Trwa ładowanie...

Wiktoriańska choroba zaatakowała w Wielkiej Brytanii. Tak się objawia

Avatar placeholder
06.05.2024 14:54
Tak objawia się bolesna choroba „wiktoriańska”
Tak objawia się bolesna choroba „wiktoriańska” (Getty Images)

W tym roku Wielka Brytania doświadcza znaczącego wzrostu przypadków "choroby wiktoriańskiej", czyli świerzbu, powodującego swędzenie skóry i wysypki. To zjawisko nasila się w obliczu poważnych niedoborów skutecznych leków.

spis treści

1. Skutki niedostępności leków

Eksperci tłumaczą, że standardowo używane do leczenia świerzbu permetryna i malation są coraz mniej dostępne na brytyjskim rynku z powodu problemów w łańcuchu dostaw, wywołanych m.in. wojną w Ukrainie.

Sytuacja ta staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, szczególnie w domach opieki i środowiskach uniwersyteckich, gdzie bliski kontakt między osobami ułatwia rozprzestrzenianie się infekcji.

Zbadań Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów wynika, że większość regionalnych przedstawicieli odnotowała wzrost zachorowań na świerzb w tym roku. Profesor Kamila Hawthorne z Royal College of GPs podkreśla, że wszędzie obserwowany jest wzrost przypadków świerzbu na poziomie wyższym niż średnia.

2. Jakie są objawy świerzbu?

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Świerzb jest bardzo zaraźliwy, ale pojawienie się charakterystycznej wysypki może zająć nawet do 8-12 tygodni od zakażenia. Wbrew powszechnej opinii na świerzb nie są narażone wyłącznie osoby, które nie dbają o higienę. Zarazić można się np. w hotelu, poprzez kontakt z materacem, na którym uprzednio spała osoba ze świerzbem. O ile bowiem pościele prane są w wysokiej temperaturze, o tyle materace nie podlegają tak restrykcyjnym procedurom.

To sprawa wyjątkowo problematyczna właśnie ze względu na to, że pierwsze objawy pojawiają się dopiero kilka tygodni po kontakcie. Często trudno dociec, gdzie i w jakiej sytuacji do niego doszło.

Trudno jednak chorobę zignorować - wysypka i uporczywe (nasilające się w nocy) swędzenie skóry znacząco wpływa na jakość życia.

3. Jak leczyć świerzb?

Leczenie polega na nałożeniu odpowiedniego kremu lub balsamu na całe ciało (na noc), z koniecznością powtórzenia zabiegu po tygodniu. Leczeniu tego typu powinni zostać wszyscy domownicy oraz osoby, z którymi zainfekowana osoba miała bliski, długi kontakt fizyczny.

Aby świerzb nie powrócił (może utrzymywać się np. na ubraniu przez kilka dni), wyjątkowo ważne jest, by wyprać pościel, ręczniki i ubrania w wysokiej temperaturze. Warto również wziąć pod uwagę czyszczenie kanapy lub foteli.

W obliczu rosnącego zagrożenia zdrowotnego, istotne jest podnoszenie świadomości na temat choroby i jej wczesnego rozpoznawania, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji i złagodzić jej skutki. Niestety świerzb sam nie przeminie - leczenie jest konieczne..

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze