Trwa ładowanie...

Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób!

Avatar placeholder
24.04.2019 15:08
Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób!
Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób! (123RF)

Niektóre dziewczynki dojrzewają szybciej, a pierwsza miesiączka pojawia się u nich już w wieku 9 lat. Inne muszą czekać na to ważne wydarzenie nawet do 16 roku życia. Skąd tak duża różnica? Według ostatnich badań naukowych, na pojawienie się menarche (pierwsza miesiączka) wpływa poziom witaminy D w organizmie. Okazuje się, że dziewczynki, u których stężenie tej witaminy jest niższe, szybciej przeżywają miesiączkę. Wcześniejsza miesiączka może zapowiadać problemy zdrowotne w późniejszym życiu.

spis treści

1. Skutki wcześniejszego pokwitania

W dzisiejszych czasach dziewczęta dojrzewają szybciej w porównaniu do ich matek i babć. Wcześniejsze pokolenie kobiet przechodziło menarche w wieku 15 lat. Dziś wiek ten obniżył się do 12,5 roku. Niewiele wiadomo na temat przyczyn wcześniejszego dojrzewania dziewcząt. Najprawdopodobniej źródło zmiany ma charakter środowiskowy – w końcu genetyka nie zmieniła się tak znacznie na przestrzeni lat. Gdyby naukowcy odkryli czynniki środowiskowe odpowiedzialne za rozpoczęcie pokwitania, możliwe stałoby się opracowanie metod zapobiegających wystąpieniu przedwczesnych miesiączek.

Wcześnie rozpoczęte miesiączkowanie może przyczynić się do rozwoju problemów psychospołecznych i behawioralnych u nastolatek. Udowodniono także, że dziewczęta, u których wcześniej zaobserwowano skok pokwitaniowy, w przyszłości znajdą się w grupie zwiększonego ryzyka chorób kardiometabolicznych i raka, a w szczególności raka piersi.

2. Witamina D a menarche

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Aby oszacować poziom witaminy D w organizmie, naukowcy z Uniwersytetu w Michigan pobrali krew w grupie 242 dziewcząt w wieku 5-12 lat, a następnie śledzili ich stan zdrowotny przez 30 kolejnych miesięcy. Okazało się, że prawdopodobieństwo wcześniejszego wystąpienia pierwszej miesiączki u dziewcząt, u których wykryto niższy poziom witaminy D we krwi, było dwa razy większe niż u dziewcząt z normalnym stężeniem witaminy. Już w czasie obserwacji 57% dziewcząt z niskim poziomem witaminy D we krwi osiągnęło wiek menarche. W grupie kontrolnej menstruujące dziewczęta stanowiły jedynie 23%. Jeśli chodzi o wiek badanych, pierwsza miesiączka u grupy z niskim poziomem witaminy D wystąpiła średnio w wieku 11,8 lat. U pozostałych dziewcząt wiek ten wynosił 12,6 lat. Naukowcy uważają, że taka dziesięciomiesięczna różnica jest znacząca w rozwoju ciała przyszłej kobiety.

Wcześniejsze badania zasugerowały, że menarche występuje później u dziewcząt mieszkających bliżej równika niż u dziewcząt żyjących w krajach północnych. I tę rozbieżność można tłumaczyć różnicą w poziomie witaminy D w organizmie. U mieszkanek krajów północnych stężenie witaminy D w organizmie jest mniejsze w związku z ograniczonym dostępem do słońca w czasie zimowych miesięcy (witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego).

Mimo iż badania wskazały na związek między poziomem witaminy D w organizmie a wiekiem podczas pierwszej miesiączki, zależność ta nie jest systematyczna. Potrzeba dodatkowych badań, mających na celu sprawdzenie, czy ingerencja w poziom witaminy D rzeczywiście skutkuje opóźnieniem menarche.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze