Wirus HBV – czym jest i jakie są objawy zakażenia?
Wirus HBV to choroba, którą trudno wykryć, a może być śmiertelna. Do zarażenia może dojść u fryzjera, w zakładzie kosmetycznym lub podczas robienia tatuażu. Czym jest wirus HBV i jak go rozpoznać?
1. Charakterystyka wirusowego zapalenia wątroby
HBV, czyli wirusowe zapalenie wątroby prowadzi do marskości wątroby lub chorób nowotworowych. W Polsce na WZW choruje około 300 tysięcy osób. Szacuje się, że jedynie co dziesiąta zarażona osoba wie o swojej chorobie. Przypadków, gdy choroba daje wyraźne objawy jest niewiele. Zazwyczaj zakażenie przebiega bezobjawowo i ujawnia się po latach, w zaawansowanym stadium. Okres wylęgania wirusa HBV wynosi od 60-90 dni.
Do zakażenia wirusem HBV dojść może w takich sytuacjach jak:
- Zabiegi kosmetyczne;
- Tatuowanie;
- Wizyty u fryzjera;
- Leczenie stomatologiczne;
- Przetoczenie krwi;
- Kontakty seksualne z nosicielem;
- Zakażenie płodu, gdy matka jest nosicielką;
- Przeszczepy narządów od osoby zakażonej;
- Pobieranie krwi;
- Akupunktura;
- Leczenie pijawkami.
Do zakażenia dochodzi, gdy podczas zabiegów lub leczenia nie są zachowane zasady czystości, a wykorzystywane narzędzia nie są sterylne. Na zakażenie nie mają wpływu czynniki takie jak: kichanie, całowanie, podawanie ręki, karmienie piersią lub używanie tych samych sztućców i naczyń co nosiciel wirusa HBV.
2. Objawy zakażenia wirusem HBV
Do charakterystycznych objawów zakażenia wirusem HBV można zaliczyć:
- Bóle mięśni i stawów;
- Stany podgorączkowe;
- Osłabienie;
- Szybkie męczenie się;
- Senność;
- Brak apetytu;
- Obniżony nastrój;
- Powiększenie wątroby oraz śledziony
- Świąd skóry.
Przy zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się takie objawy jak ból prawego podżebrza, jasny stolec, zapalenie trzustki lub anemia. W postaci przewlekłej u pacjentów mogą wystąpić krwawienia z nosa oraz dziąseł.
3. Badania diagnostyczne
Wirus może zostać wykryty dzięki badaniom biochemicznym (ALP, ASPAT, GGTP, ALAT), obrazowym (biopsja, badanie rentgenowskie), pomocnicze (morfologia, badanie krzepliwości) lub specjalistyczne wykonywane w przypadku marskości wątroby.
4. Jak skutecznie leczyć zakażenie wirusem HBV?
Wirus HBV nie jest możliwy do całkowitego wyeliminowania. Przy ostrym zapaleniu wątroby zaleca się odpoczywanie w łóżku, unikanie alkoholu i tytoniu oraz zastosowanie lekkostrawnej diety. Podawane środki farmakologiczne to lamiwudyna lub interferon alfa. Zadaniem tych leków jest ograniczenie namnażania wirusa.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.