Trwa ładowanie...

Wczesne objawy białaczki. Łatwo można pomylić je z symptomami innych chorób

Avatar placeholder
08.04.2022 14:03
Gorączka jest jednym z pierwszych objawów białaczki
Gorączka jest jednym z pierwszych objawów białaczki (Getty Images)

Osłabienie, gorączka czy ciągłe zmęczenie mogą być pierwszymi objawami białaczki, a nie infekcji wirusowej. Bardzo łatwo je przeoczyć lub pomylić z innymi chorobami. Jak rozpoznać wczesne objawy nowotworu krwi?

spis treści

1. Białaczka to choroba, która atakuje z ukrycia

Białaczka określana w medycynie jako leukemia jest to grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Są one ściśle powiązane z występowaniem komórek nowotworowych we krwi i szpiku.

Przy tej chorobie skład krwi jest zaburzony, czyli niedojrzałe białe krwinki przeważają nad prawidłowymi komórkami. Z tego powodu układ immunologiczny nie pełni swojej określonej funkcji, a działanie poszczególnych organów może być upośledzone.

Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"

Podział i klasyfikacja białaczek wynikają najczęściej ze względu na:

  • linię pochodzenia - białaczki szpikowe i białaczki limfatyczne,
  • przebieg choroby - białaczki ostre (szpikowe, limfoblastyczne) i białaczki przewlekłe (szpikowe, limfocytowe).

2. Czym różni się białaczka ostra od przewlekłej?

Białaczka ostra rozwija się szybko, jej objawy mogą pojawić się nagle. Jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowana, to śmierć może nastąpić nawet w ciągu kilku tygodni. Natomiast białaczka przewlekła przebiega łagodnie i pozwala na przeżywalność 10-20 lat.

Tak naprawdę białaczka może wystąpić u każdej osoby. Choć ryzyko wystąpienia tej choroby nowotworowej jest wysokie u dzieci, młodzieży oraz osób powyżej 50. roku życia.

3. Wczesne objawy białaczki, na które należy zwracać uwagę

Pierwsze objawy białaczki mylone są często z innymi chorobami, np. infekcją wirusową. We wczesnym stadium choroby mogą pojawić się objawy takie jak:

  • bóle kostne i w okolicy stawów,
  • bóle brzucha,
  • gorączka,
  • depresja,
  • męczliwość,
  • osłabienie,
  • powiększone węzły chłonne w różnych częściach ciała, zwłaszcza na szyi, pod pachą oraz w pachwinie,
  • brak apetytu,
  • bladość skóry,
  • krwawienie z nosa i dziąseł (szczególnie widoczne przy myciu zębów).

Wczesnym objawem białaczki są również zmiany na skórze - siniaki, czerwone plamki czy skaza krwotoczna. W miarę dalszego rozwoju choroby zaczynają również pojawiać się inne symptomy.

4. Podstawowe badania w diagnostyce białaczki

W przypadku zauważenia u siebie tych objawów należy udać się do lekarza. Do podstawowych badań w diagnostyce białaczki należą:

  1. morfologia krwi, która dostarczy informacji poglądowych na temat krwinek czerwonych, krwinek białych oraz płytek krwi,
  2. biopsja szpiku kostnego polegająca na nakłuciu kości (przeważnie biodrowej) specjalną igłą i pobraniu niewielkiej ilości szpiku, próbki zostają przekazane do laboratorium w celu analizy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze