Trwa ładowanie...

WHO ostrzega świat. Tylko we Francji osiem razy więcej przypadków

 Paula Jakubasik
04.04.2024 13:47
Odra w natarciu. Osiem razy więcej zakażeń niż rok temu
Odra w natarciu. Osiem razy więcej zakażeń niż rok temu (Getty Images)

Francuska instytucja ds. zdrowia publicznego, Santé Publique France, apeluje o szczepienie się przeciwko odrze. Zauważa potencjalne zagrożenie wzrostem przypadków choroby związane ze zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Paryżu, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia tego roku. WHO od dawna ostrzega, że odra nie jest zapomnianą chorobą, jak wielu uważa.

spis treści

1. Nagły wzrost zakażeń

Raport opublikowany przez Francuską Agencję Zdrowia Publicznego informuje, że w 2023 r. we Francji zarejestrowano 117 przypadków odry, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z 15 zachorowaniami w 2022 r. oraz 16 w 2021 r. Nie odnotowano żadnych zgonów wynikających z tej choroby.

Agencja zdrowia podkreśla, że mimo ośmiokrotnego wzrostu liczby przypadków odry w ubiegłym roku, ta liczba nadal pozostaje stosunkowo niewielka w porównaniu do lat przed wybuchem pandemii COVID-19. W latach 2016-2019 rejestrowano średnio 1538 przypadków rocznie.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Z tego względu od 2018 r. istnieją obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze dla niemowląt. Szacuje się, że niedługo aż 98 proc. dzieci poniżej 2. r.ż. będzie chronionych przed tą chorobą.

2. Odra w natarciu

Rosnący problem z odrą notujemy też w Polsce. Najnowszy raport opublikowany przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH-PIB za okres od 1 stycznia do 31 marca 2024 r. wskazuje aż 40 przypadków w porównaniu do 10 w ubiegłym roku.

Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób wirusowych. Pacjenci mogą ją przenosić na inne osoby na kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów oraz przez okres do trzech dni po pojawieniu się wysypki.

Wirus jest aktywny zarówno w powietrzu, jak i na zanieczyszczonych powierzchniach. Choroba ta może przebiegać ciężko u osób w każdym wieku. Zazwyczaj rozpoczyna się od wysokiej gorączki i wysypki, która znika po około 10 dniach.

Do najczęstszych powikłań odry należą: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie mózgu oraz podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE). Choroba może również prowadzić do utraty wzroku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2023 r. w Europie zanotowano około 42 200 przypadków odry, natomiast w 2022 r. zachorowań było jedynie 941. Najwięcej przypadków rozpoznano w Wielkiej Brytanii (183).

Dane WHO wykazują, że odsetek osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki MMR spadł w całej Europie z 96 proc. w 2019 r. do 93 proc. w 2022 r.

W tym samym okresie odsetek osób, które otrzymały drugą dawkę zmalał z 92 do 91 proc. Ten niewielki z pozoru spadek oznacza, że ponad 1,8 miliona dzieci w Europie nie przyjęło szczepionki w ciągu ostatnich dwóch lat.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze