Według psychologów Donald Trump ma klasyczne cechy choroby psychicznej, nazywanej złośliwym narcyzmem

Wiele osób na całym świecie zgadza się z Hillary Clinton, która twierdzi, że Trump nie nadaje się na prezydenta. Choć jej opinia, jako jego przeciwniczki w wyborach, była oczywista, to jednak teraz wypowiedzieli się w tej kwestii niektórzy psychologowie.

Do niedawna nie mieli oni możliwości oceny osób publicznych i rozmowy na ten temat z dziennikarzami. Jednak to się zmieniło.

Aby ostrzec społeczeństwo, psychologowie publikowali swoją opinię na temat Trumpa. Ostatnio John D. Gartner powiedział, że Trump jest niebezpiecznie chory psychicznie, a jego temperament sprawia, że jest niezdolny do bycia prezydentem. Ponadto uważa, że Tramp ma oznaki złośliwego narcyzmu, który jest definiowany jako mieszanka narcyzmu, antyspołecznych zaburzeń osobowości, agresji i sadyzmu.

Narcyzm jest faktycznie jedną z najczęstszych diagnoz psychologów. Zauważają oni jednak, że narcyzm osłabia jego zdolność widzenia rzeczywistości, więc nie reaguje on na logiczną argumentację.

W grudniu trzech głównych profesorów psychiatrii napisało do Obamy, wyrażając swoje poważne obawy dotyczące stabilności psychicznej Trumpa:

"Jego powszechnie widoczne objawy niestabilności psychicznej - w tym megalomania, impulsywność, nadwrażliwość na zniewagi lub krytykę i oczywista niezdolność do odróżniania fantazji od rzeczywistości - doprowadziły nas do kwestionowania jego kandydatury na ten ogromnie odpowiedzialny urząd" – napisali profesorzy ze Szkoły Medycznej Harvardu oraz Uniwersytetu Kalifornia do ówczesnego prezydenta, wzywając go, aby poprosił o pełną ocenę medyczną i neuropsychiatryczną ówczesnego prezydenta-elekta.

Tuż po wyborach, została stworzona grupa o nazwie Citizen Therapists Against Trumpism, do której dołączyło tysiące psychologów.Opublikowali ostrzeżenie o psychozie Trumpa, powołując się na konkretne oznaki, które wzbudzają ich niepokój.

5 mitów o chorobach psychicznych

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia, które jeszcze bardziej izolują ludzi...

Wymienili oni m.in. postulowanie wydalenia z kraju grup osób, które mogą stanowić zagrożenia, jak np. imigranci i mniejszości religijne, ośmieszanie i poniżanie rywali i krytyków, popieranie kultu silnego człowieka oraz manipulowanie faktami i niedbanie o prawdę, czy racjonalne argumenty.

W licznych wywiadach Trump nieraz udowodnił, że wierzy jedynie w fakty, które są na jego korzyść, a wszystko inne to w jego oczach fałszywe wiadomości. Według psychologów takie patologiczne odłączenie od rzeczywistości może być niebezpieczne.

Trzeba przyznać, że Donald Trump otacza się ludźmi, którzy go podziwiają i oklaskują i otwarcie walczy z dziennikarzami, którzy postanowili podać negatywne informacje na jego temat. Zespół Trumpa powie mu tylko to, co chce usłyszeć, co schlebia jego narcystycznej i socjopatycznej naturze.

Barbara Res, która była kiedyś pracownikiem budowlanym Trumpa, wysłała maila do "NY Daily News", w którym opisała historię z 1982 roku. "The New York Times" opublikował właśnie artykuł o narcyzmie, który jeden z członków zespołu przyniósł do pracy.

"Jako zespół, który był odpowiedzialny za budowę Trump Tower, wszyscy znaliśmy Donalda Trumpa bardzo dobrze, zwłaszcza ja. Każdy z nas zgodził się, że cechy opisane w artykule pasują idealnie do Donalda. Teraz, 35 lat później, specjaliści mówią to, co my wiedzieliśmy już wtedy. Tylko teraz jest znacznie gorzej" – pisała.

Dla tego typu osobowości, konieczność zachowania odpowiedniego obrazu samego siebie jest tak wielka, że zakrzywia rzeczywistość, aby spełniała ona jego fantazję o władzy, bogactwie, pięknie itp.

Niektórzy eksperci zdrowia psychicznego wierzą jednak, że psychologowie powinni być ostrożni, gdy diagnozują kogoś, kogo nigdy nie spotkali.

Profesor psychiatrii Daniel Smith z Uniwersytetu Glasgow powiedział dla "The Independent", że nie jest to ani etyczne, ani dobre, aby wypowiadać się w tej kwestii bez bezpośredniej oceny jednostki. Ważne jest również, aby pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy zaburzeniami osobowości a chorobą psychiczną.

Jednak mimo wszystko, im więcej psychologowie mówią na ten temat, tym bardziej sytuacja wydaje się niepokojąca.

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • independent.co.uk

Psychologia

Komentarze (2)
~Jazz
~Jazz 8 miesięcy temu

@~Nick: Chyba coś w tym jest. Mnie osobiście zastanawia fakt, że dużo psychologów ma ogromne problemy ze swoim życiem. Czyżby zatem sami nie potrafili sobie pomóc? Według mnie wynikają z tego trzy sprawy. Po pierwsze - studia psychologiczne w jakiś sposób przyciągają osoby z problemami. Po drugie - być może psychologia to dopiero raczkująca nauka i wielu rzeczy o psychice jeszcze nie wiemy bądź rozumiemy niewłaściwie. Po trzecie - na szczęście wśród psychologów też się zdarzają zupełnie normalni ludzie :)

Odpowiedz
~Nick
~Nick 8 miesięcy temu

Psychologia to naukowo-medyczne hochsztaplerstwo. Przecież ci ludzie żyją w świecie jakichś wyimaginowanych iluzji i potrafią bełkotać godzinami zupełnie od rzeczy. Moja koleżanka studiowała psychologię przez 1 rok na UW i uciekła bo nie mogła znieść tej atmosfery dziwactwa. Człowiek, który tym nasiąka przez 5 lat nie może być normalny.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - psychologia
Choroby i dolegliwości

Panie prezydencie, jak zdrowie?

Panie prezydencie, jak zdrowie?

Stało się. Donald Trump został 45 prezydentem USA. Możemy teraz debatować o racjonalności wyboru, gorączkowo szukać jego przyczyn, ale na pewno (...) postanowiliśmy wziąć pod lupę jego stan zdrowia. Publiczne skanowanie...

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Etiologia raka nerki (WIDEO)

Etiologia raka nerki (WIDEO) Odtwórz wideo

Co powoduje raka nerki? Rak nerki jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek nerki. Jest to nowotwór dość rzadki

Choroby i dolegliwości

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?

może pomagać w diagnostyce choroby wieńcowej serca. Zależność tej cechy z chorobą zauważył w 1973 roku dr Sanders Frank. Kolejne badania potwierdziły (...) . Sugerowali, że najważniejsza jest wielkość uszu. Kształtne...

Jak pozbyć się opryszczki?

Wirus opryszczki - drogi zarażenia (WIDEO)

Wirus opryszczki - drogi zarażenia (WIDEO) Odtwórz wideo

Wirus opryszczki atakuje niepodziewanie, to często występującą choroba zakaźna skóry. Nie wolno jej lekceważyć, szczególnie w czasie ciąży (...) , ponieważ powikłania są poważne. Według danych, około 80% ludzi na świecie...

Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Chora tarczyca

Chora tarczyca Odtwórz wideo

we krwi. To podstawowe badanie, gdy chcemy sprawdzić, czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje. Zobacz także: Groźna choroba odkleszczowa Jakie są objawy (...) niedoczynności tarczycy? Zmiany nastroju, tycie, osłabienie - to tylko niektóre...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Najlepsza metoda antykoncepcji (WIDEO)

Najlepsza metoda antykoncepcji (WIDEO) Odtwórz wideo

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji według Guilebauda. Oto najważniejsze (...) cechy najlepszych środków zapobiegających ciąży: dostępność cenowa...