Wędzidełko – objawy, podcinanie, ćwiczenia

Wędzidełko podjęzykowe pozwala na swobodny ruch języka w jamie ustnej. Dzięki dobrze rozwiniętemu wędzidełku możliwa jest prawidłowa wymowa głosek. Jakie są objawy, gdy wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie? Kiedy wykonuje się podcinanie wędzidełka? Jakie ćwiczenia języka można wykonywać przy krótkim wędzidełko?

Wędzidełko – objawy

Dobrze rozwinięte wędzidełko pozwala na swobodny ruch języka. Zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia prawidłową wymowę. Może nawet doprowadzić do poważnych wad wymowy. W bardzo poważnych przypadkach należy przemyśleć podcięcie wędzidełka.

Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta

Wędzidełko podjęzykowe ma postać elastycznego fałdu skóry, łączącego w linii środkowej dolną powierzchnię języka z jamą ustną. Wędzidełko możemy zobaczyć, unosząc język i dotykając podniebienia. Głównym zadaniem wędzidełka jest umożliwienie językowi dotarcie do każdego miejsca w jamie ustnej, aby można było wymawiać każdą głoskę prawidłowo. Przyczyną krótkiego wędzidełka mogą być wady anatomiczne, ale również genetyczne.

Najczęstsze objawy zbyt krótkiego wędzidełka to: ograniczony ruch języka, końcówka języka ma kształt serca, głoski l, sz, cz, dż, ż i r są źle wymawiane, a podczas unoszenia języka wędzidełko grubieje i jest bardzo napięte.

Wędzidełko – podcinanie

Krótkie wędzidełko może utrwalać nieprawidłową mowę, ale również wzorzec ssania, żucia, połykania, a co za tym idzie, rozwija się wada zgryzu. Dziecko może zacząć seplenić lub nadmiernie się ślinić. Jeżeli wędzidełko jest zbyt krótkie, można je podciąć. Zabieg taki nazywa się frenotomia i powinien być stosowany jako uzupełnienie terapii logopedycznej.

Zabieg podcięcia wędzidełka polega na przecięciu błony znajdującej się pod językiem. Po operacji należy pamiętać o wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które zapobiegną powstawaniu zrostów. Nauczą również pacjenta unosić język do góry. Przecięte wędzidełko zazwyczaj goi się bez żadnych komplikacji. Zabieg przecięcia wędzidełka może wykonać stomatolog lub laryngolog.

10 faktów o jedzeniu, które musisz znać

W wielu marketach można obecnie znaleźć dział z nieprzetworzonymi produktami ekologicznymi. Warto regularnie go odwiedzać, gdyż znajdują się tam zdrowe...

Wędzidełko – ćwiczenia

Zabieg podcięcia wędzidełka nie sprawi, że od razu będziemy umieć unosić język do góry. Tego trzeba się nauczyć. Pomogą w tym różnego rodzaju ćwiczenia języka. Należy wykonywać je systematycznie, aby przyniosły pożądany efekt.

Jednym z ćwiczeń jest dotykanie kącików ust, przy jednoczesnym otwarciu szeroko buzi. Kolejnym dotykanie każdego zęba przy szeroko otwartej buzi. Dobry efekt daje również ćwiczenie polegające na machaniu językiem w prawo i w lewo przy otwartej buzi. Wylizywanie talerza lub jedzenie lodów w wafelku to także ćwiczenia, które bardzo spodobają się dzieciom. Tak samo kląskanie, które naśladuje odgłosy końskich kopyt lub wyciąganie języka do nosa i do brody.

Powyższe ćwiczenia to tylko przykład. Można je wykonywać zarówno przed podcięciem wędzidełka, jak i po jego podcięciu. Zestaw ćwiczeń dobrany do konkretnej osoby powinien przygotować logopeda.

Są to przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać zarówno przed jak i po zabiegu podcięcia wędzidełka językowego. Odpowiedni zestaw ćwiczeń powinien ułożyć logopeda.

Komentarze

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Podcięcie wędzidełka - język, warga góna, napletek
Podcięcie wędzidełka - język, warga góna, napletek

Wędzidełko języka

Wędzidełko języka

Wędzidełko języka u 20-letniego mężczyzny.

Rozwój osobisty

10 sposobów na zrównoważone życie

10 sposobów na zrównoważone życie

na ćwiczenia fizyczne, nie rezygnuj z nich zupełnie, ale wybierz taką aktywność, która zmieści się w twoim harmonogramie. Obecnie wiele programów (...) zdrowe życie i rozwijać się w wielu dziedzinach. Jeśli jednak wymagamy od siebie...

Ćwiczenia - rodzaje, step

9 problemów zdrowotnych, które możesz rozwiązać, ćwicząc

9 problemów zdrowotnych, które możesz rozwiązać, ćwicząc

Słabsza pamięć Ćwiczenia fizyczne stymulują przepływ krwi do mózgu, poprawiając stan całego układu sercowo-naczyniowego. Pobudzają również wzrost (...) (przemęczenie, przyrost masy ciała, niezdolność radzenia sobie ze stresem, nasilające...

Objawy menopauzy - typowe symptomy, zmiany w organizmie, dolegliwości

Naturalne sposoby na łagodzenie objawów menopauzy

Naturalne sposoby na łagodzenie objawów menopauzy

Soja Soja zawiera izoflawony - składniki roślinne, które działają podobnie jak słaba odmiana estrogenu i mogą łagodzić objawy menopauzy. Co więcej (...) to ma wiele zalet - zawiera fitoestrogeny i łagodzi objawy menopauzy,...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego - przyczyny, objawy, leczenie

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

. Mniejszość może mieć nasilone objawy, które przeszkadzają w pracy czy związkach, czyli przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (ang. premenstrual (...) . Niektóre kobiety mają też problemy z zapamiętywaniem lub koncentracją. Kto cierpi...

Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Smukła talia

Smukła talia

Każda kobieta marzy o talii osy. Jest to niezmienny od lat atrybut kobiecości.

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Ćwiczenia na ładną pupę

Ćwiczenia na ładną pupę

Najlepsze efekty odchudzania daje stosowanie kosmetyków ujędrniających bezpośrednio po ćwiczeniach wyszczuplających w połączeniu z masażem pośladków (...) . Aby odchudzanie pośladków było skuteczne i zauważalne, należy wykonywać ćwiczenia...