Trwa ładowanie...

Widzisz taki kod? Lepiej odpuść sobie zakup

 Katarzyna Prus
15.07.2024 17:11
Takich kodów unikaj. Zauważysz na opakowaniu
Takich kodów unikaj. Zauważysz na opakowaniu (Getty Images / Instagram)

Zanim sięgniemy po plastikowe opakowania, warto sprawdzić umieszczone na ich spodzie oznaczenia. Dzięki nim możemy wybrać bezpieczniejsze tworzywo i uniknąć narażenia na szkodliwe chemikalia.

spis treści

1. Szkodliwe opakowania

Kupując plastikowe pojemniki do przechowywania, warto wybierać te wykonane z bezpieczniejszego tworzywa. Można to łatwo sprawdzić, czytając oznaczenia umieszczone często na spodzie takich produktów.

Jak zidentyfikować szkodliwy plastik? Instagramerka znana w sieci jako "Aneta Zorganizowana", która publikuje m.in. porady dotyczące domowych obowiązków, podpowiada, że warto zwrócić uwagę na oznaczenia umieszczone na plastikowych opakowaniach.

Plastikowe opakowania mogą być niebepieczne dla zdrowia
Plastikowe opakowania mogą być niebepieczne dla zdrowia (Getty Images)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

"W trójkątnych strzałkach na plastikowych produktach są liczby – to "kody recyklingu", które są używane do identyfikacji typu plastiku, z którego wykonany jest produkt. Każda liczba od 1 do 7 oznacza inny rodzaj plastiku" - tłumaczy instagramerka.

"Kod jest często ukryty, np. na spodzie. A jeśli nie możesz go znaleźć, lepiej nie kupuj" - radzi.

2. Bezpieczniejsze tworzywo

Instagramerka wskazuje, by unikać konkretnych kodów:

  • 3 (PVC) – może zawierać szkodliwe chemikalia,
  • 6 (PS) – może zawierać rakotwórczy styren,
  • 7 (Other) – może zawierać BPA, zły dla hormonów.

Numer 3 oznacza, że tworzywo sztuczne może zawierać związki ftalanów, czyli sole i estry kwasu ftalowego, to substancje endokrynnie czynne. Oznacza to, że bezpośrednio wpływają na gospodarkę hormonalną człowieka, zaburzając jej pracę i prowadząc do różnego rodzaju schorzeń.

Mogą przyczyniać się m.in. do chorób sercowo-naczyniowych, a także otyłości i cukrzycy.

BPA, czyli bisfenol A, przyczynia się do wielu poważnych chorób, w tym nowotworów (wyższe ryzyko m.in. raka prostaty i raka piersi). Niestety jest wszechobecny. To organiczny związek, którego używa się do produkcji poliwęglanów i żywic epoksydowych o szerokim wachlarzu zastosowań.

BPA znajduje się nie tylko na pojemnikach, w których przechowujemy żywność, ale także np. na banknotach, a nawet zabawkach.

Oznaczenia, które wskazują na bezpieczniejsze plastiki to:

  • 1 (PET),
  • 2 (HDPE),
  • 5 (PP).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze