Według psychologów Donald Trump ma klasyczne cechy choroby psychicznej, nazywanej złośliwym narcyzmem

Wiele osób na całym świecie zgadza się z Hillary Clinton, która twierdzi, że Trump nie nadaje się na prezydenta. Choć jej opinia, jako jego przeciwniczki w wyborach, była oczywista, to jednak teraz wypowiedzieli się w tej kwestii niektórzy psychologowie.

Do niedawna nie mieli oni możliwości oceny osób publicznych i rozmowy na ten temat z dziennikarzami. Jednak to się zmieniło.

Aby ostrzec społeczeństwo, psychologowie publikowali swoją opinię na temat Trumpa. Ostatnio John D. Gartner powiedział, że Trump jest niebezpiecznie chory psychicznie, a jego temperament sprawia, że jest niezdolny do bycia prezydentem. Ponadto uważa, że Tramp ma oznaki złośliwego narcyzmu, który jest definiowany jako mieszanka narcyzmu, antyspołecznych zaburzeń osobowości, agresji i sadyzmu.

Narcyzm jest faktycznie jedną z najczęstszych diagnoz psychologów. Zauważają oni jednak, że narcyzm osłabia jego zdolność widzenia rzeczywistości, więc nie reaguje on na logiczną argumentację.

W grudniu trzech głównych profesorów psychiatrii napisało do Obamy, wyrażając swoje poważne obawy dotyczące stabilności psychicznej Trumpa:

"Jego powszechnie widoczne objawy niestabilności psychicznej - w tym megalomania, impulsywność, nadwrażliwość na zniewagi lub krytykę i oczywista niezdolność do odróżniania fantazji od rzeczywistości - doprowadziły nas do kwestionowania jego kandydatury na ten ogromnie odpowiedzialny urząd" – napisali profesorzy ze Szkoły Medycznej Harvardu oraz Uniwersytetu Kalifornia do ówczesnego prezydenta, wzywając go, aby poprosił o pełną ocenę medyczną i neuropsychiatryczną ówczesnego prezydenta-elekta.

Tuż po wyborach, została stworzona grupa o nazwie Citizen Therapists Against Trumpism, do której dołączyło tysiące psychologów.Opublikowali ostrzeżenie o psychozie Trumpa, powołując się na konkretne oznaki, które wzbudzają ich niepokój.

5 mitów o chorobach psychicznych

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia, które jeszcze bardziej izolują ludzi...

Wymienili oni m.in. postulowanie wydalenia z kraju grup osób, które mogą stanowić zagrożenia, jak np. imigranci i mniejszości religijne, ośmieszanie i poniżanie rywali i krytyków, popieranie kultu silnego człowieka oraz manipulowanie faktami i niedbanie o prawdę, czy racjonalne argumenty.

W licznych wywiadach Trump nieraz udowodnił, że wierzy jedynie w fakty, które są na jego korzyść, a wszystko inne to w jego oczach fałszywe wiadomości. Według psychologów takie patologiczne odłączenie od rzeczywistości może być niebezpieczne.

Trzeba przyznać, że Donald Trump otacza się ludźmi, którzy go podziwiają i oklaskują i otwarcie walczy z dziennikarzami, którzy postanowili podać negatywne informacje na jego temat. Zespół Trumpa powie mu tylko to, co chce usłyszeć, co schlebia jego narcystycznej i socjopatycznej naturze.

Barbara Res, która była kiedyś pracownikiem budowlanym Trumpa, wysłała maila do "NY Daily News", w którym opisała historię z 1982 roku. "The New York Times" opublikował właśnie artykuł o narcyzmie, który jeden z członków zespołu przyniósł do pracy.

"Jako zespół, który był odpowiedzialny za budowę Trump Tower, wszyscy znaliśmy Donalda Trumpa bardzo dobrze, zwłaszcza ja. Każdy z nas zgodził się, że cechy opisane w artykule pasują idealnie do Donalda. Teraz, 35 lat później, specjaliści mówią to, co my wiedzieliśmy już wtedy. Tylko teraz jest znacznie gorzej" – pisała.

Dla tego typu osobowości, konieczność zachowania odpowiedniego obrazu samego siebie jest tak wielka, że zakrzywia rzeczywistość, aby spełniała ona jego fantazję o władzy, bogactwie, pięknie itp.

Niektórzy eksperci zdrowia psychicznego wierzą jednak, że psychologowie powinni być ostrożni, gdy diagnozują kogoś, kogo nigdy nie spotkali.

Profesor psychiatrii Daniel Smith z Uniwersytetu Glasgow powiedział dla "The Independent", że nie jest to ani etyczne, ani dobre, aby wypowiadać się w tej kwestii bez bezpośredniej oceny jednostki. Ważne jest również, aby pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy zaburzeniami osobowości a chorobą psychiczną.

Jednak mimo wszystko, im więcej psychologowie mówią na ten temat, tym bardziej sytuacja wydaje się niepokojąca.

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • independent.co.uk

Psychologia

Komentarze (2)
~Jazz
~Jazz 10 miesięcy temu

@~Nick: Chyba coś w tym jest. Mnie osobiście zastanawia fakt, że dużo psychologów ma ogromne problemy ze swoim życiem. Czyżby zatem sami nie potrafili sobie pomóc? Według mnie wynikają z tego trzy sprawy. Po pierwsze - studia psychologiczne w jakiś sposób przyciągają osoby z problemami. Po drugie - być może psychologia to dopiero raczkująca nauka i wielu rzeczy o psychice jeszcze nie wiemy bądź rozumiemy niewłaściwie. Po trzecie - na szczęście wśród psychologów też się zdarzają zupełnie normalni ludzie :)

Odpowiedz
~Nick
~Nick 10 miesięcy temu

Psychologia to naukowo-medyczne hochsztaplerstwo. Przecież ci ludzie żyją w świecie jakichś wyimaginowanych iluzji i potrafią bełkotać godzinami zupełnie od rzeczy. Moja koleżanka studiowała psychologię przez 1 rok na UW i uciekła bo nie mogła znieść tej atmosfery dziwactwa. Człowiek, który tym nasiąka przez 5 lat nie może być normalny.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - psychologia
Choroby i dolegliwości

Panie prezydencie, jak zdrowie?

Panie prezydencie, jak zdrowie?

Stało się. Donald Trump został 45 prezydentem USA. Możemy teraz debatować o racjonalności wyboru, gorączkowo szukać jego przyczyn, ale na pewno (...) postanowiliśmy wziąć pod lupę jego stan zdrowia. Publiczne skanowanie...

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Etiologia raka nerki (WIDEO)

Etiologia raka nerki (WIDEO) Odtwórz wideo

Co powoduje raka nerki? Rak nerki jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek nerki. Jest to nowotwór dość rzadki

Onkologia

Pomoc medycyny paliatywnej (WIDEO)

Pomoc medycyny paliatywnej (WIDEO) Odtwórz wideo

w Wielkiej Brytanii, w Polsce takich miejsc jest kilka. Od 2002 roku istnieje Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej, które skupia psychologów (...) dróg ich osiągnięcia, które są możliwe dla pacjenta, mimo jego choroby....

Depresja - objawy, leczenie

Reakcja depresyjna a depresja (WIDEO)

Reakcja depresyjna a depresja (WIDEO) Odtwórz wideo

odróżnić brak dobrego samopoczucia od ciężkiej choroby psychicznej. Takie traumatyczne doświadczenia życiowe jak: śmierć bliskiej osoby, wypadek czy zła (...) Obniżenie nastroju, które utrzymuje się dłuższy czas często...

Gruczolakowłókniak

Fibroadenoma - obraz histopatologiczny

Fibroadenoma - obraz histopatologiczny

Niezwykle rzadko zdarza się, aby gruczolakowłókniak stał się guzem złośliwym. Po przekwitaniu zmiany te ulegają zwykle regresji i zwapnieniu.

Zdrowie psychiczne

5 mitów o chorobach psychicznych

5 mitów o chorobach psychicznych

Odkrywamy prawdę Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia (...) , że osoby chore psychicznie są agresywne. Choroba...

Choroby i dolegliwości

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?

może pomagać w diagnostyce choroby wieńcowej serca. Zależność tej cechy z chorobą zauważył w 1973 roku dr Sanders Frank. Kolejne badania potwierdziły (...) . Sugerowali, że najważniejsza jest wielkość uszu. Kształtne...