Według psychologów Donald Trump ma klasyczne cechy choroby psychicznej, nazywanej złośliwym narcyzmem
Wiele osób na całym świecie zgadza się z Hillary Clinton, która twierdzi, że Trump nie nadaje się na prezydenta. Choć jej opinia, jako jego przeciwniczki w wyborach, była oczywista, to jednak teraz wypowiedzieli się w tej kwestii niektórzy psychologowie.
Do niedawna nie mieli oni możliwości oceny osób publicznych i rozmowy na ten temat z dziennikarzami. Jednak to się zmieniło.
Aby ostrzec społeczeństwo, psychologowie publikowali swoją opinię na temat Trumpa. Ostatnio John D. Gartner powiedział, że Trump jest niebezpiecznie chory psychicznie, a jego temperament sprawia, że jest niezdolny do bycia prezydentem. Ponadto uważa, że Tramp ma oznaki złośliwego narcyzmu, który jest definiowany jako mieszanka narcyzmu, antyspołecznych zaburzeń osobowości, agresji i sadyzmu.
Narcyzm jest faktycznie jedną z najczęstszych diagnoz psychologów. Zauważają oni jednak, że narcyzm osłabia jego zdolność widzenia rzeczywistości, więc nie reaguje on na logiczną argumentację.
W grudniu trzech głównych profesorów psychiatrii napisało do Obamy, wyrażając swoje poważne obawy dotyczące stabilności psychicznej Trumpa:
"Jego powszechnie widoczne objawy niestabilności psychicznej - w tym megalomania, impulsywność, nadwrażliwość na zniewagi lub krytykę i oczywista niezdolność do odróżniania fantazji od rzeczywistości - doprowadziły nas do kwestionowania jego kandydatury na ten ogromnie odpowiedzialny urząd" – napisali profesorzy ze Szkoły Medycznej Harvardu oraz Uniwersytetu Kalifornia do ówczesnego prezydenta, wzywając go, aby poprosił o pełną ocenę medyczną i neuropsychiatryczną ówczesnego prezydenta-elekta.
Tuż po wyborach, została stworzona grupa o nazwie Citizen Therapists Against Trumpism, do której dołączyło tysiące psychologów.Opublikowali ostrzeżenie o psychozie Trumpa, powołując się na konkretne oznaki, które wzbudzają ich niepokój.
Wymienili oni m.in. postulowanie wydalenia z kraju grup osób, które mogą stanowić zagrożenia, jak np. imigranci i mniejszości religijne, ośmieszanie i poniżanie rywali i krytyków, popieranie kultu silnego człowieka oraz manipulowanie faktami i niedbanie o prawdę, czy racjonalne argumenty.
W licznych wywiadach Trump nieraz udowodnił, że wierzy jedynie w fakty, które są na jego korzyść, a wszystko inne to w jego oczach fałszywe wiadomości. Według psychologów takie patologiczne odłączenie od rzeczywistości może być niebezpieczne.
Trzeba przyznać, że Donald Trump otacza się ludźmi, którzy go podziwiają i oklaskują i otwarcie walczy z dziennikarzami, którzy postanowili podać negatywne informacje na jego temat. Zespół Trumpa powie mu tylko to, co chce usłyszeć, co schlebia jego narcystycznej i socjopatycznej naturze.
ZOBACZ TAKŻE:
Barbara Res, która była kiedyś pracownikiem budowlanym Trumpa, wysłała maila do "NY Daily News", w którym opisała historię z 1982 roku. "The New York Times" opublikował właśnie artykuł o narcyzmie, który jeden z członków zespołu przyniósł do pracy.
"Jako zespół, który był odpowiedzialny za budowę Trump Tower, wszyscy znaliśmy Donalda Trumpa bardzo dobrze, zwłaszcza ja. Każdy z nas zgodził się, że cechy opisane w artykule pasują idealnie do Donalda. Teraz, 35 lat później, specjaliści mówią to, co my wiedzieliśmy już wtedy. Tylko teraz jest znacznie gorzej" – pisała.
Dla tego typu osobowości, konieczność zachowania odpowiedniego obrazu samego siebie jest tak wielka, że zakrzywia rzeczywistość, aby spełniała ona jego fantazję o władzy, bogactwie, pięknie itp.
Niektórzy eksperci zdrowia psychicznego wierzą jednak, że psychologowie powinni być ostrożni, gdy diagnozują kogoś, kogo nigdy nie spotkali.
Profesor psychiatrii Daniel Smith z Uniwersytetu Glasgow powiedział dla "The Independent", że nie jest to ani etyczne, ani dobre, aby wypowiadać się w tej kwestii bez bezpośredniej oceny jednostki. Ważne jest również, aby pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy zaburzeniami osobowości a chorobą psychiczną.
Jednak mimo wszystko, im więcej psychologowie mówią na ten temat, tym bardziej sytuacja wydaje się niepokojąca.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.