Alert RCB dla trzech województw. "Nie dotykaj i nie dopuszczaj zwierząt domowych"
W dniach od 27 marca do 2 kwietnia 2025 roku na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego przeprowadzona zostanie akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W tym czasie w lasach oraz na ich obrzeżach z samolotów będą zrzucane specjalne kapsułki z doustną szczepionką.
W tym artykule
Alert RCB
Preparat przeznaczony jest wyłącznie dla dzikich lisów, a kontakt z nim może wywołać niepożądane skutki u innych zwierząt. W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje do wszystkich mieszkańców oraz osób przebywających na tych terenach: "nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych".
Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy i dotyka wszystkie ssaki – w tym człowieka. Choć może rozwijać się nawet przez kilka miesięcy bez objawów, to po ich wystąpieniu jest już nieuleczalna i niemal zawsze kończy się śmiercią.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie umiera z jej powodu około 60 tys. osób rocznie, głównie w Azji i Afryce.
Szczepionka na wściekliznę. Tak powstało pierwsze lekarstwo na śmiertelną chorobę
Wścieklizna – śmiertelne zagrożenie
W Polsce głównym rezerwuarem wirusa pozostaje lis rudy. Z tego powodu prowadzone są regularne akcje szczepienia tych zwierząt, które skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się choroby.
Najczęściej do zakażenia dochodzi przez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z raną lub błoną śluzową – najczęściej w wyniku pogryzienia. Zdarzają się jednak przypadki transmisji drogą powietrzną, poprzez spojówki oka.
Jeśli zostałeś pogryziony przez dzikie zwierzę lub miało ono kontakt z twoim pupilem, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub najbliższym punktem medycznym. Każde potencjalne narażenie na wirusa wścieklizny wymaga pilnej konsultacji specjalistycznej.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- RCB
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.