Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Wenulektazje (pajączki) - objawy, leczenie, zapobieganie

Wenulektazje, czyli pajączki, to nieestyczne poszerzenie małych naczyń krwionośnych, które wyglądem przypominają gałązki lub gwiazdy. Leczenie wenulektazji jest długotrwałe i żadna metoda nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Z tego powodu warto skupić się na profilaktyce i nie doprowadzić do rozwoju zmian skórnych. Co warto wiedzieć o wenulektazji?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Czym są wenulektazje?

Wenulektazje (pajączki) to widoczne rozszerzenie małych żył śródskórnych, które wywołuje transport wysokiego ciśnienia krwi żylnej z niewydolnych żył sieciowych, mięśniowych lub powierzchownych.

2. Objawy wenulektazji

Na skórze pojawiają się poszerzone naczynka, które kształtem przypominają gwiazdy, miotełki lub gałęzie. Najczęściej umiejscawiają się na udach, goleniach i twarzy. Sporadycznie występują na biuście, brzuchu i ramionach.

Wenulektacje często powodują ból w różnych porach dnia i nocy, wyglądają nieestetycznie, negatywnie oddziałują też na psychikę i zaniżają samoocenę.

Zobacz także:

3. Leczenie wenulektazji

Najskutniejszą metodą leczenia wenulektacji jest laser Nd:YAG o długości fali 1064 nm. U około 88 procent chorych po trzymiesięcznej terapii aż 75% zmian staje się niewidocznych.

Dla porównania laser diodowy o długości fali 810 nm wykazuje 29% skuteczność, a laser aleksandrytowy - 33%. Dobrym sposobem na walkę ze zmianami skórnymi jest skleroterapia, ale jedynie przy użyciu niskich stężeń środka obliterującego.

4. Zapobieganie wenulektazji

W zapobieganiu chorobie kluczowe jest zrezygnowanie z palenia papierosów, ponieważ nałóg osłabia ścianki naczyń krwionośnych. Kolejnym krokiem powinno być ograniczenie picia kawy i alkoholu, które podnoszą ciśnienie i jednocześnie doprowadzają do skurczów naczyń.

Warto zwracać też uwagę, by nie zakładać nogi na nogę, unikać długiego stania i siedzenia. Trwanie w jednej pozycji wywołuje zwiększony nacisk na naczynia krwionośne i upośledza krążenie krwi.

Profilaktyka wenulektazji powinna opierać się także na zamianie szpilek na wygodniejsze obuwie, a także na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Ponadto, gorące kąpiele lepiej zamienić na naprzemienne natryski - zimną i ciepłą wodą.

Polecanym rozwiązaniem jest też zrezygnowanie z antykoncepcji hormonalnej, ponieważ hormony zmniejszają elastyczność naczyń krwionośnych. Ponadto, wrażliwa skóra nie powinna być narażana na mocne peelingi mechaniczne, bolesne masaże, depilację woskiem lub depilatorem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza