Trwa ładowanie...

Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób!

Niektóre dziewczynki dojrzewają szybciej, a pierwsza miesiączka pojawia się u nich już w wieku 9 lat. Inne muszą czekać na to ważne wydarzenie nawet do 16 roku życia. Skąd tak duża różnica? Według ostatnich badań naukowych, na pojawienie się menarche (pierwsza miesiączka) wpływa poziom witaminy D w organizmie. Okazuje się, że dziewczynki, u których stężenie tej witaminy jest niższe, szybciej przeżywają miesiączkę. Wcześniejsza miesiączka może zapowiadać problemy zdrowotne w późniejszym życiu.

spis treści

1. Skutki wcześniejszego pokwitania

W dzisiejszych czasach dziewczęta dojrzewają szybciej w porównaniu do ich matek i babć. Wcześniejsze pokolenie kobiet przechodziło menarche w wieku 15 lat. Dziś wiek ten obniżył się do 12,5 roku. Niewiele wiadomo na temat przyczyn wcześniejszego dojrzewania dziewcząt. Najprawdopodobniej źródło zmiany ma charakter środowiskowy – w końcu genetyka nie zmieniła się tak znacznie na przestrzeni lat. Gdyby naukowcy odkryli czynniki środowiskowe odpowiedzialne za rozpoczęcie pokwitania, możliwe stałoby się opracowanie metod zapobiegających wystąpieniu przedwczesnych miesiączek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wcześnie rozpoczęte miesiączkowanie może przyczynić się do rozwoju problemów psychospołecznych i behawioralnych u nastolatek. Udowodniono także, że dziewczęta, u których wcześniej zaobserwowano skok pokwitaniowy, w przyszłości znajdą się w grupie zwiększonego ryzyka chorób kardiometabolicznych i raka, a w szczególności raka piersi.

2. Witamina D a menarche

Aby oszacować poziom witaminy D w organizmie, naukowcy z Uniwersytetu w Michigan pobrali krew w grupie 242 dziewcząt w wieku 5-12 lat, a następnie śledzili ich stan zdrowotny przez 30 kolejnych miesięcy. Okazało się, że prawdopodobieństwo wcześniejszego wystąpienia pierwszej miesiączki u dziewcząt, u których wykryto niższy poziom witaminy D we krwi, było dwa razy większe niż u dziewcząt z normalnym stężeniem witaminy. Już w czasie obserwacji 57% dziewcząt z niskim poziomem witaminy D we krwi osiągnęło wiek menarche. W grupie kontrolnej menstruujące dziewczęta stanowiły jedynie 23%. Jeśli chodzi o wiek badanych, pierwsza miesiączka u grupy z niskim poziomem witaminy D wystąpiła średnio w wieku 11,8 lat. U pozostałych dziewcząt wiek ten wynosił 12,6 lat. Naukowcy uważają, że taka dziesięciomiesięczna różnica jest znacząca w rozwoju ciała przyszłej kobiety.

Wcześniejsze badania zasugerowały, że menarche występuje później u dziewcząt mieszkających bliżej równika niż u dziewcząt żyjących w krajach północnych. I tę rozbieżność można tłumaczyć różnicą w poziomie witaminy D w organizmie. U mieszkanek krajów północnych stężenie witaminy D w organizmie jest mniejsze w związku z ograniczonym dostępem do słońca w czasie zimowych miesięcy (witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego).

Mimo iż badania wskazały na związek między poziomem witaminy D w organizmie a wiekiem podczas pierwszej miesiączki, zależność ta nie jest systematyczna. Potrzeba dodatkowych badań, mających na celu sprawdzenie, czy ingerencja w poziom witaminy D rzeczywiście skutkuje opóźnieniem menarche.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza