Wczesny test ciążowy – kiedy go wykonać? Jak działa?
Wczesny test ciążowy to narzędzie, które pozwala wykryć ciążę na bardzo wczesnym etapie. Cechuje się wysoką skutecznością, porównywalną z badaniami laboratoryjnymi. Polega na wykryciu w próbce moczu gonadotropiny kosmówkowej. Kiedy najwcześniej wykonać test ciążowy?
1. Co to jest wczesny test ciążowy?
Wczesny test ciążowy to taki, który wykrywa ciążę na jej początkowym etapie, tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Chcąc go wykonać, należy wybrać produkt cechujący się odpowiednią czułością. Im bardziej czuły test, tym szybciej może wykryć obecność HCG w moczu.
Po jakim czasie działa test ciążowy? I tak:
- testy o czułości do 500 IU/l dają pozytywny wynik już 10 dni po zapłodnieniu,
- test o czułości od 500 do 800 IU/l wskazują ciążę dwa tygodnie po zapłodnieniu,
- testy o czułości powyżej 800 IU/l wykrywają ciążę trzy tygodnie po zapłodnieniu.
2. Jak działa test ciążowy?
Domowe testy ciążowe wykrywają ciążę za sprawą obecności w moczu hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową (hCG). Jest on produkowany po co najmniej 7 dniach po zapłodnieniu, w momencie tworzenia i zagnieżdżania się w endometrium zapłodnionej komórki jajowej.
Gonadotropina kosmówkowa jest bardzo ważna, ponieważ pobudza ciałko żółte do produkcji progesteronu, który wstrzymuje menstruację i podtrzymuje ciążę. Za jej produkcję początkowo odpowiada zarodek, z czasem rolę tę natomiast przejmuje łożysko.
3. Kiedy wykonać wczesny test ciążowy?
Testy domowe powinno się wykonywać najwcześniej 10 dni po spodziewanej owulacji, a najlepiej w przewidywanym dniu wystąpienia miesiączki (nawet wczesny test ciążowy). Dlaczego wcześniejsze działania są pozbawione sensu? Ponieważ:
- do zapłodnienia może dojść kilka dni po stosunku (zwykle do 24-48 godzin od stosunku) odbytym zazwyczaj między 10. a 18. dniem cyklu,
- produkcja HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej (którą wykrywa test ciążowy) rozpoczyna się po mniej więcej tygodniu od zapłodnienia,
- nawet największa czułość testów pozwala na ukazanie pozytywnego wyniku 10 dni po zapłodnieniu,
- zatrzymanie miesiączki to pierwszy czytelny sygnał sugerujący ciążę.
Nie ma metody, która mogłaby potwierdzić ciążę w kilka godzin po stosunku, nie istnieje test ciążowy wykrywający 3-dniową ciążę. Najszybszy sposób na wykrycie ciąży to wykonanie laboratoryjnego testu ciążowego z krwi. Można się na niego zdecydować już po upływie tygodnia od stosunku.
Warto także pamiętać, że każdy pozytywny wynik, zarówno z testu domowego, jak i laboratoryjnego, należy potwierdzić u ginekologa. Lekarz zleci badanie stężenia hormonu beta hCG we krwi oraz wykona USG dopochwowe lub przezbrzuszne.
4. Jaki wybrać test ciążowy?
Użycie testu ciążowego jest proste. Nie wymaga wizyty u specjalisty oraz udziału osób trzecich. Samo jego wykonanie jest niekłopotliwe i dyskretne. Ważne jednak, by wybrać odpowiedni produkt, a przeprowadzając badanie stosować się do instrukcji i zaleceń producenta.
W aptekach i drogeriach można kupić wiele rodzajów testów ciążowych. Podstawowa zasada ich działania jest jednak taka sama: we wszystkich do wykrycia hormonu HCG wykorzystuje się metody immunologiczne. Produkty różnią się między sobą techniką wykonania badania oraz komfortem stosowania. Główna różnica polega na sposobie wprowadzenia próbki moczu do badania.
Dostępne są takie testy ciążowe jak:
- Test płytkowy, inaczej test kasetowy. Aby go wykonać, na płytce testu trzeba umieścić kilka kropli moczu.
- Test strumieniowy, nazywany także flamastrowym, który trzeba umieścić pod strumieniem moczu przez kilka sekund.
- Test paskowy. W jego przypadku w zebranym moczu należy zanurzyć pasek, który pokazuje wynik testu.
- Test ciążowy cyfrowy z próbki moczu. To produkt najbardziej zaawansowany technologicznie. Jego działanie opiera się o pobranie próbki moczu, tak jak w przypadku pozostałych testów, jednak wynik wyświetla się na elektronicznym wyświetlaczu.
- Test ciążowy z krwi. W ciąży hormon hCG najpierw uwalnia się do krwiobiegu, a dopiero później do moczu. W przypadku wczesnej ciąży badanie z krwi pozwala uzyskać znacznie mniej wyników fałszywie ujemnych, w porównaniu do testów hCG z moczu.
5. Wczesny test ciążowy – wyniki
Pozytywny test ciążowy nie zawsze oznacza ciążę. Bywa, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy. Inną przyczyną są:
- zastrzyki przed zabiegiem in vitro (trzeba odczekać przynajmniej 14 dni od przyjęcia zastrzyku),
- niedawno przebyty poród,
- naturalne lub sztuczne poronienie,
- ciąża pozamaciczna,
- doustne środki antykoncepcyjne.
Fałszywy może być także negatywny test ciążowy, gdy został wykonany zbyt wcześnie od zapłodnienia (poziom hCG w moczu może być jeszcze zbyt niski).
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.