Wino w profilaktyce cukrzycy

Zauważono korzystne działanie spożywania umiarkowanych ilości wina w profilaktyce cukrzycy typu 2. Najnowsze badania wykazały, iż wynika to z właściwości czerwonego wina, które są bardzo zbliżone do właściwości leku na cukrzycę...

1. Wino a lek przeciwcukrzycowy

Wiedeńscy naukowcy przetestowali 10 rodzajów czerwonego wina i 2 rodzaje białego. Zbadali stopień wiązania się składników wina z receptorami aktywowanymi proliferatorami peroksysomów typu gamma (PPAR-gamma), z którymi wiąże się także lek na cukrzycę. Białko PPAR-gamma bierze udział w syntezie i transporcie glukozy. Działając na nie można zmniejszyć insulinooporność.

2. Przeciwcukrzycowe działanie wina

Z badań wynika, iż białe wino słabiej niż lek na cukrzycę łączy się z PPAR-gamma. Z kolei 100 ml wina czerwonego wiąże się z białkiem aż 4 razy silniej niż dzienna dawka wspomnianego farmaceutyku. Dzieje się tak dzięki zawartemu w czerwonym winie galusanowi epikatechiny, który dostaje się do trunku z dębowych beczek, w których jest trzymany. Nie jest jednak wiadomo, w jakim stopniu nasz organizm jest w stanie wykorzystać tą substancję. Aby się o tym przekonać niezbędne będzie przeprowadzenie kolejnych badań wpływu poszczególnych składników wina na organizm człowieka.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy