Wędzidełko – objawy, podcinanie, ćwiczenia

spis treści
rozwiń

Wędzidełko podjęzykowe pozwala na swobodny ruch języka w jamie ustnej. Dzięki dobrze rozwiniętemu wędzidełku możliwa jest prawidłowa wymowa głosek. Jakie są objawy, gdy wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie? Kiedy wykonuje się podcinanie wędzidełka? Jakie ćwiczenia języka można wykonywać przy krótkim wędzidełko?

1. Wędzidełko – objawy

Dobrze rozwinięte wędzidełko pozwala na swobodny ruch języka. Zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia prawidłową wymowę. Może nawet doprowadzić do poważnych wad wymowy. W bardzo poważnych przypadkach należy przemyśleć podcięcie wędzidełka.

Wędzidełko podjęzykowe ma postać elastycznego fałdu skóry, łączącego w linii środkowej dolną powierzchnię języka z jamą ustną. Wędzidełko możemy zobaczyć, unosząc język i dotykając podniebienia. Głównym zadaniem wędzidełka jest umożliwienie językowi dotarcie do każdego miejsca w jamie ustnej, aby można było wymawiać każdą głoskę prawidłowo. Przyczyną krótkiego wędzidełka mogą być wady anatomiczne, ale również genetyczne.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Najczęstsze objawy zbyt krótkiego wędzidełka to: ograniczony ruch języka, końcówka języka ma kształt serca, głoski l, sz, cz, dż, ż i r są źle wymawiane, a podczas unoszenia języka wędzidełko grubieje i jest bardzo napięte.

Wędzidełko możemy zobaczyć unosząc język do podniebienia. Zbyt krótkie wędzidełko może objawiać się wadami wymowy
Wędzidełko możemy zobaczyć unosząc język do podniebienia. Zbyt krótkie wędzidełko może objawiać się wadami wymowy

2. Wędzidełko – podcinanie

Krótkie wędzidełko może utrwalać nieprawidłową mowę, ale również wzorzec ssania, żucia, połykania, a co za tym idzie, rozwija się wada zgryzu. Dziecko może zacząć seplenić lub nadmiernie się ślinić. Jeżeli wędzidełko jest zbyt krótkie, można je podciąć. Zabieg taki nazywa się frenotomia i powinien być stosowany jako uzupełnienie terapii logopedycznej.

Zabieg podcięcia wędzidełka polega na przecięciu błony znajdującej się pod językiem. Po operacji należy pamiętać o wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które zapobiegną powstawaniu zrostów. Nauczą również pacjenta unosić język do góry. Przecięte wędzidełko zazwyczaj goi się bez żadnych komplikacji. Zabieg przecięcia wędzidełka może wykonać stomatolog lub laryngolog.

10 faktów o jedzeniu, które musisz znać
10 faktów o jedzeniu, które musisz znać [10 zdjęć]

W wielu marketach można obecnie znaleźć dział z nieprzetworzonymi produktami ekologicznymi. Warto regularnie...

zobacz galerię

3. Wędzidełko – ćwiczenia

Zabieg podcięcia wędzidełka nie sprawi, że od razu będziemy umieć unosić język do góry. Tego trzeba się nauczyć. Pomogą w tym różnego rodzaju ćwiczenia języka. Należy wykonywać je systematycznie, aby przyniosły pożądany efekt.

Jednym z ćwiczeń jest dotykanie kącików ust, przy jednoczesnym otwarciu szeroko buzi. Kolejnym dotykanie każdego zęba przy szeroko otwartej buzi. Dobry efekt daje również ćwiczenie polegające na machaniu językiem w prawo i w lewo przy otwartej buzi. Wylizywanie talerza lub jedzenie lodów w wafelku to także ćwiczenia, które bardzo spodobają się dzieciom. Tak samo kląskanie, które naśladuje odgłosy końskich kopyt lub wyciąganie języka do nosa i do brody.

Powyższe ćwiczenia to tylko przykład. Można je wykonywać zarówno przed podcięciem wędzidełka, jak i po jego podcięciu. Zestaw ćwiczeń dobrany do konkretnej osoby powinien przygotować logopeda.

Są to przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać zarówno przed jak i po zabiegu podcięcia wędzidełka językowego. Odpowiedni zestaw ćwiczeń powinien ułożyć logopeda.

Następny artykuł: Opis zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!