Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Małgorzata Mazurek

Widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie

Avatar placeholder
15.02.2023 10:05
Skierowanie na badanie widzenia zmierzchowego dostają zazwyczaj pacjenci od lekarza medycyny pracy w ramach badań lekarskich w związku z obowiązkiem służbowej jazdy samochodem
Skierowanie na badanie widzenia zmierzchowego dostają zazwyczaj pacjenci od lekarza medycyny pracy w ramach badań lekarskich w związku z obowiązkiem służbowej jazdy samochodem (Shutterstock)

Skierowanie na badanie widzenia zmierzchowego oraz wrażliwości na olśnienie (potocznie zwane badanie w ciemni) dostają zazwyczaj pacjenci od lekarza medycyny pracy w ramach badań lekarskich w związku z podejmowaniem nowej pracy bądź zmiany stanowiska związanego z obowiązkiem służbowej jazdy samochodem.

spis treści

Badanie to powinno obejmować praktycznie wszystkich kierowców – zarówno zawodowych (w tym kierowców taxi), kandydatów na kierowców pojazdów wszystkich kategorii, a w szczególności kategorii C, D, E, a także egzaminatorów, instruktorów, kierowców pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości pieniężne, kierowców rajdowych. Zdarza się, że na badanie w ciemni wysłani są również operatorzy maszyn i urządzeń np. wózków widłowych, koparek, dźwigów oraz pracownicy zawodów wymagających szczególnej sprawności psychotechnicznej.

1. Wykonanie badań w ciemni

Przed lipcem 2014 roku badania wchodziły w skład badania psychologicznego, stąd też również obecnie najczęściej badanie przeprowadzane jest przez psychologa w pracowniach psychologicznych do badań kierowców, mimo iż obowiązek ten został zdjęty z psychologów transportu. Wynik ten nie wpływa na wynik badania psychologicznego, jest jedynie informacją dla lekarza o stanie zdrowia danej osoby, rozpoczynającym się ewentualnym procesie chorobowym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Badanie widzenia zmierzchowego oraz wrażliwości na olśnienie jest odrębnym badaniem od badania psychologicznego, stąd też pracownie naliczają dodatkowe opłaty. Warto poszukać pracowni, która oferuje takie badanie w ramach badania psychologicznego przed wizytą u lekarza, oszczędzamy wtedy czas i pieniądze.

2. Przebieg badań 

W związku z budową oka czyli dokładniej - występowaniem w siatkówce dwóch rodzajów komórek światłoczułych: czopków odpowiedzialnych za widzenie w świetle dziennym oraz pręcików aktywnych po zmierzchu. Gdy znajdujemy się w sytuacji zapadającego zmierzchu, wspomniane czopki nie spełniają swojego zadania, stąd też w sytuacji drogowej nasze reakcje są wydłużone, co w następstwie zmniejsza bezpieczeństwo na drodze.

W przypadku dysfunkcji pręcików mamy do czynnienia z swoistym nadwyrężeniem ich pracy poprzez oślepienie silnym światłem. Zdarza się też, że niekiedy sami kierowcy uskarżają się na dyskomfort jazdy po zmierzchu; częstsze mrużenie bądź łzawienie oczu w narażeniu na doznanie oślepienia przez innego kierowcę. To pierwsze sygnały

Pierwszy pomiar, którego dokonuje się w pracowniach psychologicznych badań kierowców dotyczy minimalnego progu wrażliwości zmysłowej. Osoba badana po adaptacji do ciemności proszona jest o rozpoznawanie położenia przerwy w pierścieniu (Pierścień Landolta), którego oświetlenie zwiększa się stopniowo. Wynikiem badania (najczęściej) jest czas, po jakim badany jest w stanie prawidłowo dostrzec przerwę.

Drugi pomiar dotyczy oceny wrażliwości na olśnienie (Noktometr). Badany, bezpośrednio po pierścieniu poddawany jest olśnieniu/ oślepieniu przez silne źródło światła, a następnie, gdy ono wygaśnie - o rozpoznanie widocznej jednej z czterech figur. W tym wypadku również kluczowy jest czas (szybkość rozpoznania).

3. O czym świadczy problem z widzeniem zmierzchowym lub wrażliwością na olśnienie?

W przypadku prawidłowo przeprowadzonego badania a jednocześnie otrzymania wyników świadczących o osłabieniu sprawności widzenia zmierzchowego bądź wrażliwości na olśnienie, źródła problemu możemy poszukiwać w chorobach zwyrodnieniowych siatkówki oka (m.in. jako powikłanie cukrzycy), jaskrze, niedoborach witaminy A lub zwyczajnym przemęczeniu narządu wzroku.

Istotnym czynnikiem (szczególnie u starszych osób) są początki zaćmy.

Prognozowanie na podstawie wyników badania widzenia zmierzchowego czy wrażliwości na olśnienie (w przypadku ewentualnych nieprawidłowości) wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań okulistycznych - dotyczy to szczególnie kierowców zawodowych, pracujących w różnych warunkach atmosferycznych, o różnych porach dnia - mogących stanowić potencjalne źródło niebezpieczeństwa na drodze.

Wiele chorób wpływających na wyniki badania: widzenie zmierzchowe czy wrażliwość na olśnienie, podlega leczeniu. O orzeczeniu trwałej czy czasowej niezdolności do prowadzenia pojazdów ostatecznie może decydować tylko lekarz, biorąc pod uwagę kompleksowo wszystkie wyniki danego pacjenta.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.