Wirus HIV w Polsce
Podczas konferencji prasowej pod hasłem „Pozytywnie otwarci, czyli HIV w Polsce 2011” specjaliści poinformowali, iż najprawdopodobniej w tym roku w Polsce po raz pierwszy odnotuje się ponad 1000 nowych zakażeń wirusem HIV.
1. Wzrost liczby zakażeń wirusem HIV
Od 1985 roku w Polsce zanotowano około 14 tys. osób z wirusem HIV. W rzeczywistości zakażonych może być nawet 35 tys. gdyż wiele osób (około 70%) nie zdaje sobie sprawy z tego, iż doszło u nich do zakażenia tym wirusem. Chociaż problem HIV nie jest w naszym kraju aż tak rozpowszechniony jak w krajach Europy Wschodniej, to z roku na rok rejestruje się coraz więcej zakażeń. W 2005 roku obecność wirusa potwierdzono u 650 osób, w 2008 roku u 809 osób, a w 2009 u 939 osób. Z kolei w 2011 roku już w pierwszych 4 miesiącach odnotowano tyle zakażeń, co w całym 2010 roku. Specjaliści szacują, iż do końca roku liczba zakażeń przekroczy granicę 1000.
2. Osoby narażone na zakażenie HIV
Gdy w Polsce 25 lat temu potwierdzono pierwsze przypadki HIV i AIDS, chorymi były w większości osoby uzależnione od narkotyków dożylnych. Obecnie najczęstszą drogą zakażenia są kontakty seksualne. Homoseksualiści wciąż stanowią największą grupę zakażonych, chociaż z roku na rok coraz więcej zakażeń notuje się wśród heteroseksualistów. W przeszłości kobiety stanowiły niewielki odsetek zakażonych (około 5%), a dziś niemal 30% osób z wirusem HIV to właśnie kobiety. Kiedyś problem HIV dotyczył głównie ludzi młodych, natomiast obecnie do zakażeń najczęściej dochodzi u osób w wieku 30-39 lat, a nawet starszych.
3. Przyczyny wzrostu liczby zakażeń wirusem HIV
Większa liczba zakażeń wirusem HIV to rezultat ryzykownych zachowań seksualnych, przede wszystkim kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia. Dotyczy to również osób w średnim wieku, którym wydaje się, że HIV i AIDS im nie zagrażają. Coraz więcej jest kobiet po 50, które szukają nowych partnerów i w rezultacie zostają zakażone wirusem. Ponadto AIDS przestało być postrzegane jako choroba śmiertelna, gdyż obecnie można skutecznie wydłużać życie chorych. W konsekwencji wiele osób żyje z chorobą, która wykrywana jest zbyt późno.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.