Trwa ładowanie...

Wirus HBV – czym jest i jakie są objawy zakażenia?

Wirusem HBV można zarazić się nawet u fryzjera
Wirusem HBV można zarazić się nawet u fryzjera (123RF)

Wirus HBV to choroba, którą trudno wykryć, a może być śmiertelna. Do zarażenia może dojść u fryzjera, w zakładzie kosmetycznym lub podczas robienia tatuażu. Czym jest wirus HBV i jak go rozpoznać?

spis treści

1. Charakterystyka wirusowego zapalenia wątroby

HBV, czyli wirusowe zapalenie wątroby prowadzi do marskości wątroby lub chorób nowotworowych. W Polsce na WZW choruje około 300 tysięcy osób. Szacuje się, że jedynie co dziesiąta zarażona osoba wie o swojej chorobie. Przypadków, gdy choroba daje wyraźne objawy jest niewiele. Zazwyczaj zakażenie przebiega bezobjawowo i ujawnia się po latach, w zaawansowanym stadium. Okres wylęgania wirusa HBV wynosi od 60-90 dni.

Do zakażenia wirusem HBV dojść może w takich sytuacjach jak:

Zobacz film: "Nawet nie wiesz, że jesteś nosicielem"
 • Zabiegi kosmetyczne;
 • Tatuowanie;
 • Wizyty u fryzjera;
 • Leczenie stomatologiczne;
 • Przetoczenie krwi;
 • Kontakty seksualne z nosicielem;
 • Zakażenie płodu, gdy matka jest nosicielką;
 • Przeszczepy narządów od osoby zakażonej;
 • Pobieranie krwi;
 • Akupunktura;
 • Leczenie pijawkami.

Do zakażenia dochodzi, gdy podczas zabiegów lub leczenia nie są zachowane zasady czystości, a wykorzystywane narzędzia nie są sterylne. Na zakażenie nie mają wpływu czynniki takie jak: kichanie, całowanie, podawanie ręki, karmienie piersią lub używanie tych samych sztućców i naczyń co nosiciel wirusa HBV.

Wirusy, które mogą wywoływać raka
Wirusy, które mogą wywoływać raka [4 zdjęcia]

Nie tylko palenie tytoniu, nadwaga i geny. Zachorowanie na nowotwór możemy zawdzięczać także wirusom.

zobacz galerię

2. Objawy zakażenia wirusem HBV

Do charakterystycznych objawów zakażenia wirusem HBV można zaliczyć:

Przy zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się takie objawy jak ból prawego podżebrza, jasny stolec, zapalenie trzustki lub anemia. W postaci przewlekłej u pacjentów mogą wystąpić krwawienia z nosa oraz dziąseł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Badania diagnostyczne

Wirus może zostać wykryty dzięki badaniom biochemicznym (ALP, ASPAT, GGTP, ALAT), obrazowym (biopsja, badanie rentgenowskie), pomocnicze (morfologia, badanie krzepliwości) lub specjalistyczne wykonywane w przypadku marskości wątroby.

4. Jak skutecznie leczyć zakażenie wirusem HBV?

Wirus HBV nie jest możliwy do całkowitego wyeliminowania. Przy ostrym zapaleniu wątroby zaleca się odpoczywanie w łóżku, unikanie alkoholu i tytoniu oraz zastosowanie lekkostrawnej diety. Podawane środki farmakologiczne to lamiwudyna lub interferon alfa. Zadaniem tych leków jest ograniczenie namnażania wirusa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze