nowych badań, które mogą być wykonywane w ramach medycyny pracy.

- Podjęłam już decyzję. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wspólnie z NFZ (...) wycenia procedury. Do medycyny pracy włączymy pewne badania profilaktyczne (...), które będą całkowicie finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Myślę o mammografii, cytologii, PSA, być może o teście FIT – deklaruje minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Prezes NFZ zaznacza, że badania będą darmowe, a ich wyniki nie będą wpływać na decyzję o zatrudnieniu pracownika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze