Trwa ładowanie...

Wenulektazje (pajączki) - objawy, leczenie, zapobieganie

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 29.03.2021 22:36
Wenulektazje to widoczne rozszerzenie niewielkich naczyń krwionośnych.
Wenulektazje to widoczne rozszerzenie niewielkich naczyń krwionośnych. (gettyimages)

Wenulektazje, czyli pajączki, to nieestyczne poszerzenie małych naczyń krwionośnych, które wyglądem przypominają gałązki lub gwiazdy. Leczenie wenulektazji jest długotrwałe i żadna metoda nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Z tego powodu warto skupić się na profilaktyce i nie doprowadzić do rozwoju zmian skórnych. Co warto wiedzieć o wenulektazji?

spis treści

1. Czym są wenulektazje?

Wenulektazje (pajączki) to widoczne rozszerzenie małych żył śródskórnych, które wywołuje transport wysokiego ciśnienia krwi żylnej z niewydolnych żył sieciowych, mięśniowych lub powierzchownych.

2. Objawy wenulektazji

Na skórze pojawiają się poszerzone naczynka, które kształtem przypominają gwiazdy, miotełki lub gałęzie. Najczęściej umiejscawiają się na udach, goleniach i twarzy. Sporadycznie występują na biuście, brzuchu i ramionach.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Wenulektacje często powodują ból w różnych porach dnia i nocy, wyglądają nieestetycznie, negatywnie oddziałują też na psychikę i zaniżają samoocenę.

Zobacz także:

3. Leczenie wenulektazji

Najskutniejszą metodą leczenia wenulektacji jest laser Nd:YAG o długości fali 1064 nm. U około 88 procent chorych po trzymiesięcznej terapii aż 75% zmian staje się niewidocznych.

Dla porównania laser diodowy o długości fali 810 nm wykazuje 29% skuteczność, a laser aleksandrytowy - 33%. Dobrym sposobem na walkę ze zmianami skórnymi jest skleroterapia, ale jedynie przy użyciu niskich stężeń środka obliterującego.

4. Zapobieganie wenulektazji

W zapobieganiu chorobie kluczowe jest zrezygnowanie z palenia papierosów, ponieważ nałóg osłabia ścianki naczyń krwionośnych. Kolejnym krokiem powinno być ograniczenie picia kawy i alkoholu, które podnoszą ciśnienie i jednocześnie doprowadzają do skurczów naczyń.

Warto zwracać też uwagę, by nie zakładać nogi na nogę, unikać długiego stania i siedzenia. Trwanie w jednej pozycji wywołuje zwiększony nacisk na naczynia krwionośne i upośledza krążenie krwi.

Profilaktyka wenulektazji powinna opierać się także na zamianie szpilek na wygodniejsze obuwie, a także na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Ponadto, gorące kąpiele lepiej zamienić na naprzemienne natryski - zimną i ciepłą wodą.

Polecanym rozwiązaniem jest też zrezygnowanie z antykoncepcji hormonalnej, ponieważ hormony zmniejszają elastyczność naczyń krwionośnych. Ponadto, wrażliwa skóra nie powinna być narażana na mocne peelingi mechaniczne, bolesne masaże, depilację woskiem lub depilatorem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze