Pijesz piwo podczas meczu? O tym musisz wiedzieć
Rozgrywki Euro 2024 będą śledzić miliony kibiców, zarówno z domów, jak i na niemieckich stadionach. Eksperci opublikowali więc ostrzeżenie przed bezpośrednimi zagrożeniami zdrowotnymi, na które narażeni są fani piłki nożnej. Nie tylko na alkohol musimy uważać.
1. Euro 2024 a zagrożenie epidemiologiczne
14 czerwca rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. WHO wraz z Europejskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób i niemieckim Federalnym Centrum Edukacji Zdrowotnej opublikowały zalecenia zdrowotne dla kibiców uczestniczących w meczach.
Euro 2024, jak każda impreza masowa skupiająca kibiców z całego świata, stanowi przede wszystkim zagrożenie epidemiologiczne, dlatego instytucje zdrowotne podkreślają w pierwszej kolejności rekomendację wykonania lub odświeżenia szczepień ochronnych, zwłaszcza przeciwko odrze, krztuścowi, tężcowi, błonicy czy polio.
WHO poleca rozważenie także szczepienie na COVID-19, który dalej jest obecny w przestrzeni publicznej, choć minęła już krytyczna faza zagrożenia ze strony wirusa.
2. Upały i alkohol
Kibice uczestniczący w meczach, ale także korzystający ze stref kibica na świeżym powietrzu, będą zapewne narażeni na bezpośrednią ekspozycję na słońce i upał. Instytucje zdrowotne przypominają więc o stosowaniu wysokich filtrów SPF zapobiegających oparzeniom słonecznym, a także o utrzymywaniu stałego nawodnienia organizmu.
Biorąc pod uwagę, że popularnymi napojami podczas letnich imprez są te alkoholowe, a zwłaszcza piwo, warto przypomnieć, że alkohol nie zalicza się do napojów nawadniających. Wręcz przeciwnie - odwadnia organizm. Jeśli już zdecydujesz się go wypić, na każdą szklankę czy kieliszek niskoprocentowego alkoholu należy przyjąć co najmniej szklankę wody.
Warto jednak zrezygnować z piwa czy innego alkoholu w ogóle, ponieważ jest to najgorszy napój dla ciała, który zwiększa ryzyko raka i po kolei niszczy narządy. Regularne picie piwa sprzyja nadżerkom i wrzodom oraz obniża odporność. Pamiętaj o tym nie tylko podczas Euro.
Eksperci rekomendują także spożywanie lżejszych posiłków składających się z większej ilości warzyw i owoców, które dodatkowo nawodnią organizm.
3. Choroby przenoszone drogą płciową
Letnie imprezy sprzyjają także zwiększeniu liczby przypadków chorób przenoszonych drogą płciową, dlatego WHO apeluje o niepodejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych i stosowanie antykoncepcji mechanicznej zapobiegającej powszechnym w Europie schorzeniom, takim jak kiła, chlamydia czy rzeżączka, ale także zakażeniem wirusem HIV czy wirusami HBV czy HPV.
4. Zdrowe Euro przed telewizorem
Choć kibice śledzący rozgrywki przed telewizorami zdają się być wyłączeni z powyższych ostrzeżeń, eksperci alarmują przed zagrożeniami innego typu, które podczas imprez tego typu stają się nagminne, a dotyczą one przede wszystkim niebezpiecznych nawyków żywieniowych.
Sprzedawcy i firmy spożywcze chętnie reklamują się przy okazji rozgrywek sportowych i regularnie proponują wszelkiego rodzaju promocje, które zazwyczaj obejmują alkohol, słone przekąski czy tłuste mięsa na grilla. Eksperci ostrzegają, że opieranie swojej diety na tego typu produktach przez cały turniej (który nie jest jedynym dużym sportowym wydarzeniem w sezonie) może nie tylko zaowocować kilkoma dodatkowymi kilogramami, ale także pogorszeniem stanu zdrowia, zwłaszcza pod kątem glikemii i lipidogramu.
Po co więc sięgać zamiast chipsów i słonych orzeszków? Chociażby po pokrojone w słupki warzywa, które można wzbogacić ciekawymi sosami, ale także pieczone lub suszone chipsy z warzyw i owoców. Polecane są także zakąski, po które sięgają sami sportowcy, czyli tzw. kulki mocy: słodkie, ale zdrowe przekąski przygotowane z daktyli i orzechów.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.