Trwa ładowanie...

Wczesne objawy zawału serca. Zauważysz nawet miesiąc wcześniej

 Katarzyna Kurek
13.04.2023 12:04
Zawał serca może dawać nietypowe objawy
Zawał serca może dawać nietypowe objawy (Getty Images)

Zawał serca nie zawsze przychodzi nagle. Najnowsze badania pokazują, że serce wysyła czasem sygnały ostrzegawcze nawet kilka tygodni wcześniej. Umiejętność ich rozpoznania pozwala na wczesne wykrycie choroby serca i wdrożenie leczenia.

spis treści

1. Wczesne objawy zawału serca

Pomimo nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia, zawały serca wciąż pozostają istotnym problemem zdrowotnym. Stan niedokrwienia mięśnia sercowego może skutkować bowiem jego martwicą, a tym samym zagrażać życiu pacjenta.

Bardzo często ataki serca są nagłe. Jednak w wielu przypadkach dyskretne sygnały ostrzegawcze pojawiają się dużo wcześniej. Eksperci z University of Arkansas for Medical Sciences zwracają uwagę, że objawy zwiastujące zawał mogą pojawiać się nawet miesiąc przed zdarzeniem.

Zobacz film: "Tłuste ryby a choroby serca. Zaskakujące wyniki badań naukowców"

95 proc. uczestników badania, którzy przeżyli atak serca, doświadczyło wcześniej mało charakterystycznych objawów, takich jak:

Eksperci wyjaśniają, że zgłaszane uczucie osłabienia kończyn wynika z zaburzeń krążenia. Twierdzą też, że przy umiarkowanych i ciężkich stanach naczyniowych możliwy jest również obrzęk kończyn. Jeśli palce u stóp lub u rąk stają się sine, nabierają niebieskiego koloru, może to być kolejny sygnał zbliżającego się zawału.

Zaznaczają też, że pojawiające się przed zawałem objawy przede wszystkim wskazują na problemy z transportem tlenu w organizmie.

''Może to prowadzić do niepokoju, gorących potów i zawrotów głowy oraz omdleń, a także uczucia zmęczenia. Wszystko to są oznaki, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu" - wyjaśniają naukowcy.

2. Ogólne objawy zawału

Według ekspertów, choć wczesne objawy mogą być różne, to u większości osób przed zawałem występuje charakterystyczny ból, czy ucisk w klatce piersiowej. Dyskomfort w tej okolicy sugeruje, że mięsień sercowy nie otrzymuje wystarczającej ilości natlenionej krwi.

Twierdzą również, że chociaż ból w klatce piersiowej jest najczęstszym objawem zawału, to u chorych mogą również wystąpić: duszności, nudności, wymioty, ból pleców, a nawet szczęki.

3. Co powoduje zawał serca?

Zawał serca rozwija się na skutek niedokrwienia tego organu. Pojawia się, kiedy naczynia wieńcowe, które doprowadzają krew (a z nią tlen i składniki odżywcze) do serca, zostają nagle zamknięte. Jeśli niedokrwienie trwa zbyt długo, może doprowadzić do śmierci komórek mięśnia sercowego.

Zawał bywa najczęściej powiązany z chorobą wieńcową na tle miażdżycy tętnic wieńcowych. Czynniki, które zwiększają ryzyko zdarzenia, to przede wszystkim palenie tytoniu, niezdrowa dieta bogata w tłuszcze nasycone, sól i cukier. Czynnik ryzyka stanowi też nadciśnienie tętnicze, brak aktywności fizycznej, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, stres, nadwaga lub otyłość.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze