Trwa ładowanie...

Wczesny objaw raka pojawia się nocą. Nigdy nie lekceważ

Avatar placeholder
28.06.2023 21:48
Objawy, które pojawiają się na najwcześniejszym etapie nowotworu. Nie lekceważ
Objawy, które pojawiają się na najwcześniejszym etapie nowotworu. Nie lekceważ (Gettyy Images)

Jednym z największych problemów chorób nowotworowych jest ich późna wykrywalność. Niebagatelne znaczenie ma zatem uważna obserwacja nawet najdrobniejszych, niepokojących objawów. Jakie symptomy mogą wskazywać na zmiany przedrakowe w naszym organizmie?

spis treści

1. Nie przegap. Te objawy mogą zwiastować raka

Niektóre na pozór błahe symptomy mogą wskazywać na zmiany przedrakowe. Baczne monitorowanie stanu naszego organizmu pozwoli nam efektywniej wykryć niepokojące odchylenia i skierować je do oceny lekarskiej. Do objawów, które powinny wzbudzić naszą czujność zalicza się:

Nocna gorączka

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Wysoka temperatura związana z postępującymi zmianami nowotworowymi różni się od tej występującej przy infekcjach. Pomimo że podwyższone ciepłota ciała sama w sobie nie musi budzić niepokoju, to w przypadku powtarzającej się gorączki należy zwrócić uwagę na pewne specyficzne cechy.

Wskazaniem przedrakowym może być gorączka pojawiająca się głównie w nocy, z towarzyszącymi potami nocnymi i brakiem innych symptomów sugerujących infekcję.

Przewlekłe zmęczenie

Uczucie ekstremalnego zmęczenia, które może towarzyszyć wczesnym etapom rozwoju nowotworu, nie jest zwykłym wyczerpaniem po długim dniu czy intensywnej aktywności. Przedrakowe wycieńczenie nie ustępuje po odpowiednim odpoczynku czy dobrym śnie.

Komórki rakowe zużywają zasoby odżywcze, które normalnie wykorzystywane byłyby przez zdrowe komórki. Dochodzi do wzrostu i ekspansji nowotworu, a organizm pozbawiony niezbędnych zasobów staje się ociężały i zmęczony.

Ekstremalne zmęczenie nie musi zawsze oznaczać obecności nowotworu. Jeśli jednak borykamy się z uczuciem przemęczenia, które nie mija mimo snu lub jest niezgodne z poziomem codziennego wysiłku i obowiązków, warto zasięgnąć porady lekarza. Silne wyczerpanie może bowiem być sygnałem nie tylko raka, ale również chorób tarczycy, anemii, schorzeń serca czy nerek, a także cukrzycy czy depresji.

Niezamierzona utrata wagi

Innym możliwym symptomem przedrakowym może być nieoczekiwana utrata masy ciała. Nagłe zrzucenie kilogramów jest jednym z częstych wczesnych objawów nowotworu. Dlatego też, jeżeli nie zdecydowaliśmy się na dietę czy nie wprowadziliśmy istotnych zmian w stylu życia, niewytłumaczalne schudnięcie powinno skłonić nas do skonsultowania się z lekarzem.

Zmiany na skórze

Wczesnym sygnałem przedrakowym mogą okazać się zmiany na skórze, szczególnie dotyczące pieprzyków i znamion. Istotnym elementem profilaktyki jest regularne badanie znamion u dermatologa. Takie postępowanie umożliwia wychwycenie nieprawidłowości na początkowym etapie.

Samodzielnie obserwując swoje ciało, możemy także dostrzec:

  • nierównomierność pieprzyków;
  • zmiany barwy lub ciemnienie znamion;
  • niewyraźne krawędzie;
  • powiększanie się pieprzyka.

Każdą zmianę w teksturowaniu i odcieniu skóry powinniśmy omówić z lekarzem. Na co dzień zaleca się stosowanie środków prewencyjnych, takich jak kremy z filtrem UV, które chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym, redukując ryzyko powstawania zmian nowotworowych.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na takie zmiany skórne jak guzki, rogowacenie czy inne atypowe symptomy chorobowe.

Ból o niejasnym pochodzeniu

Ból jest objawem mogącym mieć wiele przyczyn i zazwyczaj nie wskazuje na nowotwór. Niemniej, jeśli odczuwamy przewlekły, powtarzający się lub intensywny ból, to może on być sygnałem poważniejszego stanu zdrowotnego, włączając w to raka.

Na etapie przedrakowym, dolegliwości bólowe mogą być wynikiem ucisku guza na inne tkanki czy organy. Ból mogą także powodować substancje produkowane przez nowotwór oraz przerzuty nowotworowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze